MOK
 MOK
 szukaj
 menu
 newsletter
 wizyty
ogółem:2341118
dzisiaj:31
wczoraj:406
 polecamy
 mok - galeria zdjęć
 konkursy
 sunderland '2009
 Sponsorzy i Patroni imprez MOK-u
 ATP 2009
 Internetowa Galeria Amatorów
  Nowotarski wrzesień
 polecamy

 aktualności
Otwarcie wernisażu "Podhalańskie Impresje"
data: 07.10.2006 / autor: Bernadeta Bal / czytano: 933
0Miejski Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza w dniu 7 października 2006 roku o godz. 15:00 do sali 28 na otwarcie wystawy "Podhalańskie Impresje".
Wybrane prace z Galerii Boguckich w XX rocznicę rozpoczęcia współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Nowym Targu.

NOTKA BIOGRAFICZNA:

Anna Bogucka
Rodowita Zakopianka, jest absolwentką Technikum Hotelarskiego. Należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych i do Związku Podhalan.
Laureatka nagrody im. Władysława Hasiora - statuetka ARS POPULI.

Od dzieciństwa jej pasją było rysowanie i malowanie. Z czasem jej zdobniczy talent kształcił się i rozwijał w cudowne ornamenty pokrytych farbą szkieł. Obrazy na szkle malowane powstają z wewnętrznego "przymusu" tworzenia.

Zainspirowana oryginalnością i bogactwem sztuki podhalańskiej, a także wrodzonego sentymentu do rodzimego regionu, postanowiła utrwalać wartości tej sztuki w swoim malarstwie.
Dzięki temu jej obrazy malowane na szkle posiadają ginące już, autentyczne cechy ludowej sztuki podhalańskiej. Z biegiem lat wraz z rozwojem artystycznym poszukuje własnych, oryginalnych form wypowiedzi. W swojej twórczości rozszerzyła krąg tematów i zainteresowań. Różnorodność obrazów malowanych na szkle świadczy o niewyczerpalnych możliwościach artystki. Poszukując własnych, oryginalnych sposobów wypowiedzi śmiało zestawia kolory i pragnie, aby jej obrazki trafiały "pod strzechy" i wniosły odrobinę pogody i poezji w "czarnej izbie" szarej rzeczywistości. Jedno z jej symbolicznych dzieł zatytułowane "Drzewo życia" widnieje na okładce albumu podarowanego Papieżowi.

Profesjonalny zakopiański plastyk stwierdza, że jej malarstwo urzeka, cieszy świeżą spontanicznością, nie pozwala na obojętność. Zestawy kolorów - niespotykane; wywołują miłe skojarzenia, głęboko zapadają w świadomości.

Anna Bogucka jest także utalentowaną poetką. Jej wiersze są nieskażone modnymi trendami literackimi czy naśladowczymi tendencjami. Można ewentualnie mówić o kontynuacji np. lirycznej linii Hanki Nowobilskiej z Białki Tatrzańskiej. Poetka umie dostrzec i lirycznie wyeksponować czyjąś małą wielkość. Jej poezja odznacza się przyjaźnią do ludzi, umiłowaniem Podhala, którego ukoronowaniem są góry. Wiersze Anny swoją urokliwą, wewnętrzną melodią aż proszą się, by w ich tle stanęła góralska muzyka. Poezja Anny Boguckiej wzbogaca polską samorodną literaturę, wyrasta jak piękna szarotka na skalnej ziemi podhalańskiej (dr Emil Biela).

"Z wielką radością widzę Waszą radość tworzenia, gorąco życzę dalszych sukcesów i zapraszam bardzo z wystawą w naszej Galerii" - takim wpisem do księgi pamiątkowej swój pobyt w Galerii autorskiej - Malarstwa na szkle Anny Boguckiej i rzeźby w drewnie jej męża Eugeniusza - uwiecznił Władysław HASIOR.
Galeria - pracownia malarska i rzeźbiarska znajduje się przy ul. Smrekowej 11 w Zakopanem - "obdarowuje ciepłem, serdecznością… pachnie domem" (wpis do księgi) – została otwarta w 1997r. Znajdują się w niej eksponaty odkrywcze i autentyczne, niecepeliowsko tradycyjne.

Anna Bogucka chętnie prezentuje swoje prace na różnych wystawach, konkursach. Za swoją pracę artystyczną otrzymała wiele nagród. Jej obrazy znajdują się w zbiorach muzeów etnograficznych w Polsce oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Otrzymała stypendium twórcze przyznane przez Ministra Kultury.


Eugeniusz Bogucki
Urodzony w podkrakowskich Niepołomicach, gdzie ukończył Liceum Ogólnokształcące. Zakopiańczykiem stał się z wyboru. W 1952 roku został przewodnikiem tatrzańskim. Zauroczenie pięknem Tatr jak również kulturą i zwyczajami tego regionu, obudziło w nim młodzieńcze zainteresowanie plastyką, w szczególności rzeźbiarstwem w drewnie. Będąc już na emeryturze odżyła w nim pasja rzeźbienia.

"…już jesteśmy oczarowani inwencją twórczą, ogromnym bogactwem wartości artystycznych. Każda z rzeźbionych postaci posiada odrębną charakterystykę kompozycyjną, co w wyniku daje mądrą psychologiczną prawdę życiową. Wielką rozkoszą jest kontakt bezpośredni z pracami, wówczas nasze oczy nie mogą się nasycić różnorodnością piękna, wielkiej pracy, włożonej w każdy szczegół. Sztuka Eugeniusza jest zdrowa i szlachetna, wnosi cudowną atmosferę. W sumie jest to sztuka przez duże "S", nie ustępująca wielkim artystom (art. rzeźbiarz H. Burzec).

Eugeniusz Bogucki systematycznie bierze udział w przeglądach twórczości ludowej i nieprofesjonalnej. Poprzez osobisty udział pragnie wnieść twórczy wkład do skarbnicy kultury ludowej.

Wspólnie z żoną Anną prowadzi galerię autorską, która w 2004 roku zajęła I Miejsce w Plebiscycie „Wielkie Odkrywanie Małopolski” w kategorii: atrakcja turystyczna.

W roku 2004 otrzymał Stypendium twórcze Ministra Kultury.

W tym samym roku został wyróżniony honorową odznaką: "Zasłużony dla Miasta i gminy NIEPOŁOMICE", nadaną przez radę Miejską Niepołomic dla Anny i Eugeniusza Boguckich.

 komentarze 0 + «
 dodaj komentarz
autor*
e-mail
komentarz*