AcyMailing Module

Reklama

Patroni medialni

Reklama

Sponsorzy

Polecamy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Finaliści plebiscytu „Aktywny 2012”. Oddaj swój głos!

Przedstawiamy Państwu finalistów plebiscytu „Aktywny 2012”. W tej edycji są to:

  • Karolina Czyżowska,  Agnieszka Dzioboń i  Magdalena Nawara: wolontariuszki z Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą
  • Aleksander Kozieł
  • Szkolne Koło Wolontariatu Caritas przy Zespole Szkół Ekonomicznych w Nowym Targu

Głosowanie trwa przez cały listopad.  Głosujemy poprzez kupony, które można odbierać w Sekretariacie Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu, Al. Tysiąclecia 37. UWAGA: każdy może oddać tylko jeden głos! Warto zatem oddać swój głos świadomie.

Kim są nasi finaliści?

Karolina Czyżowska, Agnieszka Dzioboń i Magdalena Nawara: wolontariuszki z Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą

 

Agnieszka Dzioboń, Magdalena Nawara i Karolina Czyżowska to uczennice klasy II Liceum Ogólnokształcącego w Rabce – Zdroju, wolontariuszki Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą w Rabce Zdroju. To mocna grupa osób od niemal 2 lat systematycznie zaangażowanych w pomoc Towarzystwa.  Towarzystwo jest ogólnopolską organizacją posiadającą wiele trwałych osiągnięć, jednakże dzięki pracy wolontariuszy działania te realizowane są znacznie sprawniej, a organizacja może poszerzyć i zintensyfikować swoje działania.

W dotychczasowej działalności Towarzystwa wolontariuszki te brały czynny udział w rozprowadzeniu materiałów promocyjnych informujących o celach realizowanych przedsięwzięć, pomagały w biurze oraz w realizacji bieżących działań statutowych. W ostatnich miesiącach aktywnie wspierały organizację spotkania chorych i członków ich rodzin na warsztatach kulinarnych z Karolem Okrasą – przygotowały posiłki, animowały zabawy dla dzieci. W ostatnim czasie pomagały w organizacji projektu aktywizacji sportowej dla chorych na mukowiscydozę - rajdów rowerowych w Ojcowskim Parku Narodowym, podczas których pomagały w dystrybucji sprzętu rowerowego, animowaniu zabaw ruchowych i w opiece nad grupą. Siłę wolontariatu poznaliśmy, kiedy dzięki pracy tych kilku wspaniałych nastolatek wysyłkę czasopisma „Mukowiscydoza” po raz pierwszy udało się wykonać w ciągu zaledwie 2 dni, a dotychczas zajmowało nam to prawie 2 tygodnie!

Ta grupa licealistek jest silnie zmotywowana do robienia czegoś dobrego, pożytecznego. Chcą być potrzebne. Są otwarte na nowe doświadczenia zawodowe i życiowe. Czują potrzebę kontaktu z ludźmi i nawiązywania coraz to nowych znajomości. Chętnie oferują swój czas wolny naszej organizacji. Ich wspólne działania na rzecz środowiska chorych na mukowiscydozę przyczyniają się do upowszechniania pozytywnych wzorców zachowań w ich grupie rówieśniczej i zacieśniają kontakty międzyludzkie w naszej organizacji.

 

Aleksander Kozieł

Moje zainteresowania sztukami walki wschodu sięgają lat 80tych. W tamtych czasach ćwiczyłem przez kilka lat jedyny dostępny styl walki, karate kyokushinkai. Następnie zetknąłem się z chwytami obronnymi Kondratowicza (walka wręcz w wojsku), karate Seitedo (obecne Seido). Moje zainteresowania odnośnie walki wręcz zawsze biegły w kierunku możliwości obezwładnienia przeciwnika nie czyniąc mu przy tym szkody. Obecnie pracuje w firmie ochroniarskiej "Sezam", gdzie pełnie obowiązki kierownika ochrony sądu w Nowym Targu, oraz jestem instruktorem samoobrony, posiadam stopień trzeci dan w Jiu Jitsu. Prowadzę własną działalność pod nazwa Szkoła Walki Yamabushi, gdzie dzieci i młodzież ćwiczą Jiu-Jitsu pod moim kierunkiem. Ponadto prowadzę zajęcia z zakresu walki wręcz i technik interwencji  w policealnym studium pracowników ochrony "Cobra Południe" oraz prywatnym LO przy ul. Św. Katarzyny. Szkoła Walki Yamabushi jest aktywnym członkiem S.K.K.F. AKYAMA. Wspólnie organizujemy turnieje oraz imprezy sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży. Wykaz aktywności z ostatnich lat:
1. Akcja wakacje na wsi w 2006r
a) zajęcia rekreacji ruchowej dla dzieci, lipiec sierpień w Ostrowsku
b) wyjazd do Zaklikowa w lipcu 2006
c) pokazy sztuk walki w Dębnie
d) Pokazy sztuk walki na jarmarku Podhalańskim
2.Rok szkolny 2007/08
a) akcja wakacje na wsi pod patronatem Wójta miny Nowy Targ
- zajęcia rekreacji ruchowej dla dzieci, lipiec sierpień w Ostrowsku
- wycieczki na strzelnice nowotarską w lipcu i sierpniu 2007
- pokazy Jiu Jitsu w Ostrowsku, lipiec 2007
- pokazy Jiu Jitsu na jarmarku podhalańskim
b) Wyjazd do Bochni na dwudniowy pobyt w kopalni połączony ze szkoleniem Jiu Jitsu
c) akcja Mikołaj 2007 połączona z treningiem
3. Rok szkolny 2008/09
a) akcja wakacje na wsi pod patronatem Wójta miny Nowy Targ
- zajęcia rekreacji ruchowej dla dzieci, lipiec sierpień w Ostrowsku
- wycieczki na strzelnice nowotarską w sierpniu 2008
b) wyjazd do Zaklikowa w lipcu 2008
c) pokazy Jiu Jitsu w Ostrowsku, sierpień 2008
d) Nowotarski Turniej Jiu Jitsu, kwiecień 2009
e) turniej o puchar Wójta Gminy Nowy Targ, maj 2009
4. Rok szkolny 2009/10
a) akcja wakacje na wsi pod patronatem Wójta miny Nowy Targ
- zajęcia rekreacji ruchowej dla dzieci, lipiec sierpień w Ostrowsku
- wycieczki na strzelnice nowotarską w sierpniu 2008                                                                        
b) wyjazd do Zaklikowa w lipcu 2009
c) turniej jiu jitsu o puchar dyrektora PMOS
d) zakończenie gwiazdkowej ligi Jiu Jitsu styczeń 2009
e) turniej Jiu Jitsu w Grywałdzie maj 2010
5.Rok szkolny 2010/11
a) akcja wakacje na wsi pod patronatem Wójta miny Nowy Targ - zajęcia rekreacji ruchowej dla dzieci, lipiec sierpień w Ostrowsku
b) wyjazd do Zaklikowa w lipcu 2010
c) Mikołajkowy Turniej Jiu Jitsu o puchar dyrektora PMOS-grudzień 2010
d) zakończenie nowotarskiej ligi Jiu Jitsu marzec 2010
e) Impreza żeglarska – piknik rodzinny w Kluszkowcach dla dzieci i młodzieży czerwiec 2011
6. Rok szkolny 2011/12
a) akcja wakacje na wsi pod patronatem Wójta miny Nowy Targ - zajęcia rekreacji ruchowej dla dzieci, lipiec sierpień w Ostrowsku
b) wyjazd do Zaklikowa w lipcu 2011
c) Turniej Jiu Jitsu o puchar dyrektora PMOS-grudzień 2010
d) Mikołajkowy Turniej Jiu Jitsu o puchar dyrektora PMOS-grudzień 2011
e) Turniej Jiu Jitsu luty 2012
f) Turniej Ken Jitsu dla młodzieży marzec 2012
g) wyjazd do Zaklikowa w lipcu 2012

 

Szkolne Koło Wolontariatu Caritas przy Zespole Szkół Ekonomicznych w Nowym Targu

Grupa wolontariatu działa od 2006 roku, a w tym roku otrzymaliśmy prawny status Szkolnego Koła Caritas. Obecnie koło liczy ok.100 członków. Opiekunami grupy są: Katarzyna Kubasiak, pedagog Katarzyna Pierzga, a wspomagają naszą pracę p. Dyrektor Marta Sokołowska, opiekunowie Samorządu Uczniowskiego i inni nauczyciele ZSE.

Praca nasza polega na pomaganiu ludziom w potrzebie, narażonym na wykluczenie społeczne. Szkolne Koło Caritas przeprowadziło szereg akcji pomocowych:

  • 11 października odbyła się akcja ”Kup ciacho”. Młodzież przyniosła ciasto upieczone przez siebie i przeprowadziliśmy w szkole kwestę na rzecz biedniejszych i potrzebujących uczniów szkoły. Zebraliśmy 1050zł. Przeznaczyliśmy środki dla uczniów z rodzin ubogich i wielodzietnych.
  • 13 października to dzień sadzenia żonkili. Otrzymaliśmy 500 cebulek żonkili z Fundacji im. Adama Worwy. Część rozprowadzono wśród uczniów i nauczycieli szkoły a resztę zasadzono w ogródku przy szkole jako Pole Nadziei.
  • w czasie adwentu trwała akcja "I Ty możesz zostać Św. Mikołajem". Polegała ona na zbieraniu słodyczy i zabawek od uczniów naszej szkoły, by potem w dzień Św. Mikołaja obdarować, dzieci na oddziale szpitalnym, dzieci z uboższych rodzin na Kowańcu w kościele podczas Mszy Świętej roratnej, w domu dziecka w Szaflarach. W sumie rozdano dzieciom 120 paczek.
  • 17 listopada mieliśmy w szkole akcję krwiodawstwa - Wampiriada. Przyjechał specjalny ambulans, wolontariusze oddali 13 litrów  krwi.
  • przed świętami 8 i 9 grudnia nasi wolontariusze zbierali żywność w sklepach ,która była rozdzielana przez członków Akcji Katolickiej przy kościele Św. Katarzyny dla najuboższych rodzin z Nowego Targu i biedniejszych uczniów naszej szkoły ( ok. 30 paczek). Przygotowano własnoręcznie kartki świąteczne i podarowano podopiecznym MOPS-U w Nowym Targu.
  • 8 i 9 lutego na terenie szkoły przeprowadzono akcję Kup ciacho na zdrowie. Tym razem uczniowie przynieśli 49 świeżutkich , domowych ciast. Podczas tej kwesty zebrano 2000 zł z wykorzystaniem na zapomogi dla chorych uczniów z naszej szkoły i biedniejszych , potrzebujących wsparcia.
  • 16-17 marca przeprowadzono w 5 sklepach świąteczną zbiórkę żywności. Zebrano 350 kg produktów spożywczych z przeznaczeniem na pomoc świąteczną dla uczniów szkoły oraz parafii MB Anielskiej na Kowańcu, Świętej Katarzyny w Nowym Targu i Parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Sromowcach Wyżnych.
  • 18 kwietnia na terenie szkoły zorganizowano kolejną akcję krwiodawstwa. Zgłosiło się aż 70 uczniów, ale krew oddało 30 osób w sumie 15 litrów krwi dla chorych onkologicznie.
  • 24 kwietnia przeprowadzono kwestę na rzecz Fundacji im. Adama Worwy Pola nadziei na terenie szkoły , podczas wywiadówki z rodzicami . Zebrane pieniądze przekazano fundacji . Podczas zbiórek w całym roku zebrano ok. 3000 zł. Akcja została oplakatowana własnoręcznie zrobionymi plakatami.
  • W dniach 27-30 kwiecień przeprowadzono kwestę uliczną na rzecz fundacji im. Adama Worwy. Uczestniczyło w niej 30 osób.
  • 27 maja wolontariusze pomagali w organizacji festynu rodzinnego z okazji Dnia Dziecka przy parafii św. Katarzyny w Nowym Targu.
  • 2 czerwca ok. 50 wolontariuszy brało udział w pielgrzymce Sursum Corda z Zakopanego-Krzeptówek do Ludźmierza.
  • 1, 2 i 3 października kwestowano na terenie szkoły na rzecz fundacji im. Adama Worwy rozprowadzając cebulki żonkilowe.
  • 9 października przeprowadziliśmy  akcję sadzenia ogródka żonkilowego na rzecz fundacji im. Adama Worwy
  • 10 października odbyła się na terenie szkoły akcja krwiodawstwa uczestniczyło w niej 60 krwiodawców , którzy oddali krew dla potrzebujących.
  • na terenie szkoły zbieramy nakrętki plastykowe z przeznaczeniem na rehabilitację dla Michałka Brynczki z Frydmana. W tym roku szkolnym odwieziono 28 worków zakrętek.
  • nasi wolontariusze pomagają odrabiać lekcje dzieciom ze Szkoły Podstawowej nr3 na Kowańcu umilając im pobyt na świetlicy. Kilka dziewcząt pomaga w rodzinnym Domu Dziecka w Szaflarach, które prowadzą Siostry Serafitki.
  • przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocą wolontariusze odwiedzali starszych ludzi podopiecznych MOPS-u i pomagali im w porządkach świątecznych.
  • najbiedniejsi uczniowie otrzymali stypendium socjalne z datków, które pozyskaliśmy w wyniku kwest i akcji prowadzonych na terenie szkoły.
  • wolontariusze odwiedzali z piosenką, zabawą i słodyczami dzieci z Chatki w Nowym Targu, gdzie miło spędzili czas na zabawach przy ognisku, pieczeniu kiełbasek i licznych pląsach i konkursach.

Akcji jest dużo można by jeszcze wymieniać (np. gra miejska). Nasi młodzi wolontariusze chętnie biorą udział w licznych przedsięwzięciach daje im to dużo radości, uświadamia, że większa jest radość w dawaniu niż braniu, uwrażliwia na chorych, młodszych, potrzebujących, biedniejszych. Uczy pożytecznego spędzania wolnego czasu. Pokazuje jak ważną rolę w życiu spełnia wspólnota. Młodzi wolontariusze uczą się pokory, współczucia, cierpliwości i wyrozumiałości. Doceniają to ,że są zdrowi i mają bardzo dużo wszystkiego i mogą się dzielić z innymi.

Przystąpiliśmy do projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”, którego finał będzie w listopadzie.

Jestem bardzo wdzięczna wszystkim wolontariuszom za zaangażowanie oraz nauczycielom i dyrekcji ZSE za wszelka pomoc oraz współpracę. Opiekunowie Szkolnego Koła Caritas : Katarzyna Kubasiak, Katarzyna Pierzga.