Kulturalna Stolica Podhala w listopadzie

„Jest w Polsce sześć pór roku
chyba więcej nie ma
przedwiośnie
wiosna
lato
dwie jesienie
jedna ze złotem ucieka
w drugiej kalosz przecieka
i zima”
Jan Twardowski

I oto za poetą wkroczyliśmy w porę „dwóch jesieni”, czy będzie złotą czy też tą z przeciekającymi kaloszami sprawdzimy na sobie sami, ale by przetrwać czas szarug, smutku i długich wieczorów zapraszamy do udziału w wydarzeniach przygotowanych przez nowotarskie instytucje, stowarzyszenia i szkoły. Proponujemy Państwu spotkanie na Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, którego celem jest przybliżenie postaci Stefana Banacha-matematycznego geniusza o podhalańskich korzeniach, twórcy ponad 60 prac naukowych, twierdzeń o fundamentalnym znaczeniu dla wielu dziedzin matematyki. Organizatorzy w programie zaplanowali oprócz wykładów , wernisaż wystawy oraz pokaz filmu dokumentalnego „Przestrzenie Banacha” w reż. Krzysztofa Langa.

Na retrospektywną wystawę  o nowotarskim rzeźbiarzu Piotrze Chodorowiczu zaprasza Galeria BWA „Jatki”, mija właśnie rok od śmierci Artysty znanego w naszym mieście m.in. z wykonania rzeźby  pomnika Władysława Orkana, Ojca Św. Jana Pawła II na lotnisku ,tablic pamiątkowych – 100-lecia nowotarskiego I Liceum, ks. prof. Józefa Tischnera, prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego, w Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki, Ojca Dionizego Śmiałkowskiego na Polanie Brożek oraz tą ostatnią - na kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa z okazji beatyfikacji Jana Pawła II.

Na listopad zaplanowaliśmy również kilka koncertów m.in.„Muzyczną opowieść o Fryderyku Chopinie” w wyk. japońskiego pianisty Hiroshi Kurotaki ,Jolanty Suder i Jerzego Sobeńki, w programie zaprezentujemy mazurki, etiudy, polonezy ,w tym Wielki Polonez As-dur op. 53 oraz opowieści o życiu i twórczości wielkiego mistrza. Z przyjemnością zapraszamy na koncert „Światowe Przeboje Muzyki Filmowej”, który przywołuje na myśl najpiękniejsze kadry światowego kina. Program obfituje w najbardziej  popularne motywy i melodie takich mistrzów jak. K.Komeda, A.Kurylewicz, J.Williams, K.Dębski, E.Morricone i inni. Piękna muzyka, doskonałe  aranżacje, znakomite wykonanie, błyskotliwe słowo wiążące tworzą rewelacyjny nastrój.

Ponadto na koncerty zapraszają chór „Gorce”, który świętował będzie swój jubileusz 60-lecia, chór „Echo Gorczańskie” na „Wieczór Cecyliański” oraz Młoda Podhalańska Filharmonia Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Targu na „Jesienne melancholie”.

Wraz z programem Belgia- België- Belgique kultura belgijską królować będzie w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu. Przygotowaliśmy dla Państwa ciekawe slajdowiska, spotkania oraz tradycyjnie pokazy filmów.

Na kolejną naukową ogólnopolską konferencję naukową „Dzieje wojen i wojskowości w badaniach regionalnych zaprasza” Forum Małopolskich Oddziałów PTH i
Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej Nowym Targu.

Plik do pobrania

Serdecznie zapraszam do zapoznania się z całością oferty polecając na jesienne
słoty mimo wszystko wyjście
z domu i spotkania w ramach