Kulturalna Stolica Podhala na wrzesień

Wrzesień kojarzony najczęściej z końcem lata, początkiem roku szkolnego, ze zbieraniem kasztanów, kwitnącymi wrzosami  ,kojarzy się także z wybuchem II Wojny Światowej .W  ramach upamiętnienia tej daty zapraszamy pod Pomnik Bohaterów Września ,gdzie odbywać się będą główne uroczystości ,a następnie do Ratusza ,w którym zostanie otwarta wystawa „Auschwitz-Birkenau 3D” autorstwa Jacka Gniewka i Michała Grzywacza.Wystawa jest unikatowym na światową skalę, trójwymiarowym zapisem obecnego wyglądu Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. „Te 20 prac to zaledwie mała cześć tego, co można zobaczyć na żywo, z pewnością jednak pobudza wyobraźnię i skłania do refleksji nad tym, do czego człowiek jest zdolny, by pognębić i zniewolić drugiego człowieka” –piszą autorzy wystawy.

We wrześniowym repertuarze przygotowaliśmy dla Państwa spektakl złożony z dwóch jednoaktówek „Niedźwiedź”  i „Oświadczyny” Antoniego Czechowa,  znakomitego rosyjskiego prozaika i dramatopisarza, którego twórczość zalicza się do klasyki światowej. „Niedźwiedź” i „Oświadczyny” to dwie historie miłosne, przedstawiające odwieczne kłopoty i problemy czyhające na ludzi poszukujących szczęścia i miłości, doskonała obsada, znakomity tekst gwarantuje spędzenie wieczoru w dobrym nastroju.

Nowotarski Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego wraz z  Oddziałem Związku Podhalan zaprasza na promocję książki dra Jerzego Roszkowskiego „Zapomniane Kresy. Spisz, Orawa i Czadeckie w świadomości i działaniach Polaków 1895-1925”oraz na spotkanie z cyklu” Wieczornych  Spotkań w Bursie Gimnazjalnej z historią, kulturą i tradycją w tle”, tematem spotkania będzie Dr Władysława Leon  Mech, lekarz, działacz społeczny, narodowiec.

Interesującą ofertę ma dla Państwa Biblioteka Publiczna, która zaprasza na spotkanie  z autorami książki „Marek. Marek Grechuta we wspomnieniach żony Danuty”. Ten znamienity poeta, piosenkarz i krakowski kompozytor zagości w Nowym Targu raz jeszcze we wrześniu , w nowotarskim salonie poezji, podczas którego usłyszymy jego pieśni w wykonaniu Krzysztofa Kaczmarka , łódzkiego aktora.

W naszych propozycjach nie może zabraknąć zaproszenia do Galerii Sztuki BWA „Jatki”, bo w Nowym Targu wrzesień od XXI lat kojarzy się również z Prezentacjami Nowotarskich Artystów Plastyków.

Zapraszam do pełnej lektury wydarzeń wrześniowych w Nowym Targu
Barbara Pachniowska