Kulturalna Stolica Podhala na maj

Mimo, że noc ciemna, to zobaczymy wiele rzeczy niedostępnych na co dzień. Słowem, będzie to wielka przygoda i dlatego ta noc jest tak wyjątkowa. W majowym programie  polecamy Państwa uwadze NOC MUZEÓW . Jest to impreza o zasięgu europejskim. Jej idea zrodziła się w 1997 roku w Berlinie, pomysł szybko rozpowszechnił się w całej Europie, a w Polsce bierze w niej udział już kilkadziesiąt miast, Nowy Targ miał swoją inaugurację w roku ubiegłym. Do programu zaproponowanego przez Miejski Ośrodek Kultury wraz Muzeum Podhalańskim im.Cz.Pajerskiego dołączyli : Galeria BWA Jatki, Urząd Miasta, Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej, Polskie Towarzystwo Historyczne, Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna, filia w Nowym Targu oraz Parafia Św.Katarzyny. Zapraszamy więc na nocną wędrówkę ,bowiem Noc Muzeów to nie tylko dobra zabawa. Ten czas ma nas zainspirować do obcowania z kulturą, zachęcić do poznawania sztuki, zainteresować specjalnym wydaniem oraz przypomnieć nam, co możemy zobaczyć w całej Polsce w ciągu dnia, gdzie warto zaprosić przyjaciół, a co polecić znajomym. Podczas  Nocy udostępniony zostanie do zwiedzania schron w Urzędzie Miasta. Na przełomie lat 50 i 60 XX wieku został dobudowany do istniejącego już budynku Prezydium Powiatowej Rady Narodowej nowy budynek, w którego piwnicach zgodnie z ówczesną doktryną obronną zostało utworzone Stanowisko Kierowania Miejskiego Inspektoratu Obrony Cywilnej (schron).

Wśród propozycji majowych polecamy również wystawę „NZPS- historia pewnej rodziny”, proponujemy przypomnienie historii zakładu ,który na kilka dziesięcioleci wpisał się w gospodarczy, sportowy i kulturalny krajobraz Podhala i jego stolicy. Zakład ,którego załogę stanowiła blisko dziesięciotysięczna rzesza pracowników .

W harmonogramie imprez są propozycje koncertów, wystaw, wykładów na które serdecznie Państwa zapraszają Organizatorzy ,jednocześnie przypominając ,iż wstęp na nie  jest w znakomitej części bezpłatny!

Barbara Pachniowska