AcyMailing Module

Reklama

Patroni medialni

Reklama

Sponsorzy

Polecamy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nowotarski żuraw solidarności z Japonią

W dniu 1 kwietnia w godz. 8.30-10.00 / 10.00-11.30/ 12.00-13.30 odbędą się w Miejskim Ośrodku Kultury warsztaty origami pt. „Nowotarski Żuraw solidarności z Japonią”. Zapraszamy szkoły średnie (klasy ok. 25 osobowe) oraz osoby indywidualne  do zgłaszania się telefonicznie bądź mailowo:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , 18 266 32 41

Warsztaty są bezpłatne. Prowadzenie: dr Krzysztof Strebeyko.

 

 

Szanowni Państwo,

 

11 marca trzęsienie ziemi o sile 8,9 stopni w skali Richtera i powstała na jego skutek fala tsunami dokonały olbrzymich zniszczeń w położonym na północ od Tokio regionie Tohoku. Agencje prasowe i komunikaty rządowe donoszą o wciąż rosnącej liczbie ofiar i osób zaginionych, ujawniając także coraz większą skalę zniszczeń wyrządzonych przez kataklizm. Według komunikatów Polskiej Akcji Humanitarnej pierwsza pomoc w klęsce żywiołowej nie jest Japończkom potrzebna. Doskonale zorganizowani i przygotowani na wypadek trzęsień ziemi radzą sobie w tej tragicznej sytuacji. Potrzebna będzie natomiast pomoc finansowa na usuwanie skutków trzęsienia ziemi i odbudowanie infrastruktury.

 

Muzeum  Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, będące istotnym miejscem na kulturalnej mapie Polski, nie powstałoby bez pomocy naszych Japońskich Przyjaciół. Pomagali nam oni także wielokrotnie podczas trudnych momentów, takich jak zeszłoroczna powódź w Małopolsce.


Wokół Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha z okazji Japońskiego Dnia Dziecka  Kodomo no hi od wielu lat powiewają latawce koinobori. Są one darem Międzynarodowej Izby Młodzieżowej z  Kesennuma, jednego z japońskich miast, które najbardziej ucierpiały w czasie trzęsienia ziemi.

 

W 1997 roku Kesennuma przekazało Muzeum Manggha 200 latających karpi. Od tego czasu stanowią one niezwykłą dekorację obchodzonego przez nas uroczyście dnia dziecka. Według starojapońskiej legendy wierzono, że karpie po przepłynięciu pod prąd trudnego odcinka rwącej rzeki Huanh He, zamieniają się w smoki, w silne zwierzęta obdarzone nadzwyczajną dobrocią i wiarą. Dlatego rodzice wieszając z okazji dnia dziecka karpie, składali równocześnie życzenia pomyślności swoim dzieciom. Tak jak karpie, pragnęli, aby ich dzieci posiadały siłę woli, aby w równie skuteczny sposób stawiały czoła przeciwnościom losu, aby były tak dobre i śmiałe jak karpie koinobori.

 

Pamiętając o pomocy Japończyków i niezwykłej solidarności w trudnych chwilach pragniemy pomóc im odzyskaniu swojego miejsca do życia.

 

Japończycy, wielokrotnie doświadczani przez trzęsienia ziemi i fale tsunami są niezwykle dzielni, dodajmy im siły i wesprzyjmy ich walkę ze skutkami żywiołu.

 

Okażmy solidarność z Japończykami w tej dramatycznej chwili!

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” oraz redakcja krakowska „Gazety Wyborczej” uruchomili konto, na które można wpłacać pieniądze dla mieszkańców Kesennumy.

Fundacja Kyoto - Kraków
ul. Marii Konopnickiej 26
30-302 Kraków
Bank Pekao SA

58 1240 46501111 0010 3853 3210
Hasło "Pomoc Japonii"