Święty Ambroży ze zbiorów „Pasieki pod Lasem”

Wernisaż 10 marca (czwartek) godz. 18.00 Muzeum Podhalańskie, Rynek 1 – Ratusz. Wstęp wolny. Zapraszamy.

o Pasiece „Pod Lasem” w Spytkowicach
Pasieka nie tylko miodem pachnąca

Pasieka „Pod Lasem” znajduje się w Spytkowicach – Pod Lasem, 2 km od szosy Zabornia-Chyżne, malowniczo usytuowana w kotlinie kompleksów leśnych, świerkowo-jodłowych o bogatym podszyciu leśnym, nad potokiem Sarnówka, dopływem Skawy.
Pasieka składa się z 25-ciu rodzin pszczelich, w Spytkowicach oraz 25 rodzin pszczelich w Nowym Targu-Robowie, w ulach własnej konstrukcji, nazwanych „Ul podhalański”. Konstrukcja i wykonanie uli są dostosowane do specyficznych, surowych warunków klimatycznych na Podhalu, szczególnie wiosną, co decyduje o właściwym rozwoju rodzin pszczelich, oraz ule architektoniczno-regionalne „góralskie”. W pasiece był też „Skansen Pszczelarski Podhala” składający się
z ponad 30  eksponatów odpowiednio udokumentowanych i opisanych.  Najstarsze ule mają ponad 140 lat. Skansen ten został przekazany Urzędowi Gminy Spytkowice i jest też odpowiednio urządzony i udostępniony do zwiedzania na placu obok Urzędu.
W pasiece urządzono „Galerię św. Ambrożego” - patrona pszczelarzy. Aktualnie jest ponad 150 prac plastycznych wykonanych w różnych formach i technikach plastycznych przez artystów profesjonalnych, artystów ludowych i amatorów oraz wyróżnione prace pokonkursowe dzieci i młodzieży, bowiem Pasieka „Pod Lasem” z Młodzieżowym Domem Kultury w Nowym Targu organizowały co 5 lat konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży pod tytułem „św. Ambroży – patron pszczelarzy”. W kolekcji znajduje się między innymi rzeźby w soli, w węglu i kamieniu. Prace plastyczne są eksponowane w plenerze pomiędzy ulami w różnych kapliczkach stylowych i regionalnych, oraz w „bacówkach” - pracowniach pasiecznych.
Eksponaty znajdujące aktualnie się w Galerii, są prezentowane na wystawie w Ratuszu w Nowym Targu, następnie będą wystawione w Sanktuarium ludźmierskim skąd zostaną przewiezione już na stałe do pasieki ”Barć” w Kamiannej.
W pasiece w sezonie pasiecznym gości wiele grup pszczelarskich z kraju i zagranicy. Co roku odwiedzają pasiekę „Grupy Oazowe” mające bazę w Spytkowicach oraz coraz częściej małe grupy: rodzinne, odbiorców miodu, organizacji i stowarzyszeń takich jak Związek Podhalan, Ośrodki Kultury, Ośrodki Doradztwa Rolniczego, Koła Gospodyń Wiejskich, GOPR, Klub Seniorów AZS i inne.
Co roku dla odbiorców miodu i zaproszonych gości organizowano „Majówkę-Sobótkę” w Pasiece „Pod Lasem” z różnorodnym i bogatym programem.