Nowotarski Dzień Wolontariusza 2010 zakończony – laureaci poznani

Dzień Wolontariusza to święto niestrudzonych ochotników, którzy swój czas i umiejętności darowują innym.

Galeria zdjęć

Wolontariat jest bezinteresowny, ale wymaga promowania. Przykładem promocji wolontariatu wśród uczniów był konkurs na esej dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych w tym roku z tematem “Wolontariat na Podhalu – szansą dla potrzebujących oraz drogą wzbogacenia regionu", którego laureatem został Jakub Kwidziński z kl. II LO im. Eugeniusza Romera w Rabce-Zdroju. Miejsce II zdobyła Aldona Kusper z kl. III a, Publiczne Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące w Czarnym Dunajcu; a miejsce III Edyta Świec z kl. II a Liceum Profilowane Zespołu Szkół Ekonomicznych w Nowym Targu.

Oto fragment zwycięskiej pracy Jakuba: Zanim przystąpiłem do pisania tego eseju, moja wiedza na temat wolontariatu była znikoma. Teraz prawie go kończąc, nie mogę nazwać się wielkim znawcą tematu, ale horyzonty nieco mi się poszerzyły. Myślę, że właśnie: brak wiedzy na temat pracy, jaką trzeba wykonywać, ogrom pytań które często pozostają bez odpowiedzi oraz inne wątpliwości są powodem dla którego ludzie z pewną obawą podchodzą do tematu wolontariatu. Dlatego tak ważne jest aby uświadamiać ludziom jak wiele możemy dać, ale i zyskać. Bo korzyści są ogromne. Zyskujemy MY, SPOŁECZEŃSTWO oraz REGION. Na pewno warto więc pokazywać i propagować wolontariat.
Uśmiech chorej osoby, radość dziecka na nasz widok, świadomość, że to właśnie ja przysłużyłem się mojemu regionowi, są to owoce warte nieraz bardzo ciężkiej i żmudnej pracy. Poza tym nigdy nie wiadomo kiedy to właśnie my możemy potrzebować pomocy.

Wolontariat, czy organizacje pozarządowe w których działają wolontariusze wymagają wsparcia, zwykłej pomocy. Pomagają im m.in. firmy, przedsiębiorstwa – nie inaczej jest w naszym regionie. W ramach Dnia Wolontariusza umożliwiliśmy podziękowanie lokalnym przedsiębiorcom – temu służył konkurs “Nowotarski Dobroczyńca 2010”.

Tegorocznym laureatem została firma DAFO Plastics Sp. z o. o., Nowy Targ, ul. Waksmundzka 193. To firma zajmującą się produkcją opakowań z tworzyw sztucznych na potrzeby przemysłu kosmetycznego i farmaceutycznego - szerokiej gamy butelek i słoików o różnych kształtach i pojemnościach od 30 do 750 ml oraz tub polietylenowych.

Niestety ostatnie badania wolontariatu w Polsce pokazują, iż zmniejsza się liczba wolontariuszy... Niemniej wciąż blisko 4 mln Polaków, deklaruje, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy było wolontariuszami /poświęciło czas na pracę w organizacji społecznej lub grupie nieformalnej/. Zatem mamy dziś święto prawie 4 mln. Polaków, święto które jest podziękowaniem dla wolontariuszy za pracę przez ostatni rok. Takim podziękowaniem jest także plebiscyt “Aktywny 2010” na wolontariusza roku w mieście Nowy Targ i powiecie nowotarskim.

Tegorocznym laureatem plebiscytu “Aktywny 2010” została Pani Anna Tylka, któraod 10 lat pracuje społecznie i jest Prezesem Koła Polskiego Związku Niewidomych i Słabowidzących w Nowym Targu. Utworzyła w Kole Bibliotekę Książki Mówionej (książka nagrana na CD i kasetach magnetofonowych). Systematycznie uczestniczy w szkoleniach, warsztatach celem podnoszenia kwalifikacji i wiadomości na temat Organizacji Pozarządowych. Pisze wnioski głównie finansowanych ze środków PFRON poprzez PCPR w Nowym Targu, a dofinansowania z nich pozwalają na coroczne organizowanie wycieczek i spotkań okolicznościowych dla zrzeszonych w Kole. Skutecznie pozyskuje sponsorów, pozyskane środki są przeznaczone na dofinansowanie w/w imprez, oraz na potrzeby Koła. Występuje z pismami do Burmistrza Miasta skutkiem, czego są dofinansowane koszty autokarowe wycieczek. Dzięki jej staraniom podłączono sygnalizację dźwiękową do sygnalizacji świetlnej przy przejściach dla pieszych przez pasy.

Drugie miejsce w plebiscycie zdobyło Szkolne koło wolontariatu Caritas przy Zespole Szkół Ekonomicznych w Nowym Targu.

Wolontariuszom życzymy wszystkiego dobrego. Tym  chcącym zostać w najbliższym roku wolontariuszami życzymy samozaparcia – może nie będzie łatwo, ale na pewno będzie warto! Oczywiście zapraszamy do udziału w konkursach i plebiscycie za rok. I pamiętajcie: już za rok mamy kolejny Dzień Wolontariusza.

Protokół konkursu na esej „Wolontariat na Podhalu…”
Protokół  wybór finalistów „Aktywny 2010”
Protokół „Podliczenie głosów plebiscytu „Aktywny 2010”
Protokół wybór laureata „Nowotarski Dobroczyńca 2010”