AcyMailing Module

Reklama

Patroni medialni

Reklama

Sponsorzy

Polecamy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Aktywny 2010 – oddaj swój głos, wybierz laureata

Zapraszamy do oddawania głosów i wybrania  laureata plebiscytu Aktywny 2010. Głosujemy przez cały listopad na kuponach drukowanych w:
Dzienniku Polskim (poniedziałki, środy, piątki)
Tygodniku Podhalańskim (czwartki)
Kupon należy dostarczyć lub wysłać do Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu, Al. Tysiąclecia 37, 34-400 Nowy Targ.

 

Tegoroczni finaliści to:

  • Dorota Hedwig
  • Zbigniew Krauzowicz
  • Szkolne koło wolontariatu Caritas przy ZSE w Nowym Targu
  • Anna Tylka
  • Wolontariat szkolny Gimnazjum nr 1 w Nowym Targu

Plebiscyt odbywa się w ramach projektu Nowotarski Dzień Wolontariusza 2010, realizowanego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Galeria zdjęć

Opis finalistów:

Dorota Hedwig

Pani Dorota działa aktywnie, wolontarystycznie w Polskim Towarzystwie Walki z Mukowiscydozą, któremu od 9 lat prezesuje. Bez reszty poświęciła się batalii o życie nie tylko swoich córek, ale wszystkich dzieci chorych na mukowiscydozę. Nakłania Ministerstwo Zdrowia do odgórnej zmiany warunków panujących na oddziałach, które leczą chorych z mukowiscydozą. Szuka funduszy na wsparcie takich placówek. Walczy z brakiem możliwości wykonywania przeszczepów płuc w Polsce. Organizuje specjalistyczne kursy dla rodzin chorych. W planach prezes Doroty Hedwig jest budowa pierwszego w Polsce ośrodka leczącego chorych na mukowiscydozę, spełniającego standardy europejskie w leczeniu chorych na mukowiscydozę.

Zbigniew Krauzowicz

 

Urodził się w Nowym Targu, gdzie obecnie mieszka, ma 46 lat. Od 1999 roku  zajmuje się filmowaniem i robieniem zdjęć dla Urzędu Miasta, innych instytucji, lokalnej prasy, z różnych uroczystości odbywających się na terenie miasta  i Podhala. Nagrywał takie jak: 100-Lecie Liceum im. Seweryna Goszczyńskiego;  25-Lecie I -szej wizyty Ojca Świętego w Nowym Targu; Jarmarki Podhalańskie i wiele innych.
Od wielu lat udziela się społecznie, aby pozostawić dla współczesnych i potomnych coś więcej. Od 8 lat społecznie nagrywa i robi zdjęcia dla Stowarzyszenia Regionalnego „Sieniawianie” oraz zespołów regionalnych "Mali Sieniawianie" i „Sieniawianie”, z którym też jeździ na koncerty i występy m.in. : Turniej Żniwiarzy "Złota Kosa" w Piątkowicach koło Nysy; Targi Sztuki Ludowej; Targi Agroturystyczne w Krakowie; Koncert kolęd i pastorałek w Zakopanem; Dożynki Podhalańskie w Ludźmierzu; Święto Poezji w Rabce Zdroju; Sobótki Nowotarskie; Rajd rowerowy szlakami Ojca Św. Jana Pawła II w Sieniawie i wielu innych.

Szkolne koło wolontariatu Caritas przy ZSE w Nowym Targu

 

Szkolne koło wolontariatu Caritas zajmuje się pomocą potrzebującym. Szczególnie wspiera potrzebujących przez zbiórkę produktów dla powodzian z gminy Szczurowa, organizowanie zbiórki żywności przed świętami w zaprzyjaźnionych sklepach, organizowanie paczek świątecznych dla biednych dzieci z Kowańca z okazji świętego Mikołaja, honorowe krwiodawstwo, zajmowanie się dziećmi na świetlicy w szkole podstawowej na Kowańcu i w domu dziecka w Szaflarach. Udział w wielu projektach i konkursach z ideą wolontariatu.

Anna Tylka

 

Od 10 lat pracuje społecznie i jest Prezesem Koła Polskiego Związku Niewidomych i Słabowidzących w Nowym Targu. Utworzyła w Kole Bibliotekę Książki Mówionej (książka nagrana na CD i kasetach magnetofonowych). Obecnie w Kole jest około 600 tytułów książek o różnej tematyce. Systematyczne uczestniczy w szkoleniach, warsztatach celem podnoszenia kwalifikacji i wiadomości na temat Organizacji Pozarządowych. Pisze wnioski głównie finansowanych ze środków PFRON poprzez PCPR w Nowym Targu, a dofinansowania z nich pozwalają na coroczne organizowanie wycieczek i spotkań okolicznościowych dla zrzeszonych w Kole.

Skutecznie pozyskuje sponsorów, pozyskane środki są przeznaczone na dofinansowanie w/w imprez, oraz na potrzeby Koła. Występuje z pismami do Burmistrza Miasta skutkiem, czego są dofinansowane koszty autokarowe wycieczek. Dzięki jej staraniom podłączono sygnalizację dźwiękową do sygnalizacji świetlnej przy przejściach dla pieszych przez pasy.

W tym roku zorganizowała wycieczkę do Warszawy gdzie zwiedzili:  Łazienki, Stare Miasto, Pałac Kultury i Pałac Prezydencki. Byli na grobie Popiełuszki oraz w Teatrze Narodowym na sztuce „Opowiadania dla dzieci”. Mieli możliwość skorzystania z audiodeskrypcji (przez słuchawki, dzieci niewidome słyszą co dzieje się na scenie). Po przedstawieniu tylko dla nich zorganizowała spotkanie z aktorami. Środki finansowe na trzydniową wycieczkę pochodziły od sponsorów.  Organizuje corocznie Międzynarodowe Obchody Niewidomego i Słabowidzącego „Dzień Białej Laski” zapoczątkowała na tych obchodach wystawę prac plastycznych członków PZN. Jeszcze ma być wycieczka dla członków PZN oraz Mikołajki dla dzieci zrzeszonych. Środki finansowe na te zadania pozyskuje od sponsorów. Jest osobą otwartą na potrzeby swoich członków, konsekwentnie stara się im pomagać, rzetelnie udzielając informacji i pomocy. Ustali wizytę u lekarza, jak potrzeba to idzie z nim. Wypełnia wnioski, wysyła albo sama zanosi. Wielu nie rozumie, dlaczego to robi, ale dla niej to normalne. Kiedy napotyka na same przeszkody ma dosyć, jednak po paru dniach nabiera siły i znowu ma nowy pomysł. Potrzeba niesienia pomocy dla członków Polskiego Związku Niewidomych i Słabowidzących jest dla niej priorytetową sprawą i tego wymaga od Zarządu Koła. Za ponad 11 lat Pracy na rzecz osób niewidomych i słabo widzących zasłużyła na wyróżnienie.

Wolontariat szkolny Gimnazjum nr 1 w Nowym Targu

 

Działania naszej organizacji obejmują obszar Podhala i okolic. Każdy z nas czuł i czuje, że jeśli tylko chce, to może pomóc potrzebującym. Podejmując wezwanie Papieża Jana Pawła II z homilii na krakowskich Błoniach (18.08.09r.), że Chrystusowe wezwanie do miłości wzajemnej „wyznacza nam wszystkim tę samą miarę”, staraliśmy się i wciąż staramy okazywać miłosierdzie i być świadkami miłosierdzia w dzisiejszym świecie, poprzez:
1.Systematyczne – przynajmniej raz w tygodniu - udzielanie pomocy koleżeńskiej w nauce oraz wspieranie duchowe i rzeczowe uczniów będących w trudnej sytuacji życiowej np.: rozwód rodziców, wrodzona nieśmiałość, itp.
2.Pozyskiwanie funduszy :
a) ze sprzedaży  kartek świątecznych , stroików,  pisanek  wielkanocnych,
b) poprzez pomoc w organizacji festynu z okazji Dnia Dziecka w ogrodzie Św. Katarzyny, podczas którego kwestujemy, przedstawiamy program artystyczny,
c) z loterii fantowej, przeprowadzonej podczas Wiosennego festynu  zorganizowanego przez uczniów  Gimnazjum1,
d) z kwestowania na rzecz Krakowskiego Hospicjum dla Dzieci,
poprzez coroczne włączenie się do Ogólnopolskiej akcji „Pola Nadziei”
e) przez współpracę z Fundacją „Dziewczynka z zapałkami” (pakowanie zakupów w sklepach i pozyskanie funduszy na rzecz biednych dzieci objętych opieką tej fundacji),
f) poprzez włączanie się w akcje przeprowadzane przez Fundację „Podhale Dzieciom”, by pomóc dzieciom chorym z Podhala (np.: przygotowanie sali na koncert charytatywny, sprzedaż fantów , precli itp. jak też towarzyszenie osobom chorym),
g) przez akcje przeprowadzane w szkole na rzecz dzieci z zakopiańskiego Domu Dziecka i na potrzeby osób starszych, samotnych, chorych oraz dla uczniów pochodzących z rodzin  o niskim statusie materialnym,
h) przez pozyskiwanie sponsorów,
3. Zorganizowanie obchodów Dnia Niepełnosprawnych na terenie naszej szkoły, podczas którego podopieczni „ Chatki” mogą oglądać przedstawienie teatralne przygotowane przez uczniów Gimnazjum, a następnie uczestniczyć w spotkaniu integracyjnym połączonym z poczęstunkiem.
4. Zorganizowanie rewizyt w „Chatce” (wspólna zabawa, pomoc w wykonywaniu ćwiczeń rehabilitacyjnych, rozmowy ).
5. Włączenie się do Ogólnopolskiej akcji „Pola Nadziei” poprzez coroczne kwestowanie na rzecz Krakowskiego Hospicjum dla Dzieci(Odwdzięczamy się darczyńcą poprzez wręczanie  im symbolu akcji tj. żonkile wyhodowane w ogrodzie  szkolnym).
6. Cotygodniowe wizyty u osób starszych i samotnych, by im służyć pomocom w codziennych pracach i dotrzymywać towarzystwa.
7. Zorganizowanie wyjazdów do Domu Dziecka w Zakopanem ,by jak co roku przekazać zebrane od darczyńców naszej szkoły przybory szkolne i zorganizować wspólną zabawę oraz przedstawić mały występ teatralny.
8. Współprace z Fundacjami „Dziewczynka z zapałkami” (pakowanie zakupów w sklepach i pozyskanie funduszy na rzecz biednych dzieci objętych opieką tej fundacji).
9. Współprace z Fundacją „Podhale Dzieciom” np. przygotowanie sali na koncert charytatywny, sprzedaż fantów, precli itp. jak też towarzyszenie osobom chorym i niepełnosprawnym  objętych  tą fundacją).
10. Współpracę z Fundacją Świadczenia Pomocy Materialnej i Duszpasterskiej Osobom Niepełnosprawnym im. Matki Teresy z Kalkuty. Pomogliśmy w organizowaniu ogniska przy bazylice w Ludźmierzu osobom niepełnosprawnym na wózkach inwalidzkich. Młodzież z oddaniem i zaangażowaniem opiekowała się
niepełnosprawnymi oraz przygotowała program artystyczny.
11. Zorganizowanie osobom starszym możliwości aktywnego uczestnictwa w życiu środowiska lokalnego (np. poprzez zorganizowanie spotkań dla tych osób z  możliwością obejrzenia sztuki teatralnej , tanecznej  przygotowywanych przez uczniów naszej szkoły, itp.).
12. Niesienie pomocy uczniom Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Nowym Targu: 4 trzy- osobowe grupy podejmowały cotygodniowe zadanie niesienia pomocy koleżeńskiej i pomagały w świetlicy szkolnej w odrabianiu zadań domowych, wykonywaniu prac plastycznych, towarzyszyli  w zabawach czy spacerach.
13. Włączanie się ,jak to bywało do tej pory, do wielu innych okazjonalnych akcji o zasięgu rejonowym czy ogólnopolskim, których celem jest niesienie pomocy potrzebującym  (np.” Góra grosza” , pomoc Akcji Katolickiej w zbiórce żywności na rzecz potrzebujących, itp.).