Wystawa

Miejski Ośrodek Kultury, Muzeum Podhalańskie im Czesława Pajerskiego w Nowym Targu zapraszają na nową wystawę „Nowy Targ 1939 – 1945”
Zwiedzanie wystawy jest niepowtarzalną lekcją historii naszego miasta. Te tragiczne lata są pokazane przez pryzmat wspomnień, relacji nowotarskiego adwokata Adama Szoskiego - działacza społecznego, patrioty, pierwszego burmistrza miasta po wyzwoleniu Nowego Targu spod okupacji niemieckiej przez armię radziecką.

Na wystawie jest wiele bardzo cennych pamiątek z tamtych lat, takich, które nigdy nie były pokazywane i publikowane ; odezwy władz miasta do ludności z pierwszych dni września 1939 r., mundury polskich żołnierzy, obwieszczenia okupacyjnej władzy, kennkarty, gazety, unikalne zdjęcia miasta i mieszkańców (zakupione przez MOK w tym roku), pieczęcie niemieckie, listy pisane z obozów, podręcznik Ster przeznaczony do nauki dla dzieci i młodzieży – przyszłej siły roboczej Rzeszy Niemieckiej i wiele innych.

Oglądając wystawę można się dowiedzieć o codziennym życiu mieszkańców w tych trudnych czasach: represjach, kartkach na żywność, kontyngentach, o działalności konspiracyjnej, losie nowotarskich Żydów, i o szkolnictwie.

Wystawa jest czynna:
poniedziałki w godzinach od 10.00 do 18.00