Wielkie odkrywanie Skandynawii w ramach Nordic Night

Wielkie odkrywanie Skandynawii w ramach Nordic Night - czyli nowotarskiego spotkania z kulturą nordycką – zainaugurowane.

Wystawa „Malarstwo bez granic” pokazała iż wspólne spojrzenie i wzajemna inspiracja duńsko – polska jest możliwa, o czym świadczą prace Vivi Christensen, Finn’a Birkelunda, Małgorzaty Rosińskiej oraz Anny Schumacher. Spotkanie z wikingami (Jorundem, Hialtim, Ulfarem, Bjórnem oraz innymi wojami) udowodniło po raz kolejny, iż są oni znakomitymi wojownikami i zdobywcami – tym razem zdobywcami serc zebranej widowni. Autorski filmoznawczy komentarz Aleksandry Sadowicz wzmocnił odbiór filmów, a  skandynawskie kino zebrało liczne brawa i należne mu uznanie –  a jak powiedziałby jeden z bohaterów „Jabłek Adama” Pastor Ivan - inne zachowanie byłoby grubym nietaktem. Slajdowisko o Norwegii Bartłomieja Sekowskiego oraz nasza niespodzianka - loteria prezentów książkowych (przewodników i szwedzkich bajek) - pozwoliły na kolejne tym razem indywidualne podróże w świat kultury nordyckiej.
Zatem za rok kolejna edycja Nordic Night? To pytanie retoryczne…Do zobaczenia!

Serdeczne podziękowania dla:

• patronów honorowych: Pana  Konsula Janusza Kahla z Konsulatu Królestwa Danii w Krakowie oraz Konsulatu Królestwa Szwecji w Krakowie; Pana Konsula Stanisława Laskowskiego Konsulatu Generalnego Islandii w Gdańsku; Pana Konsula Mariana Mikołajskiego z Konsulatu Królestwa Norwegii w Krakowie;
  • współorganizatorów: Centrum Biznesu i Kultury Nordic House z Krakowa oraz Stowarzyszenia Historycznego Horda Włóczni i Młota z Nowego Targu;
  • naszych sponsorów: Wydawnictwa Pascal z Bielska-Białej, Wydawnictwa Zakamarki z Poznania, Prywatnego Centrum Informacji Turystycznej Tramp ze Szczecina, Karcmy u Borzanka z Nowego Targu, Attique Pracownia Reklamy z Rokicin Podhalańskich, Zespołu Szkół Nr 1 im. Władysława Orkana w Nowym Targu, Kwiaciarni Camelia z Nowego Targu.
  • naszych patronów medialnych: dwumiesięcznika Zew Północy, Radia Kraków, Dziennika Polskiego, Tygodnika Podhalańskiego, Podhalańskiego Portalu Informacyjnego Podhale24.pl, Nowotarskiej Telewizji Kablowej.

Prezentacja