Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu

There are no translations available.

Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu mieści się w nowym budynku powstałym w ramach projektu "Śladem zabytków techniki z Podhala na Liptów",który został zrealizowany w latach 2017-2018 w ramach unijnego Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 przez Gminę Miasto Nowy Targ z partnerami ze Słowacji - Żylińskim Krajem Samorządowym i Gminą Ludrova.

Cennym eksponatem jest unikatowa maszyna drukarska z połowy XIX wieku, pochodzącą z wiedeńskiej fabryki maszyn założonej w 1836 roku przez Christiana Leo Müllera i Friedricha Helbiga. Jest to jedyna tego typu maszyna zachowana do dnia dzisiejszego. Uratowana przed zniszczeniem przez Kazimierza Pajerskiego drukarza z Nowego Targu. Przekazana wraz z licznymi akcydensami oraz drukami ulotnymi przechowywana wpierw w Muzeum Regionalnym Ziemi Nowotarskiej, a później Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu.W muzeum odtworzono dawną oficynę drukarską na wzór prowadzonego od 1898 roku zakładu Ignacego Borka. Oryginalne maszyny i wyposażenie pozwalają zapoznać się z dawnymi technikami i procesem druku. Ekspozycja, na którą składa się imponujący zbiór dawnych druków i fotografii oraz interaktywne aplikacje, przybliżą życie kulturalne, społeczne, polityczne i gospodarcze Nowego Targu z początku XX wieku.

Kontakt:

ul. Jana III Sobieskiego 4, 34-400 Nowy Targ