AcyMailing Module

Reklama

Patroni medialni

Reklama

Sponsorzy

Polecamy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AKTUALNA strona internetowa Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu (wejdź)

KONTAKT:

ul. Jana III Sobieskiego 4, 34-400 Nowy Targ

e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

GODZINY OTWARCIA:

1 maja - 30 września

poniedziałek - piątek: 8.00 - 16.00

sobota: 10.00-14.00

pierwsza i ostatnia sobota miesiąca: 10.00-14.00

pozostałe soboty po wcześniejszym umówieniu telefonicznym

 

1 październik - 30 kwietnia

poniedziałek - piątek: 8.00 - 16.00

sobota: po wcześniejszym umówieniu telefonicznym

niedziela: nieczynne

wstęp bezpłatny

 

 

 

 

AKTUALNOŚCI

 


 

 

Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu mieści się w nowym budynku powstałym w ramach projektu "Śladem zabytków techniki z Podhala na Liptów",który został zrealizowany w latach 2017-2018 w ramach unijnego Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 przez Gminę Miasto Nowy Targ z partnerami ze Słowacji - Żylińskim Krajem Samorządowym i Gminą Ludrova.

 

Cennym eksponatem jest unikatowa maszyna drukarska z połowy XIX wieku, pochodzącą z wiedeńskiej fabryki maszyn założonej w 1836 roku przez Christiana Leo Müllera i Friedricha Helbiga. Jest to jedyna tego typu maszyna zachowana do dnia dzisiejszego. Uratowana przed zniszczeniem przez Kazimierza Pajerskiego drukarza z Nowego Targu. Przekazana wraz z licznymi akcydensami oraz drukami ulotnymi przechowywana wpierw w Muzeum Regionalnym Ziemi Nowotarskiej, a później Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu.W muzeum odtworzono dawną oficynę drukarską na wzór prowadzonego od 1898 roku zakładu Ignacego Borka. Oryginalne maszyny i wyposażenie pozwalają zapoznać się z dawnymi technikami i procesem druku. Ekspozycja, na którą składa się imponujący zbiór dawnych druków i fotografii oraz interaktywne aplikacje, przybliżą życie kulturalne, społeczne, polityczne i gospodarcze Nowego Targu z początku XX wieku.