Nordic Night - 19-20 marca w MOK

W dniach 19-20 marca zapraszamy do Miejskiego Ośrodka Kultury na Nordic Night

Prezentacja

19 marca (piątek)
17.30 – otwarcie wystawy „Malarstwo bez granic”
18.10 – Oficjalne otwarcie „Nordic Night”
18.15 – pokaz filmu „Hawaje, Oslo” reż. Erik Poppe, 125’ (karnet)
20.35 – pokaz filmu ”Jabłka Adama”, reż. Anders Thomas Jensen, 94’ (karnet)
Ok. 22.15 – Nocne walki wikingów z „Hordy Włóczni i Młota”
Cały dzień „Norge” prezentacja multimedialna (Galeria Stara Kotłownia)

20 marca  (sobota)
17.00 Poznaj obóz wikingów i obejrzyj walki „Hordy Włóczni i Młota”
18.45 – Pokaz filmu „Noi albinoi”, reż. Dagur Kari, 93’ (karnet)
20.35 – Pokaz filmu „Pozwól mi wejść”, reż. Tomas Alfredson, 114’ (karnet)

W trakcie imprezy poczęstunek w „nordyckim” klimacie w galerii Stara Kotłownia
*(karnet jednodniowy w cenie 10 zł; karnet dwudniowy w cenie 15 zł)

„Nordic Night” - czyli nowotarskie spotkanie z kulturą nordycką - projekcje filmowe, slajdowisko multimedialne Bartłomieja Senkowskiego, wystawa malarstwa twórców duńskich i polskich, spotkanie z filmoznawcą Aleksandrą Sadowicz, podróż w świat wikingów, to zamierzenia, które podejmujemy za sprawą Gabriela Wolskiego i Tomasza Szlagi, a wszystko po to, by poświęcić kulturze Północy więcej uwagi, bowiem jej różnorodność i bogactwo warte są poznania.

Wielkość obszarów tego regionu, rozciągających się na setkach tysięcy kilometrów kwadratowych, związki z morzem, które było od zawsze sprzymierzeńcem narodów nordyckich i stanowi ważny czynnik w rozwoju dziejów i postaw ludów skandynawskich, prądy Golfstromu  łagodzące trudne warunki klimatyczne, mitologia nasycona olbrzymami, elfami, karłami stanowią dla nas punkt wyjścia do zagłębienia się w tę niezwykłą kulturę.

Rozpoczniemy wernisażem wystawy artystów duńskich i polskich: Vivi Christensen, Finn Birkelund, Anny Schumacher oraz Małgorzaty Rosińskiej. Umożliwimy spotkanie z legendarnymi wikingami, którzy nie tylko pokażą nam swoje obozowisko i przegląd zdobycznej (i nie tylko) biżuterii, ale także zaprezentują pokaz walk jak na „Hordę Włóczni i Młota” przystało. Ten świat Wikingów polecamy szczególnie młodszym uczestników imprezy. Obejrzymy także współczesną Norwegię na zdjęciach Bartłomieja Senkowskiego.

Punktem kulminacyjnym imprezy „Nordic Night” będzie spotkanie z kinem nordyckim z ostatnich lat. Cztery filmy które pokażemy: „Hawaje Oslo”, „Jabłka Adama”, „Noi Albinoi” i „Pozwól mi wejść” to reprezentatywne dla tego nurtu narracje, a filmoznawca Aleksandra Sadowicz pozwoli dostrzec dodatkowe wartości podczas projekcji.

Zapraszamy!