Noworoczna Bajka w Tatrach

Na kolejne spotkanie z dziecięcymi zespołami, tym razem z Białorusi i Polski, zapraszamy już 4 stycznia (czwartek) o godz.10.00 na salę widowiskową MOK. Wstęp wolny  Wystąpią: Zespół Skrzypków "MOROJENOE" (Mińsk, Białoruś), Zasłużony Zespół Republiki Białoruś - Zespół Tańca Ludowego "Chabarok" (Mińsk, Białoruś); Ludowy Folklorystyczny Teatr Tańca "KARAGOD" i Dziecięcy Zespół  "KARAGODZINKI" (Mińsk, Białoruś) oraz Studio Piosenki „Septyma” i Dziecięcy Zespół Góralski „Mali Śwarni” (Nowy Targ, Polska).

Informacja o zespołach przyjeżdżających:

Zespół Skrzypków "MOROJENOE"

Kier. art. SHURANKOVA AKSANA

Mińsk, Białoruś

Zespół Skrzypków "MOROJENOE" istnieje już 18 lat na bazie gimnazjum nr 174 miasta Mińska. Nazwę wymyślili sami członkowie zespołu, aby muzyka, którą wykonują, dała słuchaczom radość i inspirację.

Zespół z powodzeniem występował w salach koncertowych Białorusi, Rosji, Słowacji, Polski. Młodzi artyści są laureatami wielu międzynarodowych konkursów i festiwali, uczestnikami koncertów charytatywnych. W repertuarze zespołu znajdują się utwory klasyki, muzyki ludowej i jazzu - kompozytorów różnych krajów. Członkowie zespołu są  zawsze gotowi do nowych spotkań i wyzwań.

Zasłużony Zespół Republiki Białoruś,

Zespół Tańca Ludowego "Chabarok"

Mińsk, Białoruś.

Zasłużony Zespół Tańca Ludowego "Chabarok" powstał w 1986 roku. W 2006 roku zespół otrzymał tytuł "Zasłużony Amatorski Zespół Republiki Białoruś". W 2011 roku godnie potwierdził ten tytuł. Na dzień dzisiejszy zespół tańca "Chabarok" to 4 grupy wiekowe, 250 uczestników od 5 do 18 lat, 4 nauczycieli i grupa akompaniamentowa w składzie 4 osób. Niekwestionowanym liderem zespołu jest Natalia Diager.

Występy zespołu "Chabarok" wyróżniają się niezwykłą otwartością, wysokim profesjonalnym różnych umiejętności.. Od wielu lat zespół "Chabarok" aktywnie uczestniczy w akcjach charytatywnych. Każdy koncertowy numer przedstawia temperament, emocjonalność i bogatą paletę barw. "Czabarok" wszędzie jest mile widziany — klaskali mu w Rosji, Polsce, Ukrainie, Bułgarii, Czechach, Słowacji, Niemczech, Finlandii, Turcji, Francji, Hiszpanii, Anglii, Serbii, Macedonii, Belgii, Włoch, itp. Potwierdzeniem wysokiego poziomu umiejętności zawodowych zespołu są zwycięstwa w konkursach i festiwalach krajowego i międzynarodowego poziomu.

Ludowy Folklorystyczny Teatr Tańca "KARAGOD" i Dziecięcy Zespół  "KARAGODZINKI"

Mińskie Rejonowe Centrum Kultury (Biłoruś)

Ludowy Folklorystyczny Teatr Tańca "Karagod" został utworzony w 1985 roku. W 1987 roku otrzymał tytuł "ludowy". Z 1999 roku i po teraźniejszy czas kierownikiem artystycznym jest Stela Kuznetsova. W składzie zespołu są młodzi ludzie, uczniowie szkół średnich i studenci uczelni wyższych Mińska. Wszystkich ich jednoczy miłość i oddanie ludowej sztuce, szacunek i troskliwy stosunek do folklorystycznej spuścizny.

Podstawę repertuaru stanowi ludowy taniec. Każdy choreograficzny numer, wokalny i muzyczno-choreograficzne kompozycje odzwierciedlają tradycyjną kulturę różnych regionów Białorusi. Dużą uwagę przykłada się przy opracowaniu kostiumu scenicznego i jego dopasowania do treści tańca. Tematyczna różnorodność repertuaru, twórcza i inscenizacyjna praca oraz mistrzostwo wykonania sprzyjają uznaniu i popularności zespołu.

Zespół niejednokrotnie przedstawiał narodową sztukę swojego kraju na międzynarodowych festiwalach we Włoszech, Hiszpanii, Polsce, Mołdawii, Estonii, Łotwie, Litwie, Słowacji, Rosji, a także w Niemczech. Teatr Tańca "Karagod" jest jedynym zespołem w Białorusi, któremu był nadany tytuł "Zasłużony zespół ludowej twórczości Niemiec".

Każdy koncert teatru - to radosne święto dla widza. Podczas koncertu odczujecie atmosferę ludowego święta Białorusów, Ukraińców, Rosjan. W 2011 roku w celu nauczania dzieci młodszych na zapleczu Ludowego Folklorystycznego Teatru Tańca "Karagod" został powołany Dziecięcy Zespół "Karagodzinki", który  bierze udział w różnych przedsięwzięciach.