AcyMailing Module

Reklama

Patroni medialni

Reklama
Reklama

Sponsorzy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Polecamy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ludwik Gołąb - twórca, lalkarz, kolekcjoner

Miejski Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy "Ludwik Gołąb - twórca, lalkarz, kolekcjoner" w dniu 20 lutego 2010r. o godz. 17.00 do holu głównego MOK. wstęp wolny.

Galeria zdjęć

 

 

Ludwik Gołąb /1917-2006/

W wolnych chwilach spacerował po całym Beskidzie od Żywca po Krynicę. Po drodze napotykał dziesiątki kapliczek z setkami świątków, które na ogół były w żałosnym stanie. Pan Ludwik zabierał je do domu, odnawiał i odnosił z powrotem na miejsce - niestety odnowione, odmalowane przywłaszczali sobie przechodni amatorzy sztuki. Właśnie wtedy Pan Gołąb zaczął tworzyć świątki w drewnie. Następnie jego zainteresowanie wzbudziły tworzywa ceramiczne, malarstwo na desce i szkle. Na ogólnopolskich konkursach zaczął zbierać nagrody.

Od 1957 r. był twórcą teatrzyku kukiełkowego "Bacówka" przy Klubie Robotniczym NZPS "Podhale". Prowadzony przez Ludwika Gołąba teatr lalek w roku 1964 został wyróżniony nagrodą Ministra Kultury i Sztuki w Ogólnopolskim Przeglądzie Amatorskich Teatrów Lalkowych na festiwalu w Puławach, a następnie w Łodzi w 1967 roku odznaczony na festiwalu Teatrów Lalkowych CRZZ. W 1969 roku zespół został wyróżniony na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalkowych w Pradze, a 25 grudnia 1969 roku wystąpił w ogólnopolskim programie telewizyjnym "Szopka góralska". Jego zespół w 1970 roku zdobył I miejsce na Centralnym Przeglądzie Amatorskich Teatrów Lalkowych w Olecku, w 1972 uzyskał wyróżnienie Zarządu Głównego Związku Zawodowego za wybitne osiągnięcia w rozwoju amatorskiego ruchu teatralnego. Za swą pracę i działalność został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, złotą odznaką Centralnej Rady Związku Zawodowego, odznaczeniem "Zasłużony dla Województwa Krakowskiego", "Zasłużony dla Ziemi Nowotarskiej" oraz złotą odznaką Ministra Przemysłu Lekkiego.