Bajka w Tatrach na Dzień Dziecka

Kolejny raz odwiedzają nowotarski MOK dzieci i młodzież z zespołów z Litwy, by razem z polskimi rówieśnikami przygotować kolejne występy artystyczne tym razem pod nazwą „Bajka w Tatrach na Dzień Dziecka”. A wszystko już w 26 maja (piątek) w godz. 10.00 – 12.00. Wstęp wolny. Zapraszamy wszystkich chętnych – zapisy dla szkół: Sekretariat MOK, al. Tysiąclecia 37, tel. 18 266 21 32, email: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

Kilka słów o naszych gościach:

Dziecięcy Zespół Tańca ,Druskutis“

Kier. art. Pani Vale Šmitiene

Szkoła „Atgimimo“ m. Druskininkai Litwa

Dziecięcy Zespół Tańca "Druskutis" był założony w 1993 roku. W repertuarze zespołu znajduje się litewski taniec ludowy, ludowo-sceniczny i ludowo-stylizowany. Zespół aktywnie uczestniczy i reprezentuje swoją szkołę i miasto rodzinne w różnych rejonowych i republikańskich świętach, festiwalach i konkursach. Zespół dwukrotnie wziął udział w unikalnej akcji "Tańczy cała Litwa", w której jednocześnie tańczy wiele zespołów w różnych regionach i miastach Litwy. W Polsce zespół gościł już w 2005 r. na festiwalu w mieście Częstochowa.

Zespół Tańca „Karusele“

Kier.art. Pani Ingrida Sutkiene

Centrum Kultury m. Vežaičiai Rejon Kłajpedy, Litwa

Zespół Tańca "Karusele" istnieje 23 lata.

W zespole dzieci poznają różne gatunki taneczne: ludowe, klasyczne i współczesne. Zespół jest aktywnym uczestnikiem świąt piosenki i tańca Litwy, różnych republikańskich imprez kulturalnych, konkursów i festiwali. "Karuzela" dwukrotnie występowała w programie telewizyjnym dla młodych talentów Litwy. Swój program koncertowy przedstawiali widzom Łotwy i Chorwacji.

Studio Tańca ,Ruta“

Kier.art. Pani Ruta Mekišaite

Centrum młodzieży m. Alytus, Litwa

Taneczne studio RUTA w 2017 roku obchodzi jubileusz 10-lecia twórczej działalności. Członkowie zespołu dzieci i dorośli ćwiczą różne tańce, w tym m. in.: litewskie ludowe i country. Zespół aktywnie bierze udział w różnych koncertowych programach i świętach rodzinnego miasta, stale bierze udział w różnych republikańskich świętach, festiwalach i imprezach kulturalnych. Studio RUTA - wielokrotny uczestnik świąt piosenki Litwy, zwycięzca 1 i 2 miejsca międzynarodowego festiwalu piosenki i tańca "Muzelki wygier". Tancerze studia corocznie odpoczywają nad morzem, w letnim biwaku, gdzie wesoło i aktywnie spędzają czas.

Folklorystyczny Zespół „Sietynas“

Kier.art. Pani Rima Garsoniene

Muzyczna Szkoła m. Utena, Litwa

Dziecięcy folklorystyczny zespół „Sietynas" założyła etnomuzykolog Pani Rima Garsoniene w 2000 roku, w celu zachowania i przekazywania przyszłym pokoleniom tradycji śpiewu i muzyki ze swojego regionu. Dzieci uczą się śpiewu, tańca, gry na różnych muzycznych instrumentach (np. na bębnie z pałeczką i dziesięciostrunowym kanklesie). W repertuarze zespołu znajduje się ludowy wielogłosowy śpiew Sutartinec. Folklorystyczny Zespół SIETYNAS często bierze udział w świętach rodzinnego miasta, występują na różnych koncertowych i festiwalowych placykach Litwy, aktywnie uczestniczy w popularnych programach telewizyjnych.

Dzieci są laureatami różnych republikańskich konkursów.

Dodatkowo wystąpią „nasze” zespoły działające przy Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu.