KULTURALNA STOLICA PODHALA styczeń 2017

Rozpoczynamy Nowy Rok także z Kulturalną Stolicą Podhala. Co przygotowaliśmy i szczególnie polecamy dla Państwa w Styczniu?

W dniu 7 stycznia (sobota) w godz. 16.30 – 19.00 Gala Finałowa Międzynarodowego Festiwalu Konkursu „Intershow 2017”. To wyjątkowe spotkanie kulturalne dzieci i młodzieży z Polski, Ukrainy, Białorusi, Rosji i nie tylko…Zaprezentują się najlepsi wokaliści i zespoły muzyczne, a także zespoły taneczne (taniec współczesny, ale i ludowy) oraz instrumentaliści. Wstęp wolny.

Tradycją, która bardzo dobrze wpisała się w życie kulturalne naszego Miasta jest Noworoczny Koncert Galowy, który w tym roku odbędzie się 8 stycznia (niedziela) o godz. 18.00. Wystąpią przed Państwem artyści prosto z Włoch: Maria Tomassi (sopran), Fererica Carnevale (mezzosopran), Alberto Marucci (tenor), Stefano Meo (baryton); w towarzystwie Orkiestry Straussowskiej OBLIGATO pod dyrekcją Jerzego Sobeńko, a koncert poprowadzi Jolanta Suder. Niestety bilety wyprzedane.

Zapraszamy także na naszą uczelnię Podhalańską Państwową Wyższą Szkołę Zawodową gdzie 9 stycznia (poniedziałek) o godz. 10.00 w auli odbędzie się wykład mgr Iwony Hodorowicz pt „Zabytki kultury i przyrody z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO w Polsce”. Warto poznać te perły w koronie polskiej kultury i przyrody. Wstęp wolny.

A 13 stycznia (piątek) o godz. 18.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu odbędzie się Wieczór Autorski Macieja Kudasika. Otworzymy wystawę obrazów i rysunków autora, a goście wernisażu zostaną najpierw zaproszeni na wieczór autorski, łączący elementy teatralne, multimedialne i literackie. Wstęp wolny.

Nie mogło zabraknąć Salonu Poezji, na który zapraszamy tradycyjnie w niedzielę o godz.11.00 do Muzeum Podhalańskiego. Tym razem 15 stycznia poezję będzie czytał Włodzimierz Jasiński, aktor Teatru STU w Krakowie od 1969 roku, a także Teatru Groteska w Krakowie od 1992 roku, reżyser spektakli dla dzieci ora poeta – polecamy tomik „Pozowanie do portretu”. Wstęp wolny.

Oczywiście skoro styczeń to także Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i już 25 Finał, który zagra na całym świecie 15 stycznia (niedziela), a w Nowym Targu na sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury już od godz. 14.00. Nie zabraknie występów dzieci, młodzieży, licytacji. A Gramy dla dzieci i seniorów - dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom. Wstęp wolny.

Nie mogło zabraknąć wydarzenia w nowotarskich Jatkach. Pani Anna Dziubas zaprasza wszystkich w dniu 20 stycznia (piątek) o godz. 18.00 na wernisaż Janiny Kraupe i Marty Kuli pt. „O ogrodach”. Piękne obrazy o żywych barwach i z pozytywną emocją w sam raz na ciągłe jeszcze wczesne wieczory styczniowe. Warto poznać te dwie krakowskie artystki i ich twórczość. Wstęp wolny.

Wyjątkowe wydarzenie już 27 stycznia (piątek) o godz. 18.00 na sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury gdzie odbędzie się Benefis Józefa Staszla, niezwykłego człowieka który związał swoje życie ze Stolicą Podhala i poświęcił się pasji krzewienia kultury regionalnej. Uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z zawodu pedagog, aktywny działacz Związku Podhalan, znany lutnik i Tischnerowski mędrol - Józek Staszel z Marusyny – Anaksymenes. Będzie wspomnieniowo, ale nie tylko. Wstęp wolny.

Na koniec kolejne wydarzenie w MOKu – gala koncertowa „W karnawałowej masce” z udziałem gwiazd programu telewizyjnego „Śpiewające fortepiany”. To końcem miesiąca 29 stycznia (niedziela) o godz. 18.00. Nie zabraknie przebojów muzyki klasycznej, operetki i musicalu oraz sporej dawki humoru. Bilety: 90zł oraz 75zł.