Skansen, wystawa „Jarmarki w Nowym Targu”, „zaułek rzemieślników” – pokazy, warsztaty na Placu Juliusza Słowackiego w dniach 21,22,23 sierpnia

Skansen, wystawa „Jarmarki w Nowym Targu”, „zaułek rzemieślników” – pokazy, warsztaty na Placu    Juliusza  Słowackiego w dniach 21,22,23 sierpnia
Dla gości XV Jarmarku Podhalańskiego  przygotujemy  liczne atrakcje nie tylko na nowotarskim Rynku, ale też na Placu Juliusza Słowackiego. Sam plac jest miejscem historycznie związanym z handlem, świadczy o tym jego wcześniejsza nazwa; Mały Rynek. Dawniej tu handlowano w dni targowe, a w okresie międzywojennym funkcjonował w tym miejscu również Bazar Podhalański – spółdzielnia oferująca klientom różnorodne towary.

Właśnie na Plac Słowackiego zaprosimy do zwiedzania „skansenu” czyli wystawy  zabytkowych sprzętów ze zbiorów Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego i prywatnych. Pokażemy sprzęty rolnicze: wozy, sieczkarnię, drewniane pługi, widły, łopaty. Można będzie zobaczyć przedmioty służące dawniej na Podhalu w gospodarstwie domowym: dzieże, konwie, prasy do sera, kiernice i inne. Na pewno zainteresowanie wzbudzi piękny ul w kształcie domku góralskiego   i akcesoria którymi posługiwali się dawniej pszczelarze. Będzie można obserwować prace pszczół w „ulu pokazowym”.

Zainteresowani przeszłością miasta będą mogli poznać historię jarmarków, sięgającą w Nowym Targu XIV wieku, zwiedzając plenerową, dokumentalną wystawę pt. „ Jarmarki w Nowym Targu”. Składa się ona z artykułów o jarmarku, które zamieszczała lokalna prasa w latach 1912 – 1939, archiwalnych dokumentów, kilkudziesięciu zdjęć ukazujących Nowy Targ w dni jarmarczne oraz handel na Rynku, Małym Rynku i Berekach. Najstarsze fotografie pochodzą z początku XX w.

A w „zaułku rzemieślników” spotkamy twórców ludowych,  którzy reprezentują dawne, zanikające zawody.  Podczas pokazów i warsztatów odkryją przed widzami tajniki swojej pracy. Zademonstrują oni sposób wytwarzania: świec woskowych, drewnianych zabawek, kwiatów z bibuły, lepienia naczyń   z gliny, kucia przedmiotów z żelaza, szycia strojów ludowych. Odwiedzający „zaułek rzemieślników” nie tylko będą mogli podpatrzeć pracę rękodzielników, ale też spróbować samodzielnie je wykonać, pogawędzić z rzemieślnikami, czy zakupić wykonane ręcznie unikalne wyroby.

Zapraszamy do odwiedzenia podczas Jarmarku Podhalańskiego Placu Słowackiego, na którym ciekawie i przyjemnie spędzą czas i dorośli i dzieci. Wstęp bezpłatny.