Skansen na Jarmarku Podhalańskim
Autor: Administrator piątek, 22 sierpnia 2014, godz: 00:00
Podczas 14. Jarmarku Podhalańskiego zapraszamy do skansenu na rynku w okolice kapliczki św. Jana Kantego. Codziennie (piątek – niedziela) w godz. 12.00 – 18.00. Ekspozycja ze zbiorów MOK, Muzeum Podhalańskiego przygotowana będzie z rozmaitych zabytkowych sprzętów. Zwiedzający zobaczą jakimi narzędziami posługiwali się dawniej mieszkańcy Podhala pracując w gospodarstwie i na roli. Dodatkowo także występy zespołów Regionalnych.
Wśród nich osobliwe drewniane sprzęty: pług, grabie, łopaty i stępy wykonane z jednego kloca drewna. Przypomnimy o uprawie lnu (jeszcze na początku XX wieku zasiewano go prawie w każdym gospodarstwie) pokazując narzędzia do obróbki lnianych łodyg: międlice, kilofy, kołowrotki do przędzenia nici.
Będą też drewniane, gospodarcze wozy, którymi zwożono zboże z pola i skrzynia - sąsiek w której je przechowywano.
W skansenie można będzie się zaznajomić ze sposobem wytwarzania wyrobów rękodzielniczych i sztuki ludowej. Jedną z atrakcji Jarmarku będą pokazy ginących zawodów: garncarza, świecownika, wytwórcy zabawek, kowala, plecionkarza. Obok skansenu rękodzielnicy będą mieć stoiska na których nie tylko będzie można podziwiać i kupić wyroby, ale podpatrzeć ich przy pracy i wziąć czynny udział w pokazie.
Edward Gacek, garncarz nie tylko zaoferuje swoje dzieła, ale pokaże jak wytwarza się z gliny naczynia na kole garncarskim.
Władysława Korona, świecownik da cztery pokazy wyrobu świec metodą średniowieczną z prawdziwego pszczelego wosku. Chętni będą mogli własnoręcznie odlać z wosku świece.
Łukasz Mentel kontynuuje XIX w. tradycje tworzenia drewnianych zabawek. Zademonstruje swoje umiejętności rzeźbienia i malowania drewnianych ptaszków, wózków, koników na kółkach.
Marek Mazur, kowal pokaże jak za pomocą prostych narzędzi: kowadła, młota, żelazo zamienić w pożądany przedmiot.
Maria i Daniel Polańscy zajmują się rzemiosłem dawniej bardzo rozpowszechnionym czyli wyplataniem koszy i naczyń z wikliny. Pokażą różne techniki plecionkarskie.
Zwiedzanie skansenu i udział w pokazach da uczestnikom możliwość wzbogacenia wiedzy o codziennym życiu mieszkańców Podhala sprzed 100 lat.
Skansen w plenerze: 22-24 sierpnia (piątek – niedziela) godz. 12.00 – 18.00
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |