11.04.2006

Korespondencja Sztuk "Niebieskie okulary ks. Jana Twardowskiego"


KORESPONDENCJA SZTUK
NIEBIESKIE OKULARY KS. JANA TWARDOWSKIEGO
MIEJSKI OŚRODEK KULTURY W NOWYM TARGU
11 kwietnia 2006 (wtorek) g. 18.

Agata Bernadt - śpiew, słowo
Adam Prucnal - piano, skrzypce

KS. JAN TWARDOWSKI
Wystawa ze zbiorów Centrum Kultury Katolickiej, Mistrzejowice-Kraków

W kwietniowym cyklu Korespondencja sztuk zagramy z twórczością ks. Jana Twardowskiego, zmarłego niedawno wybitnego poety, psalmisty miłości, który na wzór św. Franciszka, ukochał prawdy proste i prozaiczne, zbliżył nas do tego, co małe, pokorne, kruche, a zarazem cudownie bliskie Bogu. W świecie ks. Jana jest miejsce na uśmiech dziecka i "krzywe łzy na twarzy", "czystość zmysłów i duszy gorączkę".

Dlatego kochamy księdza Twardowskiego, że nie znosi spraw ostatecznych, wyzwala czytelnika z dogmatycznej nudy i patosu. Dzięki niemu słyszymy głos Boga w śpiewie słowika, zachwycamy się polnymi kamieniami, "modlącymi" się drzewami, odnajdujemy znaki gór "spokojnych", "cierpliwych" i "ubogich".

"Korespondencyjny" program będzie się składał z poetyckiego słowa, śpiewu, muzyki oraz zdjęć klasztornego domu poety-księdza. Zaproszeni artyści: Agata Bernadt - śpiew i Adam Prucnal - piano, skrzypce, od kilku lat specjalizują się w przekładaniu poezji księdza Twardowskiego na język muzyki, mieli szczęście go poznać i uzyskać autorską aprobatę dla ich sztuki interpretacji. Oboje należą do zespołu Krakowskie Przedmieście, koncertującej w salach kameralnych i kościołach. Swój poetycko-muzyczny program o księdzu Janie Twardowskim prezentowali m. in. ks. kardynałowi Franciszkowi Macharskiemu w Pałacu Biskupim przy ul. Franciszkańskiej.

W czasie "nowotarskiego" koncertu zostanie zaprezentowana płyta Krakowskiego Przedmieścia złożona z pięciu kompozycji i aranżacji do wierszy ks. J. Twardowskiego:

1. NIC SIĘ NIE ZMIENIŁ
2. KOCHANOWSKIEMU PRZEKŁAD PSALMÓW
3. DRZEWA NIEWIERZĄCE
4. ŻEBY MÓC
5. ŁZA W KOLEJCE, KIEDY

A także inne utwory akcentujące chrześcijańskie piękno i przesłanie Jego Poezji.


Opr. autor cyklu Korespondencja sztuk: Zbigniew Baran