AcyMailing Module

Reklama

Patroni medialni

Reklama

Sponsorzy

Polecamy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kulturalna Stolica Podhala na sierpień

Lato w pełni ,i choć niekoniecznie rozpieszcza nas wysokimi temperaturami ,to przecież ma w sobie magię ,na którą oczkujemy przez cały rok .A jeśli oczekiwanie na satysfakcjonującą pogodę przedłuża się warto przyjrzeć się kulturalnej ofercie i spróbować wybrać coś dla siebie. W sierpniu zapraszamy na wystawę fotograficzną Tadeusza Śmiałkowskiego, nowotarskiego artysty fotografika, który od ponad trzydziestu lat zajmuje się fotografią. Wśród poruszanych w jego twórczości tematów ważne miejsce zajmuje fotografia górska ,a w szczególności Tatry Bielskie. Od 1978 roku wstęp na większą część Tatr Bielskich - decyzją administratora Tatrzańskiego Parku Narodowego (TANAP) - został zamknięty. Głównym powodem była troska o zachowanie cennych gatunków fauny i flory oraz naturalnego środowiska tej części parku narodowego. Dla turystów dostępne są min. tylko skrajne doliny Koperszady Zadnie, Koperszady Przednie i Dolina Siedmiu Pramenov, na zdjęciach Tadeusza Śmiałkowskiego obejrzycie Państwo szereg miejsc co dzień niedostępnych.

 

Z kolei Galeria Sztuki BWA „Jatki” zaprasza na wystawę „Kulisiewicz Nieznany” - wystawa rysunkupotrwa do 8.09.2012 roku, będzie  zrealizowana przy współpracy z Narodowym Centrum Kultury i Galerią Test w Warszawie. Ten znakomity grafik, rysownik urodził się 13 listopada 1899 w Kaliszu, gdzie obecnie w Muzeum Okręgowym znajduje się większa część jego spuścizny, zmarł w roku 1988w Warszawie ,był laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. otrzymał srebrny medal na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu w 1919 roku, I nagrodę na I Międzynarodowej Wystawie Drzeworytów w Warszawie w 1933 roku, nagrodę UNESCO na 27. Międzynarodowym Biennale Sztuki w Wenecji w 1954 roku, nagrodę państwową I stopnia za całokształt twórczości w 1955 roku, Grand Prix na VI Międzynarodowym Biennale Sztuki Współczesnej w Sao Paulo w 1961, złoty medal na II Międzynarodowym Biennale Grafiki we Florencji w 1970 roku .Artysta tak definiował swoją twórczość …” zawsze mi chodziło o człowieka i jego otoczenie. Czy były to przedwojenne cykle drzeworytów o ludziach gór, czy rysunki z moich podróży (...), czy przepiękny, urzekający teatr Brechta - zawsze widziałem człowieka...".

 

Sierpniowy program zawiera również interesujące muzyczne propozycje: kontynuowany będzie cykl letnich koncertów organowych w kościele pw. Św.Katarzyny, niedzielne wieczory w barokowych wnętrzach wypełni muzyka organowa. Na cykl sierpniowych ,czwartkowych koncertów z klasyką zaprasza Stowarzyszenie Viva l’Arte do Ratusza Miejskiego.

Najmłodszych zapraszamy do  realizacji projektu artystycznego Gdzie jest Pionokio? składającego się ze spektaklu granego w namiocie cyrkowym, a także parady, gry miejskiej i warsztatów artystycznych. Ponadto dzieci zapraszamy do udziału w zajęciach w ramach programu „Wakacje w Mieście”.

Dużą atrakcją zapewne będzie Nowotarski Piknik Lotniczy, w ramach którego organizatorzy zapraszają na m.in. akrobacje samolotowe, pokazy śmigłowców. Każdy z widzów będzie mógł podziwiać akrobację szybowcową, prezentacje zabytkowych samolotów oraz innych statków w powietrzu. Na ziemi natomiast odbędą się pokazy sprzętu wojskowego. W czasie trwania imprezy będą organizowane samolotowe loty widokowe oraz pokazy modeli latających. Nie zabraknie atrakcji dla dzieci i dorosłych.

Jak zwykle zachęcam do zapoznania się z pełną ofertą wydarzeń
Barbara Pachniowska

Harmonogram imprez