AcyMailing Module

Reklama
Reklama

Patroni medialni

Reklama
Reklama

Sponsorzy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Polecamy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

XI Jarmark Podhalański - Archiwum

Zaproszenie

Szanowni Państwo,

To już po raz jedenasty mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w „Jarmarku Podhalańskim”, którego historycznych korzeni szukać należy w akcie lokacyjnym nadanym przez Kazimierza Wielkiego.  Królewski dokument zezwolił na doroczną organizację ośmiodniowego jarmarku „na święto świętej Katarzyny dziewicy”. Tradycja ta przetrwała w naszym mieście do czasów współczesnych, jednak w ciągu wieków zmianie ulegały zarówno  jego formy organizacyjne, miejsce i czas trwania. Zmieniał się także asortyment sprzedawanych produktów.

Celem, jaki stawiają sobie  Organizatorzy „Jarmarku Podhalańskiego”, jest zachowanie w społecznej świadomości ciągłości historycznej tego zjawiska, przekazywanie i promowanie najwartościowszych elementów podhalańskiej kultury ludowej oraz podkreślenie jej odrębności i kolorytu. Nie zabraknie więc zespołów góralskich, twórców ludowych, produktów regionalnych i rękodzielniczych stanowiących o bogactwie Podhala.

Tegoroczny  „XI Jarmark Podhalański” odbywał się będzie na nowotarskim Rynku w dniach od 19 do 22 sierpnia 2010 r.

Oczekujemy na zgłoszenia twórców ludowych i wystawców do 30 czerwca, wszelkich dodatkowych informacji udzielamy telefonicznie: 18 266 21 32 lub pod adresem e-mailowym: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Serdecznie zapraszamy do Nowego Targu


Galeria zdjęć


Organizatorzy

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

 

Patronat medialny

Podhale24

Dziennik Polski

Tygodnik Podhalański

Radio Kraków Małopolska

TVP Kraków

NTVK

 

Sponsorzy

Kami bud

Skok Stefczyka

Firma Steskal

Coca Cola

Symptom

Ark Tech

MM

Centrum Nauki i Biznesu ŻAK

Pakfol

Oriflame


Autoremo

Żywiec

Moto Serwis


Stacja paliw Stanisław Matląg


PGNiG


Termy

BZWBK

Paznokcie

 

Współpraca

Policja

Państwowa Straż Pożarna

Ochotnicza Straż Pożarna

ZGZiR

 

MZK


Akcja Serca

Program

19 sierpnia (czwartek)

14.00 Na dobry początek - parada gazdowska

Przemarsz przedstawicieli władz Miasta Nowego Targu,  przedstawicieli samorządów lokalnych, parlamentarzystów i innych zaproszonych gości, oraz licznej grupy górali.

14.30 Bajdok z Termami Podhalańskimi – Bob Budowniczy

Program Bob Budowniczy to aktywna zabawa dla dzieciaków, które min. stawiają wieżę z wielkich klocków, przewożą piłki na zabawkowych taczkach i odgadują dźwięki z budowy.

16.00 Budorze w mieście - zespół Hotar

W ramach programu zobaczą Państwo m.in. pokaz budowy chałupy góralskiej. Autentyczni cieśle opowiedzą o wielu tajnikach związanych z budową, widzowie będą mogli sprawdzić własną wiedzę i umiejętności min. poprzez wiercenie w płazie, heblowanie, krzesanie, składanie węgieł. Zobaczymy pokazy umiejętności ciesielskich: bantowanie, obróbka krokwi, płotwi, stolcy, gontów. Przypomnimy wzornictwo i nazewnictwo z tą dziedziną związane. Oczywiście całość zakończy się wypłaceniem cieśli, nie zabraknie wiechy, okadzenia domu.
Zespół góralski „Hotar” działający przy Szkole Podstawowej Nr 3 w Nowym Targu (os. Niwa) pokaże zwyczaje związane z budową domu.

18.00 Rusyczi

Opierając się na oryginalnych ukraińskich melodiach, a także dokonując ich przeróbek na współczesne brzmienie, Zespół Rusyczi stara się odtworzyć muzyczny obraz życia dawnej Ukrainy, pojednać kulturową przeszłość z przyszłością. Repertuar stanowią ballady oraz obrzędowe, jaskrawe instrumentalnie projekty muzyki gór, stepów i morza z wykorzystaniem m.in. elementów rocku, funku, punku, reggae, jazzu. Artyści wykonują także polskie pieśni narodowe i piosenkę autorską, śpiewają pieśni Łemków.

20.00 Pustki

Zespół został założony w sierpniu 1999 roku w Ostrówku pod Warszawą przez gitarzystę Radka Łukasiewicza i śpiewającego basistę Janka Piętkę. Pierwszy skład dopełnili klawiszowiec Łukasz Nowak, perkusista Grzegorz Śluz oraz Milena Łukasiewicz, grająca na instrumentach perkusyjnych. Nazwę zespołu zaczerpnęli od komórki, zwanej "pustkami", w której odbywały się pierwsze próby formacji. Po sześciu tygodniach zespół nagrał swój pierwszy album demo. Od tego czasu zespół zgrał kilkaset koncertów w krajów i za granicą, nagrywał muzykę do filmów i spektakli teatralnych. Wystąpił min. Na Heineken Open’er, Off Festiwal, Union of Rock, czy Jarocin Festiwal.

22.00 Żywiołak

Zespół Żywiołak powstawał od początku 2005 r., początkowo jako duet dwóch muzyków: Roberta Jaworskiego - grającego wcześniej m.in. w zespołach takich jak: "ich troLe", czy "Kapela ze Wsi Warszawa", oraz Roberta Wasilewskiego - współzałożyciela i gitarzysty zespołu "Open Folk". Muzyka „Żywiołaka” to wypadkowa takich gatunków muzycznych jak: folk, punk, rockmetal, akustyczne trans-techno czy drum`n`bass. Sięga ona również swymi zastosowaniami po elementy muzyki: dub, nawiązuje do hipnotyki chillout`u czy ambient`u; a oparta jest na brzmieniach zrekonstruowanych instrumentów dawnych, „wynalazków” techniki nowszej, oraz archaicznych i współczesnych technik wokalnych.

20 sierpnia (piątek)

14.00 Dzień dobry tu Jarmark Podhalański

14.30 Bajdok z Termami Podhalańskimi – Niesamowite przygody Pirata Korniszona

Pierwsza część to minispektakl o tematyce marynarskich opowieści z udziałem dzieci. Potem Pirat i jego majtek Papuzio będą z dzieciakami malować pirackie bandany, robić miecze z baloników, chodzić po pokładzie na szczudłach pirackich i ścigać się na 2 rejach wieloosobowych.

16.00 Program o kulturze i tradycji podhalańskiej - zespół Mali Śwarni

Zespół "Mali Śwarni" powstał w 1983 r. z inicjatywy Marii i Józefa Staszlów przy Cechu Rzemiosł Różnych w Nowym Targu. W roku 1993 z powodów finansowych Cech postanowił rozwiązać zespół. Aby uchronić zespół Mali Śwarni przed rozproszeniem rodzice dzieci wraz z instruktorami zawiązali w styczniu 1994 r. Towarzystwo Przyjaciół Zespołu Dziecięcego Mali Śwarni, które posiada osobowość prawną. Celem, który przyświeca kierownictwu zespołu, jest zachowanie i rozwój tradycyjnej kultury Podhalan. W programach zespołu nie ma elementów folkloru innych regionów Polski lecz tylko folklor rodzimy, co sprzyja zachowaniu żywej kultury regionalnej Podhalan dzisiaj i w przyszłości.

17.00 Otwarcie pokonkursowej wystawy X Jarmark Podhalański w obiektywie /Muzeum Podhalańskie im.Cz. Pajerskiego/

Honorowy patronat nad wystawą objął Burmistrza Miasta Nowego Targu – Marek St. Fryźlewicz. Wystawa czynna od 20 sierpnia do 15 września 2010 roku.

18.00 Konopians

KoNoPiAnS gra od 1996 roku, a pochodzi z Czeladzi. Swoją muzykę określają jako 'Old School Reggae! nawiązując nie tylko do początków reggae w Polsce. Jako jeden z pierwszych zespołów w kraju gra mixture Elary Reggae, Rocksteady, Ska utrzymaną w klasycznym jamajskim stylu, brzmieniu i inspiracji... Swoją działalność opierają przede wszystkim na koncertowaniu (8 lat bez wydawnictwa) - co jest ich główną domeną, słyną bowiem z energicznych i żywiołowych koncertów przepełnionych improwizacją i dobrą zabawą...

20.00 Vavamuffin

Vavamuffin powstało w lutym 2003-go roku w Warszawie. Dokładnie rzecz biorąc na warszawskich Siekierkach, łącząc w sobie zieleń otaczającą niedalekie jeziorko czerniakowskie i dym z kominów E.C. Siekierki. Vavamuffin to połączenie dwu słów: jamajskiego "raggamuffin" oznaczającego styl śpiewania, nawijania i "Vava" czyli po prostu Warszawa. W skład zespołu weszli zarówno debiutanci jak i utytułowani już zawodnicy polskiej sceny reggae. Reasumując Vavamuffin to tramwaj łączący Grochów i Saską Kępę z Montego Bay i Kingston. Bilety kasuje bas, a podczas podróży zawsze jest święto państwowe, kto nie wsiada ten ma wąsy.

22.00 Flyzzza

Szaleństwo i potężna energia tworzą na dzień dzisiejszy zespół Flyzzza jednym z najbardziej perspektywicznych i najciekawszych zespołów w Ukrainie. Pięciu mężczyzn i jedna kobieta już siódmy rok pracują w ukraińskim showbiznesie, nie zapominając o zagranicy. Już niejednokrotnie Flyzzza była swoistą "wizytówką" Ukrainy na różnych scenach poza granicami swojego państwa. Niezależność zespołu odczuwa się w ich muzyce. Dosyć lekkiej, wesołej a jednocześnie ciekawej. Ich styl to swoista mieszanka reggae, hip-hopu, funku, folku i jeszcze czegoś niezwykłego.

21 sierpnia (sobota)

11.00-13.00 Oldtimer Rallye Tatry - pokazy zabytkowych samochodów

12.00 Pokazy karate Kyokushin – Yokozuna

13.00 Zespół folklorystyczny „Kud- Biser- Kičevo” z Macedonii

Zespół Kud ”Biser Kicevo powstał w 2001 r. w macedońskim mieście Kiczewo (Kičevo). Jego nazwa oznacza perłę w kulturze macedońskiej. Na repertuar zespołu składa się bogactwo pieśni i tańców macedońskich oraz, w szczególności, zachowane wciąż tradycje i obyczaje Macedonii zachodniej oraz lokalne regionu kiczewskiego. W zespole, który zrzesza 170 członków w trzech kategoriach wiekowych, działają żeńskie i męskie grupy tancerzy i śpiewaków, dwie kapele muzyki tradycyjnej oraz kapela instrumentalistów, grających na tradycyjnych macedońskich instrumentach ( m. in. dudy, flety, tambury-bębny). Zespół prezentował się na wielu krajowych i zagranicznych festiwalach folkloru. W swoim dziewięcioletnim dorobku ma także wiele pierwszych nagród, a także grand prix. Kiczewo znajduje się w zachodniej Macedonii w Kotlinie Kiczewskiej pomiędzy pasmami górskimi Bistra na zachodzie oraz Porecze na wschodzie. Najwyższym szczytem regionu jest Stogovo (2273m.n.p.m.). Zespół Kud ”Biser” Kičevo zaprezentuje z programem ukazującym bogate tradycje regionu kiczewskiego: „Wśród wsi bije bęben” (tańce i śpiewy weselne, wykonywane w centralnym miejscu wsi), „Gramy i tańczymy koło teściowej” (taniec kobiet i odpowiedź mężczyzn, zwieńczona tańcem z maskami). Członkowie zespołu wystąpią w oryginalnych, zachowanych strojach przy akompaniamencie tradycyjnych macedońskich instrumentów.

14.00 Bajdok z Termami Podhalańskimi – Miś Tymoteusz Rym Cim Ci oraz Port Magiczny

Spektakl opowiada historię Misia Rym Cim Ci oraz jego Taty. To, co misie lubią najbardziej na śniadanie, to jajecznica z 5 jaj, Niestety, okazało się, że w spiżarni są tylko 4 jaja, więc trzeba iść do sklepu po jedno jajko. Poszedł więc Rym Cim Ci i…
Port magiczny to jedyne tego typu w Polce wesołe miasteczko z atrakcyjną oprawą, kolorowymi i intrygującymi konstrukcjami zabawek, a przy okazji nauką podstawowych praw fizyki. 10-12 niezapomnianych i interaktywnych (nie tylko dla tych małych) konstrukcji.

16.00 Wesele góralskie - zespół Hyrni

Zespół powstał w lutym 1974 roku w Nowym Targu. Początkowo działał pod patronatem Miejskiego Ośrodka Kulutry w Nowym Targu, pod nazwą Śwarni. Od 1981 roku działa przy Zakładowym Domu Kultury NZPS "Podhale" w Nowym Targu jako zespół "Hyrni". W związku z upadłością NZPS "Podhale",  od 1993 roku  bazą jego działania jest ponownie Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu. Członkowie zespołu to w szczególności młodzież wywodząca się z rodzin góralskich zamieszkałych na Podhalu. Poprzez lata swej działalności, zespół "Hyrni" uczestniczył w licznych festiwalach, przeglądach, konkursach, imprezach w kraju i za granicą. Wyjeżdżał na festiwale do Austrii, Francji, Niemiec, Norwegii, Bułgarii i Słowacji. Wszędzie cieszy się dużą popularnością, czego wyrazem są liczne narody i wyróżnienia dyplomowe. Zespól prezentuje w zwyczajach, tańcach, śpiewie, muzyce, gwarze oraz strojach wciąż żywy folklor górali Skalnego Podhala. Jego program to artystycznie opracowane w formie układów zborowych i tańców solowych zabawy dziewcząt i chłopców.

18.00 Helou!

Mimo nieznacznych zmian w składzie i nazwie – istnieje nieprzerwanie od 2005 roku. Zespół jest kombinacją ciekawych i skrajnie różnych osobowości. To właśnie połączenie odmiennych charakterów powoduje, że muzyka HELOU! jest … wyjątkowa, a z całą pewnością nie zmienia się w niej jedno: pozytywna energia! Do tej pory razem zagrali około 500 koncertów.

20.00 Myslovitz

Można by długo, ale będzie krótko: w 1992 roku w Mysłowicach, przy tamtejszym MDK-u powstaje zespół The Freshmen (tytuł filmu z Matthew Broderickiem i Marlonem Brando, polskie tłumaczenie "Nowicjusz") założony przez dwóch studentów: Artura Rojka (gitara, wokal) i Wojtka Powagę (gitara). A potem to już się potoczyło…W Polsce osiągnęli już chyba wszystko.

21.30 Pokaz sztucznych ogni

22.00 Pawilon

Pawilon to twórcy i jedyni w Polsce przedstawiciele stylu o wszystko mówiącej nazwie rockbeaty, łączącego połamane bity perkusyjne z melodyjnymi gitarowymi riffami. Zdecydowaną siłą zespołu są również połączone głosy dwóch wokalistów, najczęściej śpiewających razem. Zespół istnieje od 2005 roku, a zdobył min. wygraną w konkursie Gazety Wyborczej Trójmiasto ”Debiuty na Monciaku”; Laur Honorowy Finału Festiwalu FAMA w Świnoujściu; Grand Prix Festiwalu Union of Rock w Węgorzewie; Sztormu Roku 2009.

22 sierpnia (niedziela)

11.30 Bajdok z Termami Podhalańskimi – Robin Hood–Człek z Locksley cz.I

Komediowe widowisko plenerowe. Szanowny Widzu pozwól, że zaprosimy Cię na niecodzienna podróż, pełną niespodzianek i śmiesznych sytuacji z udziałem głównego bohatera naszej opowieści Robi Hooda. Zabierzemy Cię do świata gdzie niemożliwe staje się prawdziwe a wszystkiemu towarzyszy strach i wybuch śmiechu. Historia legendarnego Robin Hooda, ponoć dobrego człeka, który zabierał bogatym by oddawać biednym.

12.15 Rozpoczęcie pikniku europejskiego

Małopolskie Pikniki Europejskie to cykl imprez organizowanych przez Województwo Małopolskie. Dobra zabawa, atrakcyjne nagrody i okazja, by dowiedzieć się więcej o funduszach europejskich to podstawowa oferta Pikników. W programie m.in. konkurs plastyczny dla dzieci na temat Unii Europejskiej, dla młodzieży konkurs sprawdzający wiedzę o Wspólnocie czy zabawa "Zgadnij jaka to inwestycja". W trakcie imprezy, każdy będzie mógł skorzystać z bezpłatnych konsultacji na temat możliwości pozyskania unijnych dotacji.
Uwaga konkurs! Na pierwszych 20 osób, które przyniosą zdjęcie tablicy informującej o współfinansowaniu inwestycji ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego do piknikowego namiotu, czekają atrakcyjne nagrody.

12.30 Bajdok z Termami Podhalańskimi cz.II

13.30 Małopolski Piknik Europejski

14.00 Magiczny świat operetki – Orkiestra Obligato: Sylwia Lorens

/sopran/ i Witold Wrona/tenor/
Orkiestra Straussowska „OBLIGATO” powstała w Krakowie w 1992 roku. Założycielem i kierownikiem artystycznym Orkiestry Straussowskiej „OBLIGATO” jest Jerzy Sobeńko. Tworzy ją grupa wybitnych muzyków, zafascynowanych fenomenem muzyki wiedeńskiej dziewiętnastego wieku oraz jej wpływem na muzykę europejską. Na repertuar Orkiestry składają się walce, polki, miniatury, serenady, fokstroty, tanga, muzyka węgierska, bałkańska, hiszpańska, włoska i oczywiście polska. Ważną częścią repertuaru jest muzyka operetkowa, a także młodsza siostra operetki – musical.

15.20 Małopolski Piknik Europejski

15.50 Degustacje kuchni regionalnej

Przez całą Niedzielę zapraszamy na degustacje kuchni regionalnej. Wśród Kuchni, które przyjęły nasze zaproszenie są: Koło Gospodyń Wiejskich z Grzechyni /gmina Maków Podhalański/, nowotarska „Karcma u Borzanka” oraz restauracja „Osada Czorsztyn”.

16.50 Zakończenie Małopolskiego Pikniku europejskiego przez Marszałka Województwa

17.00 Irena Jarocka z zespołem

Dla wielu właśnie Irena Jarocka jest ikoną polskiej piosenki. Charyzmatyczna, wrażliwa, przebojowa. Obdarzona głosem o unikalnej, ciepłej barwie, bezbłędnie trafiającym do serc słuchaczy. Wiele płyt wydanych w Polsce i za granicą, dziesiątki przebojów. Ich tytuły każdy wymieni jednym tchem. Kto nie zna „Wymyśliłam Cię”, „Motylem jestem” „Gondolierów znad Wisły”, „Kocha się raz”, „Nie wrócą te lata”, „Odpływają kawiarenki” czy wielu, wielu innych jej piosenek? Zagraniczne sukcesy fonograficzne to płyty wydawane w USA, we Francji w dawnym RFN, ZSRR i w Czechosłowacji. A debiutowała w 1968 roku na festiwalu w Sopocie piosenką „Gondolierzy znad Wisły”…

18.30 Zakończenie XI Jarmarku Podhalańskiego