AcyMailing Module

Reklama

Patroni medialni

Reklama

Sponsorzy

Polecamy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Szalom - podsumowanie

Spotkania z kulturą żydowską "Szalom" niestety już za nami...ale po kolei. Rozpoczęliśmy od spotkania z ekspertami z Krakowa z Centrum Społeczności Żydowskiej oraz Żydowskiego Muzeum Galicja. Młodzież i mieszkańcy Nowego Targu i okolic już wiedzą kiedy dmiemy w szofar, ile ramion ma chanukija, i co oznaczają symbole tj. berło, korona, ptaki, świece, świeczniki czy lew zamieszczone, wyrzeźbione na macewach. Poznaliśmy lokalne cmentarze żydowskie, te zadbane, ale również te niszczejące, zapomniane…

 

 

Muzyka i taniec też nie były nam obce. Odważni tańczyli, ci mniej odważni obserwowali (i pewnie po cichu zazdrościli;)), a wszyscy byli zachwyceni melodiami Di Galitzyaner Klezmorim, wspólnie podśpiewywali i klaskali podczas „Shalom Aleichem” na bis. Spotkanie autorskie z Ewą Andrzejewską było poetyckie...Bo szczególna jest książka „Obok inny czas. O mieście i Jakubie” -  poetycka, finezyjna, subtelna, szczegółowa, zapętlona, smutna, dyskretna, nieuchwytna. A to wszystko naraz. Czapki z głów. Warto poznać historię Jakuba M, czarnego domu z sadem, Pani S. i Maryni, kuczki zmieniającej się po świętach w komórkę czy drewutnię, Ninala, ogrodu założonego przez Niemca należącego do kamienicy na Głównej, Gitli, artysty malarza (z Krakowa czy Sandomierza?), który po wojnie został profesorem, ścieżki zaczynającej się przy kapliczce pod lipą...a to dopiero początek.

 

Z kolei smaczne było spotkanie z kuchnią żydowską.

Nie zawiodła publiczność filmowa – odwiedziło nas ponad 150 widzów. Może to nie wydawać się liczbą zawrotną, ale to nasz rekord podczas „spotkań z kulturą…”. Książki od sponsorów oczywiście pomogły.

Najważniejsze jest to, iż społeczność nowotarska (i nie tylko) odpowiedziała na przygotowaną ofertę. Były też osoby, które aktywnie włączyły się w tworzoną Ścianę Pamięci polsko-żydowskiego współistnienia w Nowym Targu.

Mamy nadzieję, że impreza przerodzi się w cykliczne (choćby raz w roku) spotkania z kulturą żydowską.

Podziękowania dla wielu osób, to: Karolina Panz, Marek Fryźlewicz, Krzysztof Zapiórkowski, ks. Władysław Podhalański, Maria Szychowska, Patryk Pufelski, Anna Wencel, Małgorzata Fus, Kinga Babiuch, Renata Piżanowska, Ewa Andrzejewska, Maciej Krupa, Mariola Śpiewak, Grzegorz Śpiewak, Rafał Seweryniak, Karolina Szymaniak, Krystyna Bratkowska, Ewa Sułek, Zofia Gebert, Agnieszka Słowik, Magda Kłos, Marcin Baniak, Justyna Kucharska, Sabina Palka, Anna Szopińska, Piotr Korczak, Katarzyna Petryla, Joanna Voit, Zofia Skrzypek, Janusz Klocek i in.

Podziękowania dla instytucji: Żydowskie Muzeum Galicja; Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie; Muzeum Podhalańskie; Cwiszn – żydowski kwartalnik o kulturze i sztuce; portal Podhale24.pl; Dziennik Polski; Tygodnik Podhalański; Nowotarska Telewizja Kablowa; Wydawnictwo Literackie; Wydawnictwo Nisza; Wydawnictwo Sic!; Wydawnictwo W.A.B.; Wydawnictwo Sprawy Polityczne; Wydawnictwo Pascal; Wydawnictwo Wytwórnia; Pracownia Sitodruku SERIGRAF, Karcma u Borzanka.