AcyMailing Module

Reklama
Reklama

Patroni medialni

Reklama

Sponsorzy

Polecamy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

KUZYN ROCKEFELLERA – humoreska żydowska

Na XXIII salon poezji zapraszamy w dniu 14 listopada o godz. 11.00 do Ratusza Miejskiego – Rynek 1, Nowy Targ. Teatr Każdej Sztuki z Nowego Sącza przedstawi humoreskę żydowską „Kuzyn Rockefellera”. Wstęp wolny.

Galeria zdjęć

"Kuzyn Rockefellera" to niezwykła, przepełniona humorem miniatura sceniczna autorstwa Stanisława Choczewskiego. Autorski scenariusz powstał w oparciu o fragment powieści "Mleczarz Fajba na Panieńskim"- tegoż samego autora. Na uwagę zasługuje fakt, iż akcja prezentowanych na scenie wydarzeń oparta jest na autentycznych wydarzeniach z czasów niemieckiej okupacji podczas II wojny światowej. Kanwą tego satyrycznego spektaklu jest nietypowa transakcja handlowa między dwoma żydowskimi kupcami. W przedstawieniu realia galicyjskiego miasteczka początku XX wieku zostały uwspółcześnione, a historia wzbogacona o treści bliższe (współczesnemu) odbiorcy. Dzięki temu wydarzenie na pozór banalne, przyprawione szczyptą humoru i stanowiące odzwierciedlenie relacji panujących pomiędzy społecznością żydowską, przybiera charakter ponadczasowy i staje się metaforą ludzkiego losu, gdzie pazerność i naiwność są dwiema stronami tego samego medalu.
Na szczególną uwagę zasługują wartkie, niebanalne dialogi, okraszone wspaniałym, żydowskim humorem, gdzie śmiech przeplata się z zadumą nad światem i jego losem. Odwołania do historii II wojny światowej z perspektywy narodu żydowskiego bynajmniej nie epatują patosem czy tragizmem - wręcz odwrotnie. Śmiech i autoironia pozwalają bohaterom odnaleźć się we współczesnych, kapitalistycznych realiach. Dobry interes-czy to na suszonych śliwach czy na damskiej bieliźnie bawełnianej jest najważniejszy, i to on jest motorem wszelkich działań Salomona Rinbauma i ...- głównych bohaterów społecznej satyry.
Charyzmatyczna obsada aktorska (Stanisław Choczewski, Mieczysław Filipczyk, Grzegorz Racoń) poprzez nie tylko słowo, ale i ruch sceniczny oraz gest stanowi wielki atut tego przedstawienia. Ponadto wspaniałe wyczucie sytuacji scenicznej i potrzeb widza stanowią dobrą zachętę do tego, by przenieść się na chwilę do uroczej kawiarenki i obejrzeć, jak to się dawniej interesy przed szabasem robiło...

Tekst ze strony http://www.teatrkazdejsztuki.pl/