Scena dla widza – „Poproście Rzepa, by się nie czepiał”

We wtorek 19 października o godz. 11.00 w sali widowiskowej MOK zobaczyć będzie można spektakl Teatru Lalki i Aktora Parawan z Krakowa (kabaret dla dzieci) pt. „Poproście Rzepa, by się nie czepiał”. Spektakl realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach projektu „Scena dla widza”. Wstęp wolny – grupy zorganizowane.

Jestem sobie Rzep Kudłaty,
Tysiąc różnych bajek znam
Wiem gdzie żyją leśne skrzaty
Dobrych wróżek przyjaźń mam
Czarownice chociaż srogie
Uciekają gdy im Rzep
Śmiechem przetnie czarów drogę,
Bo śmiech zniszczy strachy wnet!…

Napisany w 1973 roku przez nieżyjącego już, niestety krakowskiego poetę i dziennikarza Henryka Cyganika kabaret dla dzieci pt. “POPROŚCIE RZEPA, BY SIE NIE CZEPIAŁ” swoją premierę miał w Teatrze “Groteska” w 1974 roku. Cztery lata później w nowej inscenizacji autorstwa Jana Prochyry wystawiony został w łódzkim Teatrze Lalki i Aktora “Pinokio”, w którym nie schodził ze sceny przez cztery sezony i został zagrany prawie pięćset razy. Głównym bohaterem kabaretu jest Kudłaty Rzep, dziwna i zabawna postać, który nie tylko rządzi w wesołej budzie, ale stara się, różnymi sposobami wytykać błędy swoim scenicznym kompanom, wśród których prym wiodą m.in. Maestro Tubon, Wróżek Średnio-Dobry, leniwe i nie skore do pracy i nauki Bałakały: Mały i Duży, a także Pies bez Ogona. Spektakl niesie wiele przezabawnych sytuacji, dużo muzyki i tańca, ale także mądre i pouczające rady dedykowane najmłodszym. Przedstawienie dla widzów w każdym wieku.