AcyMailing Module

Banner
Banner

Patroni medialni

Banner

Sponsorzy

Polecamy

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

Archiwum 2009

There are no translations available.

Szanowni Państwo!
Ze względu na zbliżający się Trzeci Nowotarski Dzień Wolontariusza 5 grudnia 2009 roku (sobota) godz. 17:00, Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu organizuje po raz kolejny w naszym regionie obchody związane z tym dniem.

Głównym punktem obchodów jest plebiscyt "Aktywny 2009". Zachęcamy wszystkich wolontariuszy, osoby prywatne, grupy samopomocowe, placówki, instytucje czy organizacje pozarządowe korzystające z pomocy wolontariuszy do zgłaszania swoich kandydatów w Plebiscycie, który ma na celu:

  • wskazanie, przedstawienie i uhonorowanie osób, które zdecydowały się na działalność wolontaryjną;
  • stworzenie możliwości zaprezentowania społeczności lokalnej pozytywnego wizerunku wolontariuszy, akcji wolontaryjnych, podzielenia się swoimi refleksjami ich temat;
  • promocji działań wolontaryjnych.

Zapraszamy jednocześnie do zgłaszania kandydatur przedsiębiorców, przedsiębiorstw prywatnych i państwowych (firmy, spółki, prywatne i publiczne zakłady) w ramach konkursu "Nowotarski Dobroczyńca 2009". Jeśli Państwa organizacje otrzymują takie bezinteresowne wsparcie, to będzie to wyjątkowa okazja do podziękowania. Konkurs ma na celu:

  • wskazanie, przedstawienie i uhonorowanie przedsiębiorców, przedsiębiorstw prywatnych i państwowych wspierających organizacje pozarządowe;
  • promowanie społecznego zaangażowania przedsiębiorców i ich odpowiedzialności publicznej;
  • informowanie o społecznych akcjach, programach podejmowanych wspólnie przez przedsiębiorców i organizacje pozarządowe.

Konkurs ma charakter otwarty i adresowany jest do wszystkich korzystających z pomocy (pomoc merytoryczna, rzeczowa, finansowa, świadczenie usług itp.) przedsiębiorców i przedsiębiorstw z terenu miasta i powiatu nowotarskiego.

Oferujemy także możliwość przygotowania stoiska własnej organizacji w holu Miejskiego Ośrodka Kultury podczas obchodów Dnia. Z racji oczekiwania dużej liczby dzieci i młodzieży preferujemy stoiska organizacji działających na rzecz/dla dzieci i młodzieży. Liczymy na aktywne pokazy (możliwość malowania, gry, ćwiczenia itp.) skierowane głównie dla nich. Niemniej forma stoiska będzie zależała od Państwa decyzji. Jednak liczba stoisk jest ograniczona.

Tym samym prosimy o wypełnienie odpowiednich rubryk załączonego arkuszu (2 STRONY). Zwracamy uwagę na dokładne wypełnienie rubryk. Wypełnione arkusze prosimy przesłać do 16 października 2009 na adres:

  • pocztowy: Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu, Al. Tysiąclecia 37, 34-400 Nowy Targ
  • e-mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it
  • lub dostarczyć osobiście do Sekretariatu Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu.

UWAGA: Wersja elektroniczna arkusza zgłoszeniowego będzie dostępna na stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Kultury w plikach do pobrania (formularze zgłoszeniowe).

 

Plebiscyt "Aktywny 2009"

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej edycji plebiscytu na wolontariusza roku w mieście i powiecie nowotarskim - "Aktywny 2009", który organizuje Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu wraz z Urzędem Miasta Nowy Targ oraz ze Starostwem Powiatowym w Nowym Targu.
Mamy nadzieję, że także w tym roku pozytywnie odniosą się Państwo do tej inicjatywy. Przypominamy iż Plebiscyt ma na celu:

  • wskazanie, przedstawienie i uhonorowanie osób, które zdecydowały się na działalność wolontaryjną;
  • stworzenie możliwości zaprezentowania społeczności lokalnej pozytywnego wizerunku wolontariuszy, akcji wolontaryjnych, podzielenia się swoimi refleksjami ich temat;
  • promocji działań wolontaryjnych.

Zachęcamy wszystkich wolontariuszy, osoby prywatne, grupy samopomocowe, placówki, instytucje czy organizacje pozarządowe korzystające z pomocy wolontariuszy do zgłaszania swoich kandydatów (maksymalnie 2 osoby lub grupy kandydatów). Uroczyste ogłoszenie wyników plebiscytu i nagrodzenie zwycięzców nastąpi 5 grudnia 2009 roku podczas Trzeciego Nowotarskiego Dnia Wolontariusza na sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury.

ZASADY UCZESTNICTWA

I ETAP: ZGŁASZANIE KANDYDATÓW DO KONKURSU
Zgłoszeń do konkursu dokonywać należy na przygotowanym arkuszu. Zgłaszać można jednego kandydata lub grupę. Dodatkowo do każdego formularza zgłoszeniowego należy dołączyć opis działalności zgłaszanej osoby lub grupy (maszynopis lub plik). Opis taki nie powinien przekraczać 1 strony A4. Nominowani do plebiscytu mogą być pojedynczy wolontariusze, grupy wolontariuszy, rodziny, które wspólnie podejmują działania społeczne. W sytuacji zgłoszeń dokonywanych przez samych wolontariuszy lub osoby prywatne konieczne jest potwierdzenie faktu działalności wolontariusza przez organizację lub instytucję, która może o tym zaświadczyć.
Kandydatów można zgłaszać wypełniając ankietę i dostarczając ją wraz z załącznikiem na adres:

  • pocztowy: Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu, Al. Tysiąclecia 37, 34-400 Nowy Targ + "Aktywny 2009";
  • e-mailowy: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it ;
  • lub dostarczyć osobiście do Sekretariatu Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu. UWAGA: Ostateczny termin zgłoszeń kandydatów upływa z dniem 16 października 2009 roku.

II ETAP: WYBÓR FINALISTÓW ORAZ GŁOSOWANIE MIESZKAŃCÓW MIASTA I POWIATU
Zgłoszone kandydatury Aktywnych zostaną ocenione przez powołane Jury do 30 października. Po wyborze finalistów (przewidujemy 5 osób lub grup) ich sylwetki zostaną umieszczone na pod stronie internetowej plebiscytu przedstawiającej dodatkowo działalność poszczególnych kandydatów oraz przedstawione na łamach partnerów medialnych. Mieszkańcy miasta i powiatu będą mogli przy pomocy drukowanych kuponów oddawać głosy na swoich faworytów listownie (Miejski Ośrodek Kultury Al. Tysiąclecia 37, 34-400 Nowy Targ; z dopiskiem "Aktywny 2009") lub osobiście (skrzynka konkursowa w Sekretariacie MOKu). Głosowanie odbędzie się przez cały listopad.

III ETAP: OGŁOSZENIE WYNIKÓW
Wszyscy nominowani oraz finaliści zostaną zaproszeni na uroczystość Trzeciego Nowotarskiego Dnia Wolontariusza 5 grudnia 2009 roku. Nagrodzona zostanie osoba lub grupa, która otrzyma największe społeczne poparcie, a zatem zdobędzie największą ilość głosów. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do dodatkowej specjalnej nagrody.

 

Kandydaci do tytułu "Aktywny 2009"

Finaliści plebiscytu na wolontariusza roku w mieście i powiecie nowotarskim AKTYWNY 2009:

Maria Kopytek

Maria Kopytek wraz z grupą założycielską w 2007 roku, zrealizowała pomysł utworzenia w Nowym Targu Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Podstawową działalnością UTW jest edukacja i aktywizacja społeczna seniorów, stworzenie im warunków do aktywnego trybu życia na emeryturze.
Pełniąc funkcję Prezesa tej niezwykłej uczelni perfekcyjnie prowadzi wszystkie sprawy związane z jej działalnością. Wykazuje się ogromną aktywnością, inwencją twórczą, pracowitością i odpowiedzialnością, ma pełną głowę pomysłów. Z Jej inicjatywy zorganizowano obok wykładów i seminariów - konkurs na Hymn i piosenki o działalności UTW, wystawę w PMDK pt "Artystyczne Pasje członków UTW", konkurs na najciekawszą pisankę wielkanocną, największego borowika czy najpiękniejszy bukiet z kwiatów polnych.
Jest osobą o wszechstronnych zainteresowaniach, a przy tym świetną organizatorką wszelkich uroczystości, imprez kulturalnych, edukacyjno-turystycznych, spotkań integracyjno-towarzyskich (spotkania świąteczne, spotkania z poetami, ciekawymi, znanymi ludźmi z regionu). Posiada niezwykłą łatwość nawiązywania kontaktów międzyludzkich: z profesorami - wykładowcami, władzami miasta, powiatu, członkami UTW czy też z prostymi, zwyczajnymi ludźmi. Jest pełna pozytywnej energii i potrafi wpływać na aktywność innych osób. Mobilizuje do uczestnictwa członków UTW w życiu kulturalnym miasta; w imprezach organizowanych w MOKu, w Galerii "Jatki", w Państwowej Szkole Muzycznej im. F. Chopina, w PPWSZ czy Euroregionie "Tatry".
Pracę w UTW wykonuje całkowicie bezinteresownie, bez żadnych profitów poświęcając swój wolny czas. Dzięki niej Uniwersytet Trzeciego Wieku tętni życiem, jest o nim głośno w mieście i w regionie, pisze o nim lokalna prasa, NTVK ukazuje jego działalność.
Przez 7 lat czynnie udzielała się w Polskim Komitecie Pomocy Społecznej w Nowym Targu - pomagając tak w pracy administracyjnej jako skarbnik, ale także przy organizowaniu okolicznościowych uroczystości, paczek dla ubogich.
Zawsze znajdzie czas dla potrzebujących pomocy ludzi starszych, samotnych, chorych - którzy czekają na słowa otuchy, życzliwości czy chociażby wysłuchania. Mając dobre serce potrafi się podzielić tym co ma! Jednym słowem "super dziewczyna".

Zbigniew Krauzowicz

Urodził się w Nowym Targu, gdzie obecnie mieszka, ma 45 lat. Od 1999 roku zajmuje się filmowaniem i robieniem zdjęć dla Urzędu Miasta, innych instytucji, lokalnej prasy, z różnych uroczystości odbywających się na terenie miasta i Podhala. Nagrywał takie jak: 100-lecie Liceum Seweryna Goszczyńskiego, 25-lecie I-szej wizyty Ojca Świętego w Nowym Targu, Jarmarki Podhalańskie i wiele innych. Od wielu lat udziela się społecznie, aby pozostawić dla współczesnych i potomnych coś więcej. Od 7 lat społecznie nagrywa i robi zdjęcia dla Stowarzyszenia Regionalnego "Sieniawianie" oraz zespołów regionalnych "Mali Sieniawianie" i "Sieniawianie", z którym też jeździ na koncerty i występy m.in.: Turniej Żniwiarzy "Złota Kosa" w Piątkowicach koło Nysy; Targi Sztuki Ludowej; Targi Agroturystyczne w Krakowie; Koncert kolęd i pastorałek w Zakopanem; Dożynki Podhalańskie w Ludźmierzu; Święto Poezji w Rabce Zdroju; Sobótki Nowotarskie; Rajd rowerowy szlakami Ojca Świętego Jana Pawła II w Sieniawie i wielu innych.
Fragment wiersza "Zespół Sieniawianie" autorstwa Pani Józefy Gil:


Udziela się także nasz fotograf Zbysio
zawsze jest gotowy mogę Wam to przysiąc
na każdym występie nas tu kameruje
oraz piękne zdjęcia nam fotografuje

Tyle co energii płynie z serca Jego
nie zawiódł w swym życiu jeszcze tu nikogo
tyle dobrych uczynków spełnia na tym świecie
niech mu Bóg da siły długie żywobycie.

I zdrowiem obdarzał zsyłał łaski zdroje
w niebie odbierze nagrodę za swe trudy znoje
Niech Go ma w opiece w każdym dniu godzinie
niech też błogosławi i jego rodzinie.

Więc takich na świecie ludzi nam potrzeba
którzy zasługują na wejście do nieba
w trudzie i w niedoli wciąż się przedzierają
ale słodki uśmiech na Swych twarzach mają.

Anna Tylka

Od 10 lat pracuje społecznie i jest Prezesem Koła Polskiego Związku Niewidomych i Słabowidzących w Nowym Targu. Utworzyła w Kole Bibliotekę Książki Mówionej (książka nagrana na CD i kasetach magnetofonowych). Obecnie w Kole jest około 600 tytułów książek o różnej tematyce.
Systematycznie uczestniczy w szkoleniach, warsztatach celem podnoszenia kwalifikacji i wiadomości na temat Organizacji Pozarządowych. Pisze wnioski głównie finansowane ze środków PFRON poprzez PCPR w Nowym Targu, a dofinansowania z nich pozwalają na coroczne organizowanie wycieczek i spotkań okolicznościowych dla zrzeszonych w Kole.
Skutecznie pozyskuje sponsorów, pozyskane środki są przeznaczone na dofinansowanie w/w imprez, oraz na potrzeby Koła. Występuje z pismami do Burmistrza Miasta, skutkiem czego są dofinansowane koszty autokarowe wycieczek.
W tym roku przy udziale Zarządu zorganizowała pierwsze obchody Międzynarodowego Dnia Niewidomego i Słabowidzącego "Dzień Białej Laski" podczas którego zaprezentowano I Wystawę Prac Plastycznych - uczestnikami wystawy były osoby zrzeszone w Kole. Wybrana została na członka Krajowego Sądu Koleżeńskiego, oraz delegata na Krajowy Zjazd. Dzięki jej staraniom podłączono sygnalizację dźwiękową do sygnalizacji świetlnej przy przejściach dla pieszych przez pasy.
Jest osobą otwartą na potrzeby swoich członków, konsekwentnie stara się im pomagać, rzetelnie udzielając informacji i pomocy. Ustali wizytę u lekarza, jak potrzeba to idzie z nimi. Wypełnia wnioski, wysyła albo sama zanosi. Wielu nie rozumie, dlaczego to robi, ale dla niej to normalne. Kiedy napotyka na same przeszkody ma dosyć, jednak po paru dniach nabiera siły i znowu ma nowy pomysł. Potrzeba niesienia pomocy dla członków Polskiego Związku Niewidomych i Słabowidzących jest dla niej priorytetową sprawą i tego wymaga od Zarządu Koła.

Jolanta Urbaniak

Pani mgr Jolanta Urbaniak już drugą kadencję pełni funkcję Prezesa Zarządu Stowarzyszenia Oświatowego ECHO. Dzięki Jej programowi i dużemu zaangażowaniu, w okresie sprawowania tej funkcji Zarząd wraz z wszystkimi członkami podjął wiele inicjatyw społecznych, które świadczą o wrażliwości społecznej Pani Jolanty Urbaniak.
Są to:

  • Pomoc studentom I roku studiów, którzy z racji bardzo dobrych wyników w nauce, a niskich dochodów rodziców, nie mogli podjąć nauki. Stąd już III edycja pomocy stypendialnej ze środków własnych Stowarzyszenia i sponsorów w tym Fundacji Przedsiębiorczości i Wspomagania Wsi. Dzięki stypendiom pomostowym pomoc taką otrzymało 11 studentów i wszyscy uzyskali wysokie wyniki egzaminów.
  • Pomoc dla dzieci chorych, głównie gromadzenie środków finansowych. Pani Prezes spotyka się z biedą ludzką w codziennej pracy zawodowej. Doświadczenia tam zdobyte owocują konstruowaniem programów pomocy, a efektywne działania umożliwiają pomoc rodzinom w których są dzieci niepełnosprawne lub przewlekle chore.
  • Opieka nad Świetlicą "EMAUS", na którą to działalność Pani Jolanta Urbaniak tworzy programy w celu pozyskiwania środków na materiały, powiększenie bazy i częściową odpłatę dla opiekunów zajęć.

Grupa Rekonstrukcji Historycznych "Podhale w Ogniu"

GRH "Podhale w ogniu" powstała we wrześniu 2007 roku. Jest jednostką organizacyjną Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu. Została powołana do życia w celu realizacji zadań edukacyjnych i popularyzujących historię naszego regionu i stanowi uzupełnienie oferty oddziału PTH.
W początkowym okresie działalności Grupy istniały dwie sekcje: pierwsza, odtwarzająca oddziały partyzanckie działające na terenie Podhala w latach 1939-1947, w tym 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK oraz Zgrupowania "Błyskawica"; druga sekcja: odtwarzała jednostki niemieckie walczące na terenie Podhala w okresie II wojny światowej. W kolejnych latach struktura Grupy zmieniała się i obecnie w jej ramach działają trzy sekcje temaŹtyczne:

  • sekcja partyzancka, odtwarzająca oddziały niepodległościowe z lat 1939-1945, mająca do dysŹpozycji m. in. replikę szałasu partyzanckiego;
  • sekcja wrzesień 39, odtwarzająca oddziały Wojska Polskiego walczące na Podhalu w pierwszych dniach kampanii wrześniowej;
  • sekcja LWP, odtwarzająca pluton rozpoznawczy 1 Armii Wojska Polskiego. Dysponuje ona kilkoma pojazdami historycznymi: samochód terenowy Gaz 67 Czapajew, samochód terenowy Willis, półciężarówka Doge oraz motocykl M42, pochodzące z kolekcji członków sekcji: Piotra Łukaszki i Michała Maciaszka. Członkowie Grupy regularnie uczestniczą w ćwiczeniach, inscenizacjach i rekonstrukcjach histoŹrycznych oraz wydarzeniach o charakterze patriotycznym. Pogłębiają wiedzę na temat sprzętu, uzbrojenia i wyposażenia oddziałów wojskoŹwych, ćwiczą musztrę i elementy taktyki, a przede wszystkim przygotowują się do kolejnych insceŹnizacji i działań edukacyjnych. Mają również okazję poznawać miejsca związane z militarną histoŹrią naszego regionu. Grupa współpracuje z licznymi organizacjami o podobnym profilu zainteresowań z kraju jak również z zagranicy m.in. Klubem Historii Wojskowej z Dolnego Kubina na Słowacji.
    Wśród członków GRH znajdują się ludzie wszelkich profesji i w różnym przeŹdziale wiekowym. Zdecydowana jednak większość to ludzie młodzi, uczniowie i studenci. Do najważniejszych osiągnięć Grupy można zaliczyć m. in.:
  • organizację dwóch pikników historycznych - w Szkole Podstawowej nr 11 w 2008 r. w Nowym Targu oraz II Pikniku Historyczno - Edukacyjnego w dniu 3 maja 2009 r. na nowotarskim Rynku.
  • udział w "Nocy Naukowców" w Krakowie (2008), projekt przygotowany wspólnie z Wydziałem Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej;
  • udział w realizacji dwóch filmów dokumentalnych: Brygada Świętokrzyska NSZ (2008) dla Fundacji Centrum Czynu Niepodległościowego w Krakowie oraz Pierwsze Virtuti (2009) dla TVP Historia.

Wszystkie działania podejmowane przez członków mają charakter non profit, a ich głównym celem jest edukowanie i kształtowanie postaw patriotycznych mieszkańców Podhala. Więcej informacji nt. działań Grupy można znaleźć na stronie internetowej: www.podhalewogniu.dobroni.pl.

Koło Caritas przy ZSE w Nowym Targu

Uczniowie zgromadzeni przy szkolnym kole Caritas wszczepiają ideę wolontariatu już od kilku lat. W ubiegłym roku braliśmy udział w projekcie "Mieć wyobraźnię miłosierdzia", który wzbudzał potrzebę wolontariatu w swoim środowisku. Uczniowie zorganizowali ognisko dla dzieci i młodzieży z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Odrowążu Podhalańskim. Zabawa była świetna, a podopieczni tego ośrodka bawili się doskonale, żegnali nas ze łzami w oczach.
Co roku w naszej szkole organizujemy z Samorządem Uczniowskim akcję "I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem". Przed świętami Bożego Narodzenia ogłaszamy i przeprowadzamy zbiórkę pieniężną na potrzeby najuboższych uczniów naszej szkoły. W tym samym czasie prowadzimy akcje zbierania słodyczy i zabawek, które później przekazujemy do Prewentorium na Kowańcu i na oddział dziecięcy w nowotarskim szpitalu. Przed świętami odwiedzamy pensjonariuszy Prewentorium i razem z nimi modlimy się, śpiewamy pieśni religijne i przekazujemy im słodycze. Nasza młodzież może wtedy na własne oczy zobaczyć starość, cierpienie i odosobnienie. Widzą też radość z tego, że odwiedzają i są przy tych starszych osobach. Przed świętami organizujemy także w sklepach zbiórkę żywności dla potrzebujących rodzin z Nowego Targu. W tej akcji współpracujemy z Akcją Katolicką przy Parafii Św. Katarzyny.
Podsumowując, wolontariat jest piękną i trudną służbą. Nasza młodzież chętnie bierze udział w wolontariacie wyznając zasadę, że więcej radości wypływa z dawania niż z brania. Co jednak możemy dać? Dajemy nasz czas, nasze zaangażowanie, uśmiech i zdrowe ręce, które mogą służyć innym.

 

 

Głosy oddawać można przez cały listopad wypełniając i dostarczając do MOKu w Nowym Targu kupony drukowane w Tygodniku Podhalańskim i Dzienniku Polskim oraz dodatkowo głosując bezpośrednio w budynku MOKu w Nowym Targu, al. Tysiąclecia 37 na specjalnie przygotowanych kuponach. Wszyscy finaliści zostaną zaproszeni na uroczystość Nowotarskiego Dnia Wolontariusza 5 grudnia 2009 roku. Nagrodzona zostanie osoba, która otrzyma największe społeczne poparcie, a zatem zdobędzie największą ilość głosów. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do dodatkowej specjalnej nagrody.

 

Serdecznie zapraszamy do zgłaszania swojego akcesu w ramach tworzonego "Informatora NGO" zawierającego aktualne dane teleadresowe organizacji pozarządowych (stowarzyszeń, fundacji, związków) z terenu miasta i powiatu nowotarskiego. Organizatorzy: Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu we współpracy z Urzędem Miasta Nowy Targ oraz ze Starostwem Powiatowym w Nowym Targu, w miarę możliwość oprócz wersji elektronicznej informatora (strony internetowe MOK, Miasta i Starostwa), podejmą próbę publikacji książkowej.
Tym samym prosimy o dokładne wypełnienie dołączonej ankiety i przesłanie jej na adres:
pocztowy: Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu, Al. Tysiąclecia 37, 34-400 Nowy Targ + dopisek "Informator NGO";
e-mailowy: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it
lub dostarczyć osobiście do Sekretariatu Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu.
UWAGA: Wersja elektroniczna ankiety będzie dostępna na stronach internetowych Miejskiego Ośrodka Kultury w plikach do pobrania (formularze zgłoszeniowe). Termin nieprzekraczalny nadesłania bądź dostarczenia ankiety (oraz ewentualnie własnych filmów i zdjęć) mija 31 października 2008 roku.