AcyMailing Module

Banner

Patroni medialni

Banner

Sponsorzy

Polecamy

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

UROCZYSTE OTWARCIE DWORCA KOLEJOWEGO

There are no translations available.

 

Miał ten historyczny moment nastąpić jesienią, ale ponad pół roku jeszcze trzeba było czekać na wszystkie dopuszczenia historycznego budynku do eksploatacji. 8. lipca, czyli w najbliższą środę, o godz. 11.00, obiekt Dworca Kolejowego zostanie uroczyście otwarty. Zbiega się to w czasie z wakacyjną przerwą w modernizacyjnych pracach na linii Chabówka – Zakopane i przywróceniem kolejowych połączeń, na czele z kursami Podhalańskiej Kolei Regionalnej.

 

 

Towarzysząca otwarciu wystawa kolejowa ma zwiastować ekspozycję Nowotarscy Artyści.

Dworzec kolejowy został zmodernizowany w ramach projektu pn. Utworzenie głównego węzła przesiadkowego regionu Podhalańskiego w oparciu o przebudowę dworca kolejowego w Nowym Targu, złożony w ramach działania 7.2.4 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Modernizacja mocno związanego z historią miasta jednak bardzo zniszczałego, zaniedbanego i wyeksploatowanego c.k. austriackiego obiektu, zaczęła się jesienią 2018, wkrótce po nabyciu go przez miasto w drodze komunalizacji. Zarządzany wcześniej przez jedną ze spółek PKP dworzec – po wyłączeniu poczekalni, kas biletowych, sanitariatów, baru – de facto zatracił swoje funkcje. Jedyną oznaką życia było w nim mieszkanie zakładowe na piętrze. W takim stanie przejęło dworzec miasto.

Do generalnego remontu mobilizowała odrestaurowana już wcześniej Wieża Wodna, w której czasową siedzibę mógł znaleźć Miejski Ośrodek Kultury. Restaurowanie rozpoczęte od doprowadzenia wszystkich ścian budynku do stanu surowego musiało być oczywiście uzgadniane z konserwatorem zabytków. Na nowo trzeba było budować stropy, schody, więźbę dachową. Założeniem było nie tylko odrestaurowanie c.k. austriackiej substancji i przywrócenie jej dawnej świetności oraz funkcji związanej z obsługą ruchu kolejowego, ale też uczynienie tego obiektu ważnym punktem przesiadkowym, łączącym różne środki transportu. Rejon dworca, z przestrzeniami typu park&ride i bike&ride stał się bowiem teraz miejscem startowym dla mocno już rozbudowanej sieci ścieżek rowerowych, nawet Szlaku wokół Tatr. Możliwość urządzenia na piętrze sal ekspozycyjnych pozwoli oglądać dworzec także w nowej roli – muzealnej i galeryjnej. To uczyni z niego również efektowną wizytówkę miasta.
Tak dzięki inicjatywie miasta i pozyskaniu środków pomocowych na gruntowny remont – udało się nie tylko przywrócić historyczny budynek do dawanej świetności, ale także wzbogacić go o nowe funkcje.

(asz)