AcyMailing Module

Reklama

Patroni medialni

Reklama

Sponsorzy

Polecamy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

42. Konkurs ATP - podsumowanie

 

 

 

Tegoroczna edycja, pt. "Kwiaty Polskie", zgromadziła od dawna niespotykaną liczbę autorów i prac. Jury, w składzie: przewodniczący, dr hab. Zbigniew Cebula prof. ASP, jurorzy: Ewa Kozakiewicz (krakowska dziennikarz i krytyk) oraz Janusz Magiera (nowotarski artysta plastyk, przedstawiciel lokalnego środowiska twórców amatorów) musiało dokonać zdecydowanej selekcji, wybierając do wystawy pokonkursowej 117 prac 56 autorów.
Werdykt jury:

W kategorii ludowej twórczości ludowej:

Nagroda I przypadła Zdzisławowi Kozłowskiemu, za rzeźbiarską kompozycję rzeźbiarską Drzewo. Jury zwróciło uwagę na oryginalność w potraktowaniu tematu, szczerość wypowiedzi plastycznej znamionującej zanurzenie autora we własnym indywidualnym świecie wyobraźni.

Nagrodę III – zdobył Wiktor Jagódka, za pracę w technice płaskorzeźby Archanioł Michał gromiący szatana. Wskazano na mocną i zwartą kompozycję sceny, a także na konsekwencję w budowaniu formy obu postaci.

W kategorii twórczości nieprofesjonalnej:

Nagroda I – Jan Koczwara, za collage W środku nocy o północy. Jury nagrodziło pracę za odważny eksperyment, wyobraźnię w doborze przedmiotów przy budowie kompozycji. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich celowość, podporządkowanie tematowi i wizji artystycznej. To sytuuje pacę w obszarze dobrze rozumianej, osobistej ekspresji autora.

Nagroda II – Wanda Musiał, za obraz Malwy. Mocne i zdecydowane zestawienia barwne obrazu w połączeniu ekspresją formy kwiatów, wprowadzają w przedstawiony temat łąki, dyskretny ruch. Praca pokazuje wyrazisty temperament malarski autorki.

Nagroda II – Pani Kinga Jaworek, za książkę Zielnik. W całości wykonana przez autorkę książka została zilustrowana subtelnymi, delikatnymi obrazami kwiatów łąkowych. Całość pracy ma charakter poetyckiego dziennika.

Nagroda II – Pani Maria Woithofer, za pracę Lilly. Trafny dobór środków artystycznych, precyzja i technika spowodowały, że autorka uchwyciła grę światła oddając znakomicie żywioł wody i mięsistość liści. Dopełnieniem jest dyskretny akcent kolorystyczny – kwiat.

Nagroda III – Ewa Błaszczyk, za akwarelę Margerytki. Zwrócono uwagę na znakomicie opanowaną trudną technikę akwareli a także wrażliwość kolorystyczną autorki.

Nagroda III – Maciej Kudasik, za obraz Budynek stacji PKP w Nowym Targu. Tę pracę ale i pozostałe malarstwo autora, cechuje wyrazista i mocna forma, synteza i zawężona gama barwna. Pojawia się wartość dodana – surowy nastrój.

Nagroda III – Rafał Rubak, za pracę Kwiaty polskie, Upadek. Barwność i precyzja wykonania a także oryginalność w potraktowaniu tematu, wskazano jako wyróżniające się cechy tego utworu.

Wyróżnienie – Tomasz Bednarski, za rzeźbę Kwiaty polskie. Autor wykorzystując naturalny pień drzewa wrzeźbił się w niego, budując kompozycję o poetyckim i nostalgicznym wydźwięku. Ten nastrój wywołuje również dyskretne użycie koloru.
Wernisaż ozdobiła swoją muzyką p. Helena Leonowa, grając m. in. autorską kompozycję pt. "Distanza", a poczęstunek (przekąski w stylu regionalnym), zapewniła, jak co roku, Karcma u Borzanka.
Za zdjęcia z wernisażu serdecznie dziękujemy red. Annie Szopińskiej z portalu podhaleregion.pl. Więcej zdjęć i obfita relacja dostępne są pod linkiem:

Wystawę pokonkursową można zwiedzać do końca listopada, w holu głównym Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu. Wstęp wolny, w godzinach otwarcia placówki. Zapraszamy gorąco!

GALERIA ZDJĘĆ  z wernisażu