Czerwcowa Kulturalna Stolica Podhala

Przegląd szczególnie polecanych wydarzeń kulturalnych rozpoczynamy Cyrkowym Dniem Dziecka, który już 2 czerwca (sobota) w godz.11.00-18.00 w Parku Miejskim (ul. Parkowa). Będą dla was: magik, weseli Siłacz i Krasonludek, szczudlarze, Michal Cvoliga z jego maskotkami i Fryckiem na czele, a także cyrkowi nauczyciele.Nie zabraknie pokazu psich umiejętności – agility, ogromnych baniek mydlanych i Cyrkowej gry miejskiej, która pozwoli dołączyć do grupy cyrkowej. Dodatkowo na scenie bogaty program występów tanecznych, muzycznych i nie tylko, a na terenie imprezy dmuchańce, park linowy, tyrolka, strzelnica, stoiska plastyczne dla najmłodszych, konkurs edukacyjno-historyczny i liczne zabawy. Atrakcje bezpłatne.

A na Dzień Dziecka z Miejską Biblioteką Publiczną w Nowym Targu zapraszamy 6 czerwca (środa) o godz.9.00 do sali widowiskowej MOK (al. Tysiąclecia 37), gdzie odbędzie się spotkanie „Śpiewająca Biblioteka”, czyli spotkanie z Edytą Zarębską – autorką bajek i powieści dla dzieci, laureatką nagrody im. Astrid Lindgren; oraz z Robertem Zarębskim – muzykiem i animatorem.  Zapraszamy uczniów klas 1-3 szkół podstawowych. Spotkanie pozwoli dzieciom przyjrzeć się bibliotece poprzez wspólne czytanie, rysowanie, śpiewanie a także wysłuchać opowieści o tym ciekawym miejscu.

W czerwcu także święto wszystkich nowotarskich studentów, bowiem 7 czerwca (czwartek) w godz.15.00-23.30 na nowotarskim Rynku Juwenalia Podhalańskie. W programie najpierw przejście kolorowego korowodu z Państwowej Podhalańskiej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu (ul. Kokoszków), przemówienia władz Uczelni, miasta Nowego Targu i starostwa Powiatowego w Nowym Targu, a potem wybory Najśwarniejszej Studentki i Najśwarniejszego Studenta PPWSZ, występ uczelnianego zespołu góralskiego Młode Podhale, prezentacja Uniwersytetu Trzeciego Wieku, oraz popołudniowo-wieczorny cykl koncertów muzycznych. Szczegóły na osobnych plakatach. Wstęp wolny.

Już 9 czerwca (sobota) o godz. 18.00 w Sali Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Targu (ul. Parkowa 12) koncert jazzowy „Z ziemi włoskiej do Polski”. Wystąpią dla Państwa: młody pianista Dominik Prusinowski, gitarzysta i kompozytor Maurizio di Paola, nasz nowotarski zespół New Market Jazz Band oraz międzynarodowy zespół: Fabbio Fenucci – gitara, John B. Arnold – perkusja, Adam Pierończyk – saksofon sopranowy oraz Mateusz Szewczyk – kontrabas, gitara basowa. Zapowiada się prawdziwa gratka muzyczna dla melomanów jazzu, ale nie tylko. Wstęp wolny.

Niepowtarzalne wydarzenie 17 czerwca (niedziela) o godz. 19.00 na Sali widowiskowej MOK (al. Tysiąclecia 37), bowiem wówczas już Pierwsza Setka, czyli Setny Krakowski Salon Poezji w Nowym Targu z udziałem nowotarskich artystów. Dla fanów teatru i nie tylko rzecz obowiązkowa. Wstęp wolny.

22 czerwca (piątek) w godz. 17.00 – 3.00 na rozpoczęcie wakacji kolejna edycja Miejskiego „Przywitania Lata”, czyli koncertowego popołudnia i wieczoru na nowotarskim Rynku dla wszystkich mieszkańców i turystów. Wystąpią dla Państwa m.in. New Market Jazz Band – nowotarski zespół dixielandowy; Łąki Łan – zespół łączący rock, funk i muzykę elektroniczną, a sam określający swoją muzykę jako „przytup z wybuchami”; oraz Pink Floyd Tribute Show, czyli muzyka prawdziwej, niezapomnianej legendy rocka. Wstęp wolny.

W wieczór i noc świętojańską 23 czerwca (sobota) od godz.16.00 zapraszamy do Parku Miejskiego, gdzie Związek Podhalan przygotował Sobótki Nowotarskie. Jedyny taki wieczór w góralskim wydaniu tylko u nas Nowym Targu, a będą występy artystyczne, dużo folkloru i dobrego jedzenia. Wstęp wolny.

Na koniec czerwca jak co roku zapraszamy na „wyprawę w góry”, czyli kolejną, w tym roku już 38. edycję Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego im. Jana Sunderlanda „Krajobraz Górski”. Na początek o godz.13.00 wernisaż fotografii Przemysława Kruka, laureata zeszłorocznej edycji w Galerii Jatki (ul. Kościuszki 4), a następnie o godz.15.00 wernisaż wystawy pokonkursowej XXXVIII MKF im. Jana Sunderlanda i wręczenie nagród już nowotarskim MOKu (al. Tysiąclecia 37). Niesamowite zdjęcia gór z całego świata gwarantowane. Wystawa będzie prezentowana w holu MOK przez cały lipiec i sierpień. Wstęp wolny.

t.szlaga

grafika: g.wolski