ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI - gala w Miejskim Ośrodku Kultury

W tym roku obchody Rocznicy Odzyskania Niepodległości rozpoczęliśmy 10 listopada, złożeniem wiązanek na nowotarskich grobach Poległych za Ojczyznę. Następnie, na sali widowiskowej MOK odbyła się uroczysta akademia, z udziałem wicewojewody małopolskiego, pana Józefa Gawrona, przedstawicieli władz miasta i powiatu oraz organizacji kombatanckich i niepodległościowych, Związku Podhalan i mieszkańców.

Jak co roku, uroczystości święta narodowego były okazją do wręczenia honorowych odznaczeń za długoletnią służbę i szczególne osiągnięcia. W tym roku wicewojewoda małopolski Józef Gawron w asyście burmistrza Grzegorza Watychy wręczył Markowi Morawskiemu Medal za Ofiarność i Odwagę, przyznany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę oraz uhonorował sześcioro pracowników samorządowych prezydenckimi Medalami za długoletnią służbę na rzecz państwa. Odznaczenia otrzymali: pani Jadwiga Nowak (główna księgowa Miejskiego Centrum Usług Wspólnych), pani Krystyna Stopka (główna księgowa Miejskiego Zakładu Komunikacji), pani Zofia Śmiałkowska (bibliotekarz z Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej), pani Ewa Zwijacz (główna księgowa Zakładu Gospodarczego Zieleni i Rekreacji), pan Janusz Jakobiszyn  (naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami UM) i pan Jan Klag (inspektor w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami UM).

Medale "Zasłużony dla sportu" przyznane przez miejski samorząd otrzymali młodzi sportowcy: Aleksandra Król i Dawid Kubacki. Skoczek narciarski, wyraźnie wzruszony odebrał wyróżnienie osobiście. Snowboardzistka podziękowała za nie on-line, prosto ze stoku narciarskiego, gdzie przygotowuje się właśnie do zimowej olimpiady. Laudację odczytał pan Grzegorz Luberda, wiceprzewodniczący Rady Miasta Nowego Targu. Pamiątkowe statuetki dla sportowców ufundowała pani Maria Pawluśkiewicz.

Oprawę artystyczną zapewniły wydarzeniu solistki z działającego przy MOK Studia Piosenki "Septyma" pod kierunkiem pani Doroty Kret, wykonując szereg interpretacji utworów należących do polskiej klasyki - Anny German, Anny Jantar, czy Czesława Niemena.
Uczestnicy wydarzenia mieli okazję usłyszeć też fragment "Nieszczęsnego daru wolności" Józefa Tischnera.