Podhale Animale – Introduction

21 października (sobota) o godz.16.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym targu (al. Tysiąclecia 37) artystyczny projekt „Podhale Animale – Introduction” w wykonaniu artystów: Katarzyny Pawluśkiewicz i Gabriela Szyrszenia. Wstęp wolny.

Katarzyna Pawluśkiewicz, urodzona w 1979 r.  w Seattle. Studia i dyplom z rzeźby i malarstwa w Cornish Collage of the Arts w Seattle w 2002 r. W 1996 r. uczęszczała do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem.  Amerykańska artystka polskiego pochodzenia uprawia:  mixmedia, rzeźbę, malarstwo, tworzy także instalacje. Ponadto zajmuje się budownictwem, projektowaniem wnętrz, odlewnictwem oraz stolarstwem.

Artystka, wychowując się w Stanach Zjednoczonych, nie zapominała o polskich korzeniach:  brała czynny udział w działaniach Grupy Młodzi Polanie w Polskim Domu Kultury w Seattle oraz w polskim teatrze i harcerstwie. Brała udział w licznych wystawach indywidualnych oraz zbiorowych m.in. w:  Nowym Jorku, Los Angeles, Seattle, Portland, Clearwater. Obecnie zaangażowana w projekt „Podhale Animale”, realizowany w Nowym Targu.

Gabriel Szyrszeń, urodzony w 1983 r. w Nowym Targu. W 2006 r. wyjechał do Anglii, przerywając  studia malarskie. Trafił do pracowni „Art-design”, gdzie poznał tajniki sztuk odlewniczych. Swoje prace plastyczne realizuje w drewnie, glinie, lateksie oraz w technice siatkobetonu. Uprawia  rzeźbę miniaturową i wielkoformatową, malarstwo ścienne, zajmuje się także nietypową aranżacją wnętrz. Twórca dzieł specyficznych i zaskakujących. Lubi zbierać skrawki materii, przedmioty codziennego użytku i nadawać im nowe znaczenie. Brał udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych. Obecnie prowadzi Pub „Plama” w Nowym Targu,  który jest swoistą galerią artysty.