Cykl otwartych spotkań historycznych w Muzeum Podhalańskim w Nowym Targu

Muzeum Podhalańskie im. Cz. Pajerskiego serdecznie zaprasza na cykl otwartych wykładów historycznych skierowanych do uczniów szkół podstawowych, gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych, prowadzonych przez znanych i cenionych historyków oraz badaczy dziejów najnowszych. Wykłady odbywać się będą na przełomie września i października w piątki w godzinach przedpołudniowych w Muzeum Podhalańskim im. Cz. Pajerskiego w Nowym Targu. Cykl spotkań jest jednym z zadań realizowanych w ramach Programu edukacyjno-naukowego pod hasłem "Zaginione Legiony Piłsudskiego. Kwatera wojenna w Nowym Targu z lat 1914-1923", dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Każdy z uczestników, który weźmie udział w całym cyklu otrzyma okolicznościowe zaświadczenie. Podczas wykładów, będzie możliwość obejrzenia wystawy historycznej pt. "Generał Józef Haller i jego podhalańscy żołnierze" a także odbyć spacer historyczny po Nowym Targu i miejscach związanych z I wojną światową. Udział w zaplanowanych wykładach jest bezpłatny. Cykl spotkań kończył się będzie testem historycznym a jego laureaci otrzymają cenne nagrody rzeczowe oraz publikacje. Dodatkowych informacji udziela koordynator programu Robert Kowalski tel. 502 418 742.

Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu

Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu

Polskie Towarzystwo Historyczne, Oddział w Nowym Targu

serdecznie zapraszają na cykl

otwartych spotkań historyczny

w ramach

PROGRAMU EDUKACYJNO-NAUKOWEGO

ZAGINIONY LEGION PIŁSUDSKIEGO

KWATERA WOJENNA W NOWYM TARGU Z LAT 1914-1923

Terminy wykładów historycznych:

29 września 2017 r. (piątek) godz. 10.00-11.30

• dr Agnieszka Partridge (UJ, Kraków), Geneza powstania oraz architektura cmentarzy z okresu Wielkiej Wojny w Małopolsce i na Podkarpaciu;
  • Kuratorskie zwiedzanie wystawy historycznej pt. Generał Józef Haller i jego podhalańscy żołnierze, Robert Kowalski (Muzeum Podhalańskie).

6 październik 2017 r. (piątek) godz. 10.00-11.30

• mgr Lesław  Dall (Muzeum Tatrzańskie), Legiony Polskie w walce o wolną i suwerenna;
  • Projekcja filmu dokumentalnego „Błękitny Generał”, reż. Ewa Szakalicka (2003).

13 październik 2017 r. (piątek) godz. 10.00-12.00

• dr hab. Jerzy M. Roszkowski (AWF Kraków), Walka o grancie niepodległej ­ od zakończenia

I wojny światowej do porozumień krakowskich. (1918­1924);

Spacer historyczny po Nowym Targu i miejscach związanych z I wojną światową, Robert Kowalski (Muzeum Podhalańskie).

Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego,

Ratusz – Rynek 1 w Nowym Targu