75 Rocznica Zagłady Żydowskich Mieszkańców Powiatu Nowotarskiego

Nowotarska część obchodów rozpocznie się w środę 30. sierpnia, o godz. 19.00, w Miejskim Ośrodku Kultury, wystawą „Nowotarscy Żydzi”, ze zbiorów Muzeum Podhalańskiego oraz osób prywatnych. Po jej otwarciu „Śwarni” zapraszają na program słowno-muzyczny „Pamięć o tych, którzy żyli z nami”, wieczór zakończy koncert muzyki żydowskiej zespołu „Klezmer Trio”.

Wstęp Wolny !!! Zapraszamy !!!

Niedziela, 3. września, będzie poświęcona wspomnieniom o żydowskich mieszkańcach powiatu. Rozpocznie się o godz. 14.00, przy Dawnej Synagodze, czyli dzisiejszym kinie „Tatry”. Spacer Pamięci poprowadzi uczestników na Cmentarz Żydowski, gdzie o godz. 15.00 zaplanowano spotkanie ekumeniczne, modlitwę z udziałem Naczelnego Rabina Krakowa oraz ks. dziekana Dekanatu Nowotarskiego. Na kirkucie będą składane wiązanki ku czci ofiar Zagłady. Przy ich grobach i przy pomniku położone będą kamienie z nazwami miejscowości, z których pochodzili ci ludzie. Obchody uwieńczy rozdanie publikacji poświęconej 75. rocznicy zbrodni na naszych żydowskich współziomkach.

Przy okazji  tego wydarzenia chcielibyśmy wykorzystać moment i przypomnieć  Spotkania z Kulturą Żydowską "Szalom" organizowaną przez Tomasza Szlagę i Gabriela Wolskiego pracowników Miejskiego Ośrodka Kultury we współpracy z Karoliną Panz.

W programie były m.in.: filmy, warsztaty wprowadzające w kulturę żydowską, warsztaty tańca żydowskiego, koncert zespołu klezmerskiego, spotkania autorskie i drobny poczęstunek, wystawa „Nowotarski Sztetl” ze zbiorów ks. Wł. Podhalańskiego i zbiorów MOK oraz Ściana Pamięci – współistnienie polsko-żydowskie na podstawie materiałów mieszkańców Nowego Targu

Powspominajmy 2011 rok :

program "Szalom"