42. Konkurs Muzyk Podhalańskich im. Tomasza Skupnia

Powiat Nowotarski, Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu, Stowarzyszenie „Śwarni”, Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu, Małopolskie Centrum Kultury ‘Sokół” w Nowym Sączu zaprasza do wzięcia udziału w 42. Konkursie Muzyk Podhalańskich im. Tomasza Skupnia. Kartę zgłoszenia należy przesłać do dnia 30 września  2017  na adres: Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu, ul. Jana Kazimierza 20, 34-400 Nowy Targ, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Tomasz Skupień – mistrz sztuki dudziarskiej

Tomasz Skupień znakomity muzyk grający na skrzypcach, złóbcokach, basach i dudach.

Pierwszym i najważniejszym instrumentem, na którym uczył się grać były dudy podhalańskie. Zetknął się z nimi już jako 14 - letni chłopiec. Wskazówek udzielał Tomkowi Józef Galica - Baca z Olczy. Ponieważ Galicę jeszcze przed wojną uczył grać słynny podhalański dudziarz Stanisław Budz- Mróz można powiedzieć, że Tomasz Skupień był w prostej linii sukcesorem podhalańskiej tradycji dudziarskiej. Tradycję tę nie tylko przejął, ale i rozwinął.

Zmienił „filozofię” tego instrumentu i sposób podejścia do sztuki dudziarskiej. Do mistrzowskiego poziomu w budowaniu dud dochodził długoletnią praktyką, w czasie, której wykonał ponad 50 instrumentów. Wprowadził wiele modyfikacji, które nie zmieniając charakteru instrumentu usprawniły go technicznie, czyniąc bardziej stabilnym pod względem intonacji i barwy dźwięku, wzmocniły siłę brzmienia, a zarazem wyrównały proporcje głośności poszczególnych piszczałek. Dzięki modyfikacji możliwa stała się wspólna gra dwojga, trojga a nawet czworga dud.

Działalność Tomasza Skupnia była wielokrotnie nagradzana na różnego rodzaju festiwalach, konkursach i przeglądach. Był zdobywcą „Złotych Baszt” w Kazimierzu, laureatem Ogólnopolskich Spotkań Kapel Dudziarskich, Konkursu Muzyk Podhalańskich. Nagradzano także wykonane przez niego instrumenty m.in. w Konkursie na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych.

Tomasz Skupień zmarł w 2005r.

Tradycję dudziarską przekazał swoim uczniom.

Na cmentarzu w Zakopanem żegnały zmarłego nuty góralskie grane na dudach wykonanych przez mistrza sztuki dudziarskiej Tomasza Skupnia.

Wykorzystano fragmenty artykułu

Zbigniewa Jerzego Przerembskiego

(„Twórczość Ludowa” 2000 nr 1, s.29-31)

Organizatorzy:

Powiat Nowotarski,

Miejsce i data imprezy:

Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu

8 października 2017r. (niedziela)

rozpoczęcie godzina 10:00

Założenia programowe:

Konkurs ma na celu podtrzymanie bogatych tradycji muzykowania społeczności góralskiej z Podhala, Spisza, Orawy, Pienin i Zagórza. Głównym celem            i zadaniem Konkursu jest kultywowanie i popularyzacja najcenniejszych wartości muzyki góralskiej. Laureaci Konkursu typowani będą do reprezentowania regionu na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą w roku 2018.

Kategorie Konkursu:

1. Muzyki dziecięce (skrzypce, złóbcoki, basy) oraz muzyki i soliści (instrumenty pasterskie) /do 15 lat/
  2. Muzyki młodzieżowe (skrzypce, złóbcoki, basy) oraz muzyki i soliści (instrumenty pasterskie)  /15 - 18 lat/
  3. Muzyki dorosłe (skrzypce, złóbcoki, basy) oraz muzyki i soliści (instrumenty pasterskie) /powyżej 18 lat/

Warunki uczestnictwa:

1. W Konkursie mogą wziąć udział muzyki (skrzypce, złóbcoki,basy) oraz muzyki i soliści grający na instrumentach pasterskich z Podhala, Spisza, Orawy, Pienin i Zagórza.

2. Uczestnik może wziąć udział w Konkursie w składzie muzyki oraz jako instrumentalista, solista grający na instrumentach pasterskich.

3.Laureat z poprzedniego roku nie może wziąć udziału w Konkursie w kategorii w której zwyciężył – może natomiast wystąpić w konkursie w innej kategorii.

4.Muzycy oraz soliści występują w strojach własnego regionu.

5.Uczestnicy Konkursu muzyki (skrzypce, złóbcoki, basy) występują w tradycyjnych /do 4 osób/ składach.

6.O kolejności występu muzyk decydują organizatorzy w porozumieniu z uczestnikami konkursu.

7.Czas występu nie może przekroczyć 10 min.

8.Karty zgłoszeń należy przysyłać na adres biura organizacyjnego do 30 września 2017r. (późniejsze zgłoszenia nie będą uwzględniane).

9.Nadesłanie zgłoszenia jest równoznaczne z przyjęciem zasad niniejszego regulaminu.

Ocena i nagrody:

Uczestników Konkursu we wszystkich kategoriach oceniać będzie JURY powołanie przez organizatorów, które przyzna nagrody:

pieniężne -  w kategorii Dorosłych

pieniężne – w kategorii Młodzieżowej

rzeczowe – w kategorii Dziecięcej

Jury oceni wykonawców biorąc pod uwagę następujące kryteria:

-dobór repertuaru

-wykonanie muzyczne charakterystyczne dla regionu

-skład instrumentalny

Informacje dodatkowe:

1. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi w dniu konkursu w godzinach wieczornych.
  2. Dojazd uczestników na koszt własny.
  3. Organizatorzy zapewniają uczestnikom posiłek
  4. Dodatkowych informacji udziela Tadeusz Watycha tel. 600 408 492 oraz Marcin Kudasik pod numerem    tel.  664 720 138

Zgłoszenia przesyłać do dnia 30 września 2017 na adres biura organizacyjnego:

Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu

ul. Jana Kazimierza 20