Koncert Chóru Hosanna z Witebska

Na zaproszenie Miejskiego Ośrodka Kultury, Parafii NSPJ i Chóru Echo Gorczańskie” Chór Hosanna z parafii św.Barbary w Witebsku /Białoruś/ wystąpi z koncertem kolęd w dniu 6 stycznia  2016r. w kościele NSPJ w Nowym Targu, po Mszy Św. o godz.18.00.

Chór „Hosanna” istnieje przy parafii św. Barbary w Witebsku od 2000 roku. Obok wykonywania swojej funkcji liturgicznej, w ciągu minionych 15 lat stał się środowiskiem jednoczącym wokół piękna żywego śpiewu, ludzi o tradycji katolickiej, jak i prawosławnej oraz jeszcze poszukujących. Wsparty opieką Dominikanów, pracujących w Witebsku, jest ciekawym projektem duszpasterskim dla bardzo zróżnicowanej pod względem wyznaniowym społeczności białoruskiej. Przez 15- letni okres swego istnienia chór był uczestnikiem i laureatem festiwalów sakralnej muzyki: „Mahutny Boża”  na Białorusi- jak i w Polsce: w Łapach. Przyjaźni się i śpiewa z chórem parafii św. Gertrudy w Monachium, i odwiedza latem wspólnotę parafialną w Itter w Austrii. Stąd też w repertuarze pojawiły się niemieckojęzyczne „pamiątki” z tych podróży.

Nagrał trzy płyty zawierające wykonywany przez siebie repertuar: 1. Kolędową, 2. Pieśni roku liturgicznego. Trzecia płyta zawiera najnowszy repertuar chóru, z przewagą pieśni kolędowych. W repertuarze chóru znajdują się, obok pieśni religijnych - współczesnych, jak i utworów muzyki dawnej (psalmy w opracowaniu Gomółki, Wacława z Szamotuł z XVIIw.)- również pieśni ludowe oraz patriotyczne. Chór chętnie dzieli sie swoim dorobkiem i koncertuje na Białorusi: w Witebsku, Mińsku, Połocku, Wierchniedwinsku, Gorodku, jak i w Polsce: w Warszawie, Poznaniu, Tarnobrzegu, Olsztynie (koncerty kolęd polskich i białoruskich). Chór swoim śpiewem przyczynia się do rozbudzania, jak i umacniania zainteresowania mieszkańców Białorusi polską kulturą muzyczną i tradycją. Robi to w czasie wspomnianych już koncertów, jak też aktywnie uczestnicząc w przedsięwzięciach organizowanych przez organizacje i środowiska polonijne. W ciągu ostatniego okresu wziął udział w kilkunastu tego typu wydarzeniach, organizowanych przez Macierz Szkolną, jak i przedstawicieli Konsulatu Polskiego w Mińsku.