AcyMailing Module

Reklama

Patroni medialni

Reklama

Sponsorzy

Polecamy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Gwiazdy sceny muzycznej na XV Jarmarku Podhalańskim

Wilki

Zespół został założony w 1991 roku w Warszawie przez Roberta Gawlińskiego. W 1992 roku, podczas sesji do albumu Wilki, ustalił się skład zespołu. Prace nad płytą rozpoczęły się w klubie Stodoła, w składzie Robert Gawliński - śpiew, Mikis Cupas - gitara elektryczna, Michał Rollinger - instrumenty klawiszowe, Adam Żwirski - gitara basowa, Darek Nowak - perkusja. Album po wydaniu okazał się bestsellerem, włącznie z nakładami pirackimi mógł rozejść się w nakładzie nawet miliona egzemplarzy. Wszystkie utwory na płycie były autorstwa Roberta Gawlińskiego. Piosenki Son of the blue sky, Aborygen, Eli lama sabachtani zdobywały krajowe listy przebojów, zyskując dużą popularność.

W roku 1993 ukazał się album Przedmieścia, który różnił się od poprzednika bardziej rockowym i funkowym brzmieniem. Album został dobrze przyjęty przez publiczność i przyniósł kolejne przeboje, jak Nie zabiję nocy, czy Moja Baby. W 1994 roku pojawił się koncertowy i akustyczny album grupy, Acousticus Rockus. Na album trafiły kompozycje z dwóch pierwszych płyt, kilka nowych piosenek, a także cover słynnego Snu o Warszawie z repertuaru Czesława Niemena. Zespół zawiesił działalność w 1995, wtedy to lider Robert Gawliński wydał pierwszy samodzielny album, Solo, natomiast Mikis Cupas i Marek Chrzanowski zaangażowali się w projekt Hopsa. W 1997 Robert Gawliński opublikował album Kwiaty jak relikwie, w latach 1998 i 1999 następne - X i Gra. W solowych albumach Roberta Gawlińskiego miał producencki udział Andrzej Smolik.

W roku 2000 ukazał się album Największe przeboje, zawierający piosenki wybrane zarówno z dotychczasowej dyskografii Wilków, jak i solowej Roberta Gawlińskiego. Wydanie albumu doprowadziło do ponownego spotkania się muzyków zespołu i w rezultacie, reaktywowania grupy. W 2001 roku zespół, w składzie sprzed zawieszenia działalności zespołu, ruszył w trasę koncertową i jednocześnie rozpoczął pracę nad nowym albumem. W trakcie nagrań dotychczasowego basistę zastąpił Marcin Ciempiel. W 2002 roku w rozgłośniach radiowych pojawiła się piosenka Baśka. Utwór zdobył główną nagrodę na festiwalu w Opolu i stał się przebojem lata 2002. 31 sierpnia 2002 ukazał się nowy album 4, który za sprawą piosenki promującej zdobył wielką popularność - sprzedał się w ponad 100 tysięcznym nakładzie. W roku 2003 ukazała się "walentynkowa" wersja albumu, wzbogacona wywiadami z muzykami oraz piosenką Here I Am, która zajęła 2 miejsce w polskich preselekcjach do Eurowizji. W 2004 zespół nagrał Watrę. Płytę promował utwór Bohema. Watra już po pierwszym miesiącu sprzedaży zdobyła status Złotej Płyty. Popularność zdobył także drugi singel z krążka, zatytułowany Słońce pokonał cień.

Na początku 2006 roku nastąpiły zmiany w składzie Wilków. Do zespołu dołączył nowy perkusista- Hubert Gasiul i basista Leszek Biolik. 10 listopada 2006 roku ukazał się nowy album Wilków - Obrazki, promowany przez utwór Na zawsze i na wieczność, a później Love story. Warto dodać, że jako kolejne wydawnictwo pokryło się złotem. W maju 2008 roku zespół nagrał utwór Idziemy na mecz, z okazji Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Utwór został zaprezentowany podczas konkursu premier na Festiwalu w Opolu, jednak gra polskiej reprezentacji nie pozwoliła piosence na dłużej zagościć w radio. 27 lutego 2009 zespół Wilki zarejestrował koncert MTV Unplugged. Grupa wykonała 20 utworów w specjalnych, akustycznych aranżacjach w warszawskim Studio Buffo. Na liście piosenek znalazły się największe przeboje zespołu, jak „Eli lama Sabachtani”, „Baśka” oraz cover „Heart of Gold” autorstwa Neila Younga. Zespół wykonał również jeden premierowy utwór "Obudź mnie". Wilki zaprosiły do współpracy Kasię Kowalską oraz Reni Jusis, a także sekcję dętą i kwartet smyczkowy Magdy Koronki. W Sylwestra 2009 zespół zagrał 2 koncerty w Bydgoszczy i ogłosił zawieszenie działalności na co najmniej rok.

Na początku 2011 do Wilków dołącza Staszek Wróbel (Nosowska, Paula i Karol) i Maciek Gładysz (Human, Bartosiewicz, Gawliński, Urszula). Smolik wciąż jest Wilkiem, ale chwilowo odłącza się od watahy. W odświeżonym składzie zespół gra przez cały rok, a w listopadzie rozpoczyna przygotowania do nagrania nowej płyty, której premiera planowana jest na II połowę 2012 roku.

Skład aktualny:
Robert Gawliński - wokal, gitara / lead vocals, guitar
Mikis Cupas - gitara, chórki / guitar, backing vocals
Beniamin Gawliński - gitara akustyczna, klawisze/ acoustic guitar, keyboards
Huber Gasiul - perkusja, chórki / drums, percussion, backing vocals
Maciek Gładysz - gitara, chórki / guitar, backing vocals
Marcin Ciempiel - gitara basowa, chórki / bass guitar, backing vocals
Dyskografia:
Albumy studyjne:
1992 Wilki
1993 Przedmieścia
2000 Największe przeboje
2002 4
2004 Watra
2006 Obrazki
2012 Światło i mrok
Albumy koncertowe:
1994 Acousticus Rockus
2002 Wilki Live
2009 MTV Unplugged

ZAKOPAWER

Zespół ZAKOPOWER to obecnie najbardziej znany w Polsce zespół, który z powodzeniem połączył muzykę Podhala z nowoczesnymi brzmieniami, oraz rockową estetyką. Zakopower zadebiutował na polskim rynku muzycznym płytą Music Hal wydaną w 2005 roku. Znakomite kompozycje Mateusza Pospieszalskiego, w nowatorskim, energetycznym wykonaniu zespołu, zostały entuzjastycznie przyjęte przez publiczność (ZŁOTA PŁYTA) i docenione przez jurorów wielu festiwali muzycznych – zwycięstwo nieznanego wówczas nikomu Zakopower w Opolu oraz na Top Trendach w 2005. Zakopower nominowany był między innymi do MTV EUROPE MUSIC AWARDS 2005, do nagrody YACH FILM, a także został dostrzeżony przez AKADEMIĘ FONOGRAFICZNĄ, która płycie „Music Hal“ przyznała nominacje do FRYDERYKA aż w sześciu kategoriach!

Druga płyta zespołu Na siedem, wyprodukowana przez Mateusza Pospieszalskiego ukazała się w 2007 roku. We wrześniu, dzięki współpracy z „Polska The Times” miała szansę dotrzeć do słuchaczy w ogromnym jak na polskie warunki nakładzie ponad 600.000 egzemplarzy. W listopadzie pojawiła się w sklepach wersja rozszerzona płyty z gościnnym udziałem Nigela Kennedy’ego. Pomimo olbrzymiego pierwszego nakładu Na Siedem, dystrybuowana w sklepach osiągnęła status Złotej Płyty. Teksty, oprócz członków zespołu, napisali m. in. Kayah, Adam Nowak i Rafał Bryndal. Na krążku słychać rockowe, punkowe, jazzowe a nawet afrykańskie rytmy. Za tę płytę Zakopower został uhonorowany nagrodą Fryderyk w kategorii Album roku Etno/Folk! Nie długo później osiągnął kolejny wielki sukces, wygrywając 45 Festiwal w Opolu!
Podsumowaniem bardzo udanego sezonu koncertowego zespołu (ponad 100 koncertów w tym za granicą: w Indiach, na Węgrzech, we Włoszech, w Chorwacji, USA) jak również dotychczasowych poczynań zespołu na scenie muzycznej było DVD Koncertowo wydane w kwietniu 2009. Niespełna rok później Koncertowo osiągnęło status ZŁOTEJ PŁYTY!

Zespół ma tysiące wiernych fanów, dzięki którym regularnie grywa około 80 koncertów w roku. Pozycja Zakopower umacnia się również na Europejskiej scenie World Music. Zespół zagrał na prestiżowych Europejskich Festiwalach: w OSTRAWIE, RUDOLSTAD oraz na węgierskim SZIGET FESTIWAL.

W 2010 roku dołożył do tego udział w Nigel Kennedy's Polish Weekend Londynie w prestiżowej sali Queen Elizabeth Hall Southbank Centre, gdzie zagrał trzy koncerty w tym w dwóch projektach wspólnie z Nigelem Kennedy. Nie uszło to uwadze brytyjskiej prasie, The Times rozpływał się nad muzyką Zakopower i grą na skrzypcach Sebastiana Karpiela.

Na Zaproszenie Instytutu Adama Mickiewicza Zakopower, jako przedstawiciel polskiej Kultury, mocnym akcentem zakończył Światową Wystawę EXPO 2010 w SZANGHAJU dając żywiołowy koncert licznie zgromadzonej chińskiej publiczności. Świetne przyjęcie publiczności i kontakty tam nawiązane dają nadzieję na dalsze koncerty Zakopower w Państwie Środka.

2011 rok stoi pod znakiem długo wyczekiwanego, nowego albumu – Boso. Premiera 17 maja 2011!!! Pierwszy singiel „Boso” zdobył najwięcej głosów publiczności a tym samym tytuł Złotej Superpremiery na 48 Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu!!! Singiel zawładnął również listami przebojów większości rozgłośni radiowych w Polsce.

Aktualny skład:
Sebastian Karpiel Bułecka - głos, skrzypce, dudy podhalańskie, fujara słowacka,
Bartek Kudasik - głos, altówka;
Wojciech Topa – głos, skrzypce;
Józef Chyc - głos, basy podhalańskie;
Piotr „Falko” Rychlec - instrumenty klawiszowe;
Łukasz Moskal - głos, perkusja;
Tomek „Serek” Krawczyk - gitara elektryczna;
Michał Trąbski - gitara basowa
Dominik Trębski - trąbka

Dyskografia:
2005 Music Hal
2008 Na siedem
2009 Koncertowo (dvd)
2011 Boso