Kulturalna Stolica Podhala na czerwiec

Kulturalna Stolica Podhala zaprasza

Czerwiec to czas podsumowań, finałów ,to dla wielu koniec sezonu, roku szkolnego dlatego też kalendarz Kulturalnej Stolicy Podhala jest bogaty w takie wydarzenia.

Kolejny sezon artystyczny zakończą amatorskie grupy teatralne działające przy Miejskim Ośrodku Kultury i w ramach V Spotkań z Melpomeną przedstawią spektakle „Poza” oraz „Sceny dla dorosłych”, dodatkowo w ramach Spotkań zobaczymy spektakl w wykonaniu Teatru Plejada „Permutacje Małżeńskie”. Spektakl jest widowiskiem teatralnym, złożonym z piosenek i skeczy napisanych przez M. Hemara w kraju i na emigracji, wybitnego twórcy, autora ponad 2 tys. tekstów piosenek, poety, satyryka, komediopisarza, dramaturga, tłumacza poezji.

Spektakl o miłości, wierności, zdradzie, przebaczeniu, mający ponadczasowy charakter, którego akcja rozgrywa się w okresie secesji. W przedstawieniu, podobnie jak w twórczości Hemara zarysowane są dwa nurty - żartu i satyry oraz refleksji i tęsknoty.

Siódmy sezon salonu poezji zakończymy programem „Między mną ,a Tobą” w wykonaniu popularnej artystki scen polskich Laury Łącz, znanej szerokiej publiczności z seriali telewizyjnych m.in. „Na wspólnej”, „Klan”.

21 czerwca w ramach projektu UBU TOUR krakowski Stary Teatr gościć będzie w Nowym Targu  pod namiotem na placu J. Słowackiego przy budynku Zespołu Szkół Nr1 .Recenzując spektakl w reżyserii Jana Klaty Michał Centkowski napisał: „Jedz, pij i popuszczaj – zwraca się do zgromadzonych Ojciec Ubu, władca krainy paździerzu pogrążonej w epoce wiecznego remontu. Swym najnowszym spektaklem Jan Klata rzuca wyzwanie wszelkim konwenansom”.

PTH Oddział w Nowym Targu zaprosi na spotkanie z panią Dominiką Kalagą autorką książki pt. „Nie o taką Polskę walczyli” .Historia Oddziału „Opór” we wspomnieniach partyzantów oraz prezentację umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia oddziałów partyzanckich z okresu II Wojny Światowej .W trakcie autorskiego spotkania pani mgr Dominika Kalaga przybliży rozwoju ruchu ludowego w latach 30-tych XX w. na Podhala i Limanowszczyznie a także omówi zarys konspiracji zbrojnej ludowców w okresie okupacji hitlerowskiej.

I na koniec zaproszenie na dwie wystawy: XXXV odsłonę Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego im.Jana Sunderlanda „Krajobraz górski” oraz do Galerii Sztuki BWA „Jatki”  Adam Brzoza-fotografia. Przez dwa miesiące będzie można oglądać w MOK najlepsze prace nadesłane na konkurs .Jest to jeden z najciekawszych i najbardziej popularnych polskich konkursów fotograficznych, bliski doświadczonym fotografom i amatorom. Wystawy „Krajobrazu górskiego” zawsze są odbiciem tendencji, marzeń i przyzwyczajeń fotografujących.

W Galerii Sztuki BWA Jatki w czerwcu obejrzymy wystawę Adama Brzozy -laureata ubiegłorocznego konkursu „Krajobraz górski”.Adam Brzoza pisze o sobie, że jest zakopiańczykiem, pasjonatem gór i przyrody. Dąży do tego aby zdjęcia wywoływały emocje i emanowały swoistą atmosferą. Ale zawsze pragnie aby te emocje były pozytywne. Najczęściej szuka innego -niż standardowy- klimatu do przedstawienia na zdjęciach: pragnę pokazać góry, krajobraz od strony tajemniczej, czasem mrocznej a czasem bajkowej, ale często sięgam po piękno codzienności-wypowiada się autor. Ostatnio pasjonują go ginące zawody (baca, kowal,)-pragnie zatrzymać wyjątkowość tych ludzi, prac, zajęć chociażby na zdjęciach. Doskonale czuje się w reportażu, dokumentując sytuacje, zatrzymując w kadrze chwile.

Serdecznie zapraszam do zapoznania się z pełnym kalendarzem wydarzeń
Barbara Pachniowska
Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu