AcyMailing Module

Banner

Patroni medialni

Banner

Sponsorzy

Polecamy

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

Majowa Kulturalna Stolica Podhala

There are no translations available.

Tylko jedna taka Noc!

16 maja nowotarskie instytucje i stowarzyszenia otwierają dla odwiedzających ciekawe miejsca i przygotowują interesujące  propozycje kulturalne .Ideą Nocy Muzeów jest udostępnienie w godzinach wieczornych i nocnych zwiedzającym muzeów, galerii i innych instytucji związanych z kulturą oraz organizowaniu specjalnych wydarzeń towarzyszących za darmo lub za symboliczną opłatą. W Polsce Noc Muzeów odbywa się co roku w majowy weekend, w okolicy 18 maja, w dniu tym bowiem obchodzimy od 1977 roku Międzynarodowy Dzień Muzeów. W tym roku zapraszają Państwa : Galeria Sztuki BWA Jatki ,Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej, PTH, Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna, Filia w Nowym Targu, Urząd Miasta Nowy Targ z ekspozycją Izba Zimnej Wojny i Socjalizmu, Miejska Hala Lodowa Sala Tradycji KS Podhale ,Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego i Miejski Ośrodek Kultury. W ramach 5 Nocy Muzeów -16 maja- o godz.20.00 w Miejskim Ośrodku Kultury wystąpi Agnieszka Grochowicz w koncercie OSIECKA#KRAJEWSKI#GROCHOWICZ. Obowiązują wejściówki / do odebrania w sekretariacie  MOK za symboliczną złotówkę/. Koncert ten to spotkanie krakowskiej poetki, wokalistki i aktorki Agnieszki Grochowicz z twórczością jednego z najbardziej twórczych i wzruszających duetów twórczych w historii polskiej piosenki w nowych aranżacjach znakomitych krakowskich muzyków jazzowych trzech różnych pokoleń – Antoniego Dębskiego, Dawida Rudnickiego oraz Damiana Niewińskiego. W projekcie znajdziemy zarówno piosenki znane szerokiej publiczności takie jak np. „Kołysanka dla Okruszka” czy „Uciekaj moje serce” jak i te mniej znane będące niejednokrotnie interesującym odkryciem dla słuchacza.

Galeria Sztuki  BWA „Jatki” zaprosi na wystawę Jana Tadeusza Skłodowskiego - fotografika, pisarza, podróżnika, badacza Kresów. Artysta odbył ponad 50 podróży badawczo-inwentaryzacyjnych na tereny Litwy, Łotwy, Słowacji,  Ukrainy. Między innymi z tych podróży pochodzą prezentowane na wystawie portrety. Poza tym pan Jan był uczestnikiem i autorem referatów na międzynarodowe kongresy "Stan badań nad wielokulturowym dziedzictwem dawnej Rzeczypospolitej" (2009, 2012) oraz "Dialogi Dwóch Kultur w Krzemieńcu, Ukraina" (2011, 2012, 2013).

W maju poezja Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego będzie tematem kolejnego salonu poezji. Gałczyński bowiem to najprawdopodobniej najpopularniejszy, najchętniej, najżywiej i najłatwiej przyswajany poeta polski. Może jedyny, do którego nie trzeba było zachęcać i napędzać - sam wchodził do głowy i serca. Serwus, madonna, Ulica Towarowa, Inge Bartsch, Skumbrie w tomacie, Pieśń o żołnierzach z Westerplatte, Zaczarowana dorożka, Starsna zaba, Satyra na bożą krówkę, arcydzieła poezji miłosnej, czy szereg Zielonych gęsi z nieśmiertelnym Dymiącym piecykiem na czele biły rekordy powodzenia w szkole, na egzaminach i na konkursach recytatorskich. Poezję Gałczyńskiego usłyszymy w interpretacji aktora Teatru Bagatela, Marcina Kobierskiego.

Również w  maju wrocławscy artyści scen muzycznych wystąpią w MOK w koncercie operetkowym .Podczas koncertu zabrzmią także niezapomniane walce wiedeńskie mistrza walca-Johanna Straussa, a także czardasze i tanga. Zabrzmią takie przeboje, jak: „Libiamo” G. Verdi, „Wielka sława to żart” ,J Strauss, „O mio babbino caro” G. Puccini, „La donna é mobile” G. Verdi, „Czardasz” V. Monti.

Kolejną ucztę duchową przygotowała dla Państwa Orkiestra Akademii Beethovenowskiej ,która w koncercie „Jeszcze Polska muzyka” zaprezentuje: Koncert na orkiestrę smyczkową -G.Bacewicz, Serenadę C-dur, op.48 - P.Czajkowskiego,  Polonez Elegijny- Z.Noskowskiego i Symfonię nr 3 "Szkocką op.56 - F.Mendelssohna-Bartholdego.

Zapraszam serdecznie do zapoznania się z pełną ofertą wydarzeń
Barbara Pachniowska
Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu