AcyMailing Module

Reklama
Reklama

Patroni medialni

Reklama
Reklama

Sponsorzy

Polecamy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Archiwum 2013

Wstęp

Szanowni Państwo,

Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu organizuje już po raz siódmy w naszym regionie Nowotarski Dzień Wolontariusza w dniu 5 grudnia (czwartek) 2013. W tym roku szczególnie chcemy przypomnieć podstawy, czyli przedstawić jak rozpocząć przygodę z wolontariatem. Zatem Finał NDW 2013 odbędzie się w godzinach dopołudniowych, a do udziału zachęcamy szczególnie młodzież, zorganizowane grupy szkolne.

Plebiscyt ”Aktywny 2013” główny punkt obchodów, ma charakter otwarty - zapraszamy wszystkie organizacje pozarządowe, placówki, instytucje, szkoły czy osoby prywatne, jak i samych wolontariuszy do zgłaszania kandydatur wolontariuszy z terenu miasta Nowy Targ i powiatu nowotarskiego (osób indywidualnych bądź grup wolontariuszy).
UWAGA: przygotujemy krótkie filmy prezentujące finalistów plebiscytu oraz przeprowadzimy akcję promującą finalistów w mediach.

Konkurs ”Nowotarski Dobroczyńca 2013” - czekamy na zgłoszenia kandydatur przedsiębiorców, przedsiębiorstw prywatnych i państwowych. Ma on charakter otwarty i adresowany jest do wszystkich korzystających z pomocy (pomoc merytoryczna, rzeczowa, finansowa, świadczenie usług itp.) przedsiębiorców i przedsiębiorstw z terenu miasta i powiatu nowotarskiego. Ten konkurs ma wciąż duży potencjał do wykorzystania. Jeśli Państwa organizacje otrzymują takie wsparcie, to jest to naprawdę wyjątkowa okazja do podziękowania Waszym darczyńcom.

Konkurs plastyczny „TAK, wolontariat! 2013” - kolejna edycja konkursu dla uczniów gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych na plakat promujący wolontariat. Format plakatu A3 lub większy. Prace należy podpisać na odwrocie imieniem i nazwiskiem autora, klasą, nazwą szkoły, imieniem i nazwiskiem wychowawcy, telefonem kontaktowym do szkoły. Tylko w tym konkursie zgłoszenia wyjątkowo do 8 listopada (piątek) 2013. Atrakcyjne nagrody czekają!

„Informator 2013. Organizacje pozarządowe z terenu miasta Nowego Targu i powiatu nowotarskiego”. Przygotujemy specjalną bezpłatną publikację ważną dla każdej organizacji. Zapraszamy do zgłaszania swojego akcesu w ramach tworzonego Informatora, który będzie zawierał nazwę, aktualne dane teleadresowe, krótkie informacje o działalności, władzach, a także o gotowości do przyjęcia u siebie wolontariuszy. Przygotujemy wersję broszurową oraz wersję elektroniczną.

Prosimy o wypełnienie odpowiednich rubryk załączonego arkuszu (2 strony) i przesłanie/dostarczenie na adres:

 • pocztowy: Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu, Al. Tysiąclecia 37, 34-400 Nowy Targ
 • e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
 • lub dostarczyć osobiście do Sekretariatu Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu.

Bądźcie z nami! Pochwalmy się wolontariatem!

Termin dostarczenia wypełnionych arkuszy mija 18 października (piątek) 2013. Prosimy o dostarczenie arkuszy w terminie.

UWAGA: Wersja elektroniczna arkuszy zgłoszeniowych oraz regulaminów jest dostępna na stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu www.mok.nowytarg.pl w zakładce Działalność - „Nowotarski Dzień Wolontariusza 2013”.

 

Plebiscyt "Aktywny 2013"

Regulamin

 1. Organizatorem plebiscytu „Aktywny 2013” jest Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu.
 2. Plebiscyt ma na celu:
  - wskazanie, przedstawienie i uhonorowanie osób, które zdecydowały się na działalność wolontaryjną;
  - stworzenie możliwości zaprezentowania społeczności lokalnej pozytywnego wizerunku wolontariuszy, akcji wolontaryjnych, podzielenia się swoimi refleksjami na ich temat;
  - promocję działań wolontaryjnych.
 3. Plebiscyt ma charakter otwarty – zachęcamy organizacje pozarządowe, placówki, instytucje, szkoły, grupy samopomocowe, czy osoby prywatne, jak i samych wolontariuszy do zgłaszania swoich kandydatur wolontariuszy (osób indywidualnych lub grup wolontariuszy) z terenu miasta Nowego Targu oraz powiatu nowotarskiego.
 4. W sytuacji zgłoszeń dokonywanych przez samych wolontariuszy konieczne jest potwierdzenie faktu działalności wolontariusza przez organizację lub innym podmiot.
 5. Każdy z podmiotów może zgłosić jednego kandydata lub jedną grupę.
 6. Zgłoszeń do plebiscytu dokonywać należy na przygotowanym arkuszu wypełniając odpowiednią rubrykę oraz dodatkowo dołączyć opis działalności zgłaszanej osoby lub grupy (wydruk lub plik). Opis taki nie powinien przekraczać 2 stron A4.
 7. Zgłoszenia należy dostarczyć na adres:
  - pocztowy: Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu, Al. Tysiąclecia 37, 34-400 Nowy Targ + dopisek „Aktywny 2013”
  - e-mailowy: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
  - lub dostarczyć osobiście do Sekretariatu Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu.
 8. Ostateczny termin zgłoszeń kandydatów upływa z dniem 18 października (piątek) 2013 r.
 9. Zgłoszone kandydatury Aktywnych oceni powołane Jury oraz wskaże finalistów plebiscytu „Aktywny 2013” (przewidujemy 3-5 osób i/lub grup).
 10. Przygotujemy krótkie filmy przedstawiające finalistów plebiscytu, a także zapewnimy ich promocję poprzez patronów medialnych oraz strony internetowe.
 11. W listopadzie odbędzie się głosowanie na finalistów. Nagrodzona zostanie osoba lub grupa, która otrzyma największe społeczne poparcie, a zatem zdobędzie największą ilość głosów. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do dodatkowej specjalnej nagrody.
 12. Wszyscy zgłoszeni oraz finaliści zostaną zaproszeni na uroczystość finału Nowotarskiego Dnia Wolontariusza 2013 w dniu 5 grudnia (czwartek) 2013 roku. Tam też nastąpi oficjalne ogłoszenie wyników plebiscytu „Aktywny 2013” oraz uhonorowanie finalistów i zwycięzcy.

 

Finaliści plebiscytu "Aktywny 2013"

Lilianna Koperniak

Pani Lilianna z wykształcenia jest historykiem z uprawnieniem pedagogicznym. Niestety w 2009 roku ciężka choroba uniemożliwiła jej wykonywanie jakiejkolwiek pracy zawodowej. Nie zamknęła się jednak w domu. Mimo ciężkich chorób i niepełnosprawności jaką jest brak wzroku wyszła do ludzi. Jej mottem życiowym stały się słowa pisarki:

„Ciesz się z wszystkiego z tego co masz, daj ludziom pogodną twarz”.

Kiedyś powiedziała „Miałam jeszcze tyle planów tyle do zrobienia, nie mogę siedzieć, chciałabym pomagać". Od września 2012 roku dzięki uprzejmości dyrekcji szkół i zaproszeniu na lekcje przez nauczycieli opowiada dzieciom jak wygląda świat osoby w której ręku pojawia się biała laska. Opowiada piękne, bo z mądrym morałem bajki ułożone przez siebie, proponując przy okazji nieznane dzieciom zabawy ruchowe i plastyczne. Od stycznia tego roku dzięki uprzejmości i zgodzie pracowników jako wolontariuszka w nowotarskim szpitalu na oddziale Zakładu Opiekuńczo Leczniczym wspiera chorych słowem otuchy i pocieszenia w trudnych chwilach choroby. Od niedawna na oddziale pediatrycznym swoimi ciekawymi opowieściami pozwala zapomnieć dzieciom o pobycie w szpitalu. Pani Lilianna z uśmiechem podkreśla, że nie mogłaby niczego robić dla innych gdyby nie pomocna dłoń wyciągana do niej. Gdy dowiedziała się, że jest zgłoszona do udziału „Aktywny Roku" była przerażona:

„Przecież nie robię niczego niezwykłego, kto by na mnie głosował".

Można się zastanowić dlaczego to robi i jak skoro nie widzi. Odpowiem robi to dla siebie, żeby nie czuć się odizolowaną przez chorobę, robi to dla potrzebujących wsparcia, robi to dla dzieci, które bardzo są samotne na oddziale szpitala. Dlatego bo wie co to lęk, cierpienie. Bariery z jakimi się spotyka pokonuje z siłą. Nie widzi, lecz dla osoby tak otwartej i znającej problemy zdrowotne nie ma przeszkód dla bycia potrzebnym. A jednak niesienie radości w dzisiejszym świecie jest czymś wyjątkowym.Aleksander Kozieł

Moje zainteresowania sztukami walki wschodu sięgają lat 80tych. W tamtych czasach ćwiczyłem przez kilka lat jedyny dostępny styl walki, karate kyokushinkai. Następnie zetknąłem się z chwytami obronnymi Kondratowicza (walka wręcz w wojsku), karate Seitedo (obecne Seido). Moje zainteresowania odnośnie walki wręcz zawsze biegły w kierunku możliwości obezwładnienia przeciwnika nie czyniąc mu przy tym szkody. Obecnie pracuję w firmie ochroniarskiej "Sezam", gdzie pełnię obowiązki kierownika ochrony sądu w Nowym Targu, oraz jestem instruktorem samoobrony, posiadam stopień czwarty dan w Jiu Jitsu. Prowadzę własną działalność pod nazwa Szkoła Walki Yamabushi, gdzie dzieci i młodzież ćwiczą Jiu-Jitsu pod moim kierunkiem. Ponadto prowadzę zajęcia z zakresu walki wręcz i technik interwencji w policealnym studium pracowników ochrony "Cobra Południe" oraz prywatnym LO przy ul. Św. Katarzyny. Szkoła Walki Yamabushi jest aktywnym członkiem S.K.K.F. AKYAMA. Wspólnie organizujemy turnieje oraz imprezy sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży.Szkolny Klub Wolontariatu przy Zespole Szkół Zawodowych i Placówek w Krościenku nad Dunajcem

W Zespole Szkół Zawodowych i Placówek w Krościenku od 6 lat działa grupa wolontariuszy, która liczy ok. 15-25 osób (w zależności od roku). Są to młodzi ludzie, uczniowie klas I-IV Technikum i Zasadniczej Szkoły Zawodowej, którzy swój wolny czas poświęcają osobom potrzebującym.

Co roku od września rozpoczynamy planowanie pracy w nowym roku szkolnym, dostosowując nasze możliwości i zasoby do aktualnych potrzeb konkretnych osób, instytucji i środowiska lokalnego.

Pracą charytatywną, podejmowaną od początku naszej działalności, jest pomoc misjom – to tzw. Duchowa Adopcja – czyli systematyczna pomoc finansowa konkretnemu dziecku z Domu Dziecka w Boliwii (wpłaty na konto dokonujemy co miesiąc). Do tego roku pomagaliśmy Ablowi Nina przebywającemu w ośrodku od kwietnia 2009 do czerwca 2013 roku. Uczniowie każdej klasy włączyli się w tę pomoc poprzez dobrowolne ofiary składane do puszki każdego tygodnia. Obecnie naszą podopieczną jest Maria Cabezas, 7-letnia dziewczynka z tego samego Domu Dziecka.

Co roku podejmujemy akcję „I Ty możesz zostać Św. Mikołajem” dla dzieci z upośledzeniem umysłowym z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Krościenku. To przemyślana pomoc – robimy paczki dla każdego dziecka wg wskazanych potrzeb (podobnie jak w akcji ogólnopolskiej „Szlachetna paczka”). Uważamy bowiem, że jest to bardziej efektywna pomoc, niż tylko podarowanie zwykłych słodyczy. Tutaj także z pomocą przychodzą nasze koleżanki i koledzy z całej szkoły, ponieważ dla danego dziecka paczkę przygotowuje jedna klasa.

„Święta w Przytulisku” i „Kosz Wielkanocny” – to akcje dla osób przebywających w Przytulisku Św. Brata Alberta w Grywałdzie. Już od początku grudnia rozpoczynamy przygotowanie plakatów i rozmieszczenie ich w szkole. Potem przygotowujemy paczki świąteczne z owoców, słodyczy, soków zakupionych z pieniędzy (dowolne ofiary) zebranych wśród uczniów, nauczycieli i pracowników naszej szkoły oraz produktów zebranych wśród uczniów i nauczycieli. Przed świętami jedziemy do Przytuliska, składamy życzenia świąteczne wszystkim mieszkankom ofiarując im przygotowane paczki.

Odwiedziny w Przytulisku Św. Brata Alberta kontynuujemy przez cały rok – są to systematyczne spotkania, pomoc w kuchni i na stołówce, pomoc w sprzątaniu ośrodka, wspólny śpiew, rozmowy i spacery z mieszkankami ośrodka.

Od trzech lat włączamy się w prace środowiska lokalnego –w budowę przedszkola/ochronki w Krościenku. Pomagaliśmy już w organizacji Festynu Parafialnego i Loterii Fantowej na ten cel. W czasie imprezy sprzedawane były także ciasteczka upieczone przez wolontariuszki z klasy gastronomicznej. Również tradycyjne Jasełka były wystawiane co roku z myślą o zbiórce ofiar na tę budowę.

Przez cały rok wolontariusze pomagają raz w tygodniu w świetlicy szkolnej dla dzieci – w odrabianiu lekcji, w zajęciach plastycznych i ruchowych, w wydawaniu posiłku oraz organizują dzieciom zabawy rekreacyjne. Ta praca w wolnym czasie to okazja do nawiązywania wzajemnych przyjaźni, rozwijania swoich talentów i zdolności oraz uwrażliwienia na potrzeby innych i uczenia się odpowiedzialności.

Cała społeczność szkolna wraz z wolontariuszami włączyła się w ogólnopolską akcję „Szlachetna paczka”. Przygotowaliśmy paczkę wg wskazań Stowarzyszenia „Wiosna” z pieniędzy zebranych wśród uczniów i nauczycieli oraz z produktów przyniesionych na ten cel, zgodnie z zapotrzebowaniem.

Opiekunami wolontariuszy są s. Małgorzata Dyrek i p. Agnieszka Tomczyk – pedagog.

Nasi wolontariusze – jak sami powiedzieli – nie robią tego dla konkursów i nagród. To po prostu ich sposób na ofiarowanie swego czasu osobom w potrzebie, to także możliwość rozwoju siebie i swoich talentów, jak również okazja do zawierania nowych przyjaźni. Zdajemy sobie sprawę, że z powodu statystyk, liczb i ankiet, do których obecnie przywiązuje się ogromną wagę, nie możemy konkurować z takimi organizacjami jak np. Stowarzyszenie “Wiosna” czy inne instytucje. Jednak gdyby nie nasza „mrówcza” praca w małym lokalnym środowisku, potrzebujący byliby pozbawieni nawet tego małego kawałka serca, ofiarowanego im z miłością.Szkolny Młodzieżowy Wolontariat przy I Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Targu

Jak co roku tak też i we wrześniu, miesiącu rozpoczynającym nowy rok szkolny – kolejny rok nauki ale też i pracy na rzecz potrzebujących, spotkaliśmy się wszyscy aby wspólnie podzielić się radościami i wspomnieniami minionych wakacji i aby włączyć nowych wolontariuszy oraz ustalić zadania i plany pracy na kolejne miesiące. Wspaniałą okazją do tego było ognisko integracyjne, wspólne śpiewy i rozmowy. Działania jakimi możemy się pochwalić za miniony rok napawają nas radością i są dużą motywacją do kolejnych wyzwań i niesienia pomocy tym, którym jest ona potrzebna.

Wolontariuszom działający przy naszej Szkole udało się przeprowadzić zbiórkę zabawek, słodyczy i artykułów szkolnych dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej Dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych Intelektualnie w Białce Tatrzańskiej. Z zebranych artykułów przygotowane zostały paczki mikołajkowe. Wolontariusze przygotowali przedstawienie pt. „Przepis na szczęście” i 5 grudnia zapakowaliśmy przygotowane paczki i w towarzystwie Świętego Mikołaja, aniołków oraz dobrej wróżki wybraliśmy się do Białki Tatrzańskiej. Odczucia i emocje towarzyszące tej wizycie przerosły nasze najśmielsze oczekiwania. Gorące przyjęcie, zaskoczenie podopiecznych Domu Pomocy Społecznej i ciągły uśmiech na ich twarzach to najpiękniejsze podziękowanie, jakie mogliśmy otrzymać.

W okresie Świąt Bożego Narodzenia niesiemy pomoc tym, którzy potrzebują jej najbardziej. Ponad 30 wolontariuszy naszej grupy przy pomocy Samorządu Szkolnego zbierało żywność w sklepach w ramach współpracy z Akcją Katolicką, rozdając klientom ulotki i zachęcając do włączenia się w akcję poprzez kupno dodatkowych produktów, np. mąki, cukru, makaronu, słodyczy itp. Pozostali wolontariusze segregowali żywność i rozwozili ją do wyznaczonych rodzin. Akcja ta jest piękną nauką dzielenia się i bezinteresownej pomocy innym.

W styczniu 2013r. najbardziej rozśpiewana grupa naszych ochotników pospieszyła z koncertem kolęd do Szkoły Specjalnej dla Dzieci Niewidomych w Rabce-Zdroju – Filia Opieki nad Ociemniałymi. Samodzielnie wybrali kolędy, od tych najstarszych i nieco już zapomnianych pastorałek, po współczesne wykonane w języku angielskim. Urozmaicony repertuar przeplatany był wierszami o Bożym Narodzeniu i tematyce świątecznej. Dzięki Beacie, Uli, Kasi i Marcie, naszym uczennicom, śpiew odbywał się przy akompaniamencie gitar, wiolonczeli i klarnetu. Wszyscy podopieczni Szkoły Specjalnej włączali się we wspólne kolędowanie, sprawiając, że atmosfera koncertu była niepowtarzalna, pełna radości i wzruszeń.

Kolejnym zadaniem jakiego podjęli się nasi wolontariusze było nabożeństwo Drogi Krzyżowej w Domu Pomocy Społecznej „Smrek” w Zaskalu. Młodzież odprawiła nabożeństwo wraz z katechetą pracującym w naszej Szkole oraz mieszkańcami domu.

Samorząd Uczniowski naszego Liceum przy współpracy z wolontariuszami wraz z Państwową Szkołą Muzyczną w Nowym Targu zorganizowali II Koncert Charytatywny na rzecz Fundacji im. Adama Worwy. Fundacja niesie pomoc ludziom przewlekle i obłożnie chorym oraz ich bliskim. W trakcie koncertu można było wspierać Fundację m.in. przez zakup cegiełek.

Udało się nam zorganizować trzeci już Turniej Gier Towarzyskich w Domu Pomocy Społecznej „Smrek” w Zaskalu. Nasi uczniowie zabrali ze sobą gry planszowe i słodki poczęstunek oraz mnóstwo dobrego humoru, którym dzielili się ze wszystkimi. Wolontariusze prowadzili nie tylko rozgrywki z pensjonariuszami, ale także spędzali z nimi czas na rozmowie i spacerach po terenie ośrodka.

W czerwcu z okazji Dnia Dziecka odwiedziliśmy najmłodszych wychowanków Szkoły Specjalnej dla Dzieci Niewidomych w Rabce- Zdroju – Filia Opieki nad Ociemniałymi. W ramach tego spotkania młodzież naszej Szkoły przygotowała słuchowisko teatralno – muzyczne oraz czytanie bajek. Wszyscy zebrani zasłuchali się w piękne legendy o Krakowie i hejnale z wieży Mariackiej. Nie mogło także zabraknąć wspólnego śpiewu piosenek.

Przystąpiliśmy do uczestnictwa w projekcie i warsztatach szkoleniowych VII edycji małopolskiego projektu pt. „Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia” w ramach którego wolontariusze naszego Liceum zorganizują Nowotarski Dzień Misyjny, który skierowany jest do uczniów wszystkich typów szkół znajdujących się na terenie miasta Nowy Targ. Celem tego przedsięwzięcia jest przybliżenie działalności misjonarzy na różnych kontynentach oraz zapoznanie uczniów z krajobrazem, kulturą i tradycją państw, w których prowadzone są misje. Chcemy także ukazać codzienne problemy jakie dotykają tamtejszą ludność oraz osoby pracujące na misjach, by w ten sposób zwrócić uwagę młodzieży na potrzebę pomocy i pracy na rzecz misji i misjonarzy. Mamy nadzieję, że młodzi chętnie włączą się w działalność misyjną na terenie Szkoły i miasta. Odbywać się będą spotkania z misjonarzami, koncert ewangelizacyjny, wystawa rekwizytów misyjnych, a dla najmłodszych konkurs plastyczny pt.: „Bł. Jan Paweł II w krajach misyjnych”.

We wrześniu tego roku ponownie odwiedziliśmy Dom Pomocy Społecznej w Zaskalu, tym razem z programem artystycznym „Kabareton”. Dzięki przygotowanym przez naszych wolontariuszy skeczom i kabaretowym przedstawieniom, mogliśmy rozweselić podopiecznych domu „Smrek” i sprawić by na ich twarzach zagościł uśmiech.
Współorganizujemy w naszej Szkole Akcję Krwiodawstwa pod hasłem: „Nie bądź żyła oddaj krew”, chcąc tym sposobem zachęcać młodzież do oddawania krwi.
W ramach niesienia pomocy chorym przystąpiliśmy do zorganizowania akcji pod hasłem: „Nie zabieraj swoich organów do nieba”, dzięki której mamy nadzieję uwrażliwiać uczniów naszego Liceum na rzecz transplantologii i możliwość ratowania życia i zdrowia innych.

„Kup cebulkę będzie żonkil” – tymi słowami działacze Samorządu Szkolnego i wolontariusze naszej Szkoły zachęcali swoich kolegów, a także pracowników Szkoły do włączenia się w piękną akcję na rzecz Fundacji im. Adama Worwy. Zasadziliśmy także przed nowotarskim szpitalem cebulki żonkili, a na wiosnę będziemy podziwiać żółte „Pole Nadziei”.

Kartka urodzinowa dla Oliwii to kolejne przedsięwzięcie jakiego podjęli się nasi wolontariusze. U Oliwii we wrześniu tego roku zdiagnozowano białaczkę. Jej wielkim marzeniem jest dostać mnóstwo urodzinowych kartek. Dla nas to tylko chwila, wystarczy jedna kartka aby zobaczyć uśmiech dziewczynki, niesamowitą iskierkę w oczach płonącą coraz mocniej z każdą kolejną kartką.Wolontariat młodzieżowy „Zobaczyć Świat” przy Internacie Szkoły Specjalnej dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Rabce-Zdroju

Wolontariat młodzieżowy „Zobaczyć Świat” działa od 2004 roku, przy Internacie Szkoły Specjalnej dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Rabce Zdroju (filia Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Laskach k/Warszawy). Tworzą go młodzi ludzie z rabczańskich szkół i okolicznych miejscowości. Działania wolontariatu na terenie Internatu koordynują wychowawcy z poszczególnych grup.

Wolontariat pozwala zaspokoić potrzebę bezinteresownego bycia dla innych ludzi, a także kształtuje obraz samego siebie na różnych płaszczyznach. Promujemy działalność społeczną wśród dzieci i młodzieży niewidomej. Wolontariusze w naszej placówce mają możliwość rozwijania swoich talentów i wykazania się w różnych dziedzinach. Biorą aktywny udział w życiu wychowanków naszego Internatu i pomagają im „zobaczyć świat”.

Na przestrzeni całego roku szkolnego wolontariusze mają szeroki wachlarz możliwości zaangażowania się w pracę z dziećmi i młodzieżą niewidomą i słabowidzącą.
Wolontariusze towarzyszą wychowankom na spacerach, które na stałe wpisane są w plan pracy wychowawczo – dydaktycznej Internatu. Jest to świetna okazja do wspólnych rozmów i zwiedzania okolicy oraz wzajemnej integracji. Dzieci bardzo przywiązują się do wolontariuszy, żywo interesują się ich codziennym życiem i bardzo chętnie spędzają z nimi czas. Wolontariusze uczestniczą także w organizowanych wycieczkach, rajdach, ich pomoc jest nieoceniona zwłaszcza na długich i nierównych górskich trasach.

Wolontariusze, którzy przychodzą do poszczególnych grup internatowych towarzyszą często wychowankom podczas organizowanych gier i zabaw, zajęć plastycznych, pomagając wykonać prace różnymi technikami czy też uczestnicząc w zajęciach muzycznych. Muzyka to ulubiona forma rozrywki mieszkańców Internatu, w którym odbywają się cykliczne imprezy z udziałem i czynnym zaangażowaniem wolontariuszy.

Do najważniejszych, corocznych, tradycyjnych imprez należą: zabawa Andrzejkowa, konkurs kolęd za organizację których odpowiedzialni są wolontariusze. Podczas tego typu imprez przeprowadzają oni różnego rodzaju konkursy dla dzieci i dbają o dobrą atmosferę.

Jedną z form spotkań są wspólne ogniska, w przygotowaniu których wolontariusze biorą aktywny udział. Młodzi ludzie dzielą się swoimi muzycznymi zdolnościami przygrywając na różnych instrumentach. Te mini koncerty i wspólne śpiewy piosenek są bardzo lubiane przez dzieci.

Ważnym wydarzeniem, w którym obecność wolontariuszy jest zauważalna, jest udział w organizowanej w Rabce Spartakiadzie Sportowej dla Osób Niepełnosprawnych. Uczestniczą oni wraz z dziećmi w różnych sportowych konkurencjach.

Coroczną imprezą przypadającą w okolicy Świąt Bożego Narodzenia, która integruje naszych wychowanków, wolontariuszy a także społeczność całego miasta jest ubieranie miejskiej choinki. Do tego wydarzenia zapraszane są różne placówki, w których dzieci wykonują choinkowe ozdoby. Finał tej imprezy odbywa się zwykle na rabczańskim deptaku gdzie wspólnie wszyscy razem z panią Burmistrz dekorujemy choinkę.

Osoby wykazujące się zdolnościami aktorskimi mogą czynnie zaangażować się w przygotowanie przedstawień teatralnych, które organizowane są na terenie naszego Internatu.

Wolontariusze towarzyszą i służą pomocą dzieciom i młodzieży z dysfunkcją wzroku w czynnościach samoobsługowych i życia codziennego, szczególną troską otaczając wychowanków z dodatkową niepełnosprawnością.

Zaangażowanie naszych wolontariuszy jest bardzo duże, a wolontariat ten nie należy do łatwych, ze względu na pomoc dzieciom i młodzieży słabowidzącej i niewidomej ze sprzężoną niepełnosprawnością. Dlatego też zaangażowanych wolontariuszy zapraszamy co roku na wakacyjny obóz rehabilitacyjny, w którym młodzi ludzie służą pomocą swoim podopiecznym przez dwa tygodnie. Jest to bardzo dobra okazja do jeszcze lepszego poznania dzieci i spędzenia z nimi czasu wakacyjnego.
Młodzi ludzie którzy ofiarują cząstkę siebie dla dzieci, bezinteresownie poświęcają swój czas są wpisani w życie naszej placówki i uczestniczą w uroczystościach takich jak Opłatek czy też Spotkanie Wielkanocne.

Warto dodać, że każdego roku organizujemy w naszym Internacie przy Szkole Specjalnej dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących dzień wolontariusza. Jest to doskonała okazja aby podziękować wolontariuszom za poświęcony czas, dar serca i obecność tak bardzo cenioną przez nasze dzieci.

 

Konkurs „Nowotarski dobroczyńca 2013"

Regulamin

 1. Organizatorem konkursu „Nowotarski dobroczyńca 2013” jest Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu.
 2. Konkurs ma na celu:
  - wskazanie, przedstawienie i uhonorowanie przedsiębiorców, przedsiębiorstw prywatnych i państwowych wspierających organizacje pozarządowe;
  - promowanie społecznego zaangażowania przedsiębiorców i ich odpowiedzialności publicznej;
  - informowanie o społecznych akcjach, programach podejmowanych wspólnie przez przedsiębiorców i organizacje pozarządowe.
 3. Konkurs ma charakter otwarty i adresowany jest do wszystkich korzystających z pomocy (pomoc merytoryczna, rzeczowa, finansowa, świadczenie usług itp.) przedsiębiorców i przedsiębiorstw z terenu miasta i powiatu nowotarskiego. Jeśli Państwa organizacje, podmioty otrzymują takie wsparcie, to jest to wyjątkowa okazja do podziękowania.
 4. W sytuacji zgłoszeń dokonywanych przez samych przedsiębiorców konieczne jest potwierdzenie faktu pomocy przez organizację lub inny podmiot.
 5. Każdy z podmiotów może zgłosić jednego kandydata.
 6. Zgłoszeń przedsiębiorców i przedsiębiorstw do konkursu dokonywać należy na przygotowanym arkuszu wypełniając odpowiednią rubrykę oraz dodatkowo dołączyć uzasadnienie kandydatury (opis pomocy, forma pomocy, od roku, itp.), która nie powinno przekraczać 1 strony A4, a całość dostarczyć na adres:
  - pocztowy: Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu, Al. Tysiąclecia 37, 34-400 Nowy Targ + dopisek „Nowotarski dobroczyńca 2013”
  - e-mailowy: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
  - lub dostarczyć osobiście do Sekretariatu Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu.
 7. Ostateczny termin zgłoszeń kandydatów upływa z dniem 18 października (piątek) 2013 r.
 8. Zgłoszone kandydatury Dobroczyńców oceni powołane Jury oraz wskaże laureata konkursu „Nowotarski dobroczyńca 2013”. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do dodatkowej specjalnej nagrody.
 9. Wszyscy zgłoszeni oraz laureat zostaną zaproszeni na uroczystość Nowotarskiego Dnia Wolontariusza 2013 w dniu 5 grudnia (czwartek) 2013 roku. Tam też nastąpi oficjalne ogłoszenie wyników konkursu „Nowotarski dobroczyńca 2013” oraz uhonorowanie laureata.

 

Konkurs plastyczny „TAK, wolontariat” na plakat promujący wolontariat

Konkurs plastyczny „TAK, wolontariat” na plakat promujący wolontariat

Regulamin

 1. Organizatorem konkursu plastycznego „TAK, wolontariat!” na plakat promujący wolontariat jest Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu.
 2. Konkurs ma na celu:
  - przybliżyć młodzieży ideę pomocy drugiemu człowiekowi, otwartości na innych, a tym samym ideę wolontariatu;
  - zachęcić młodzież do aktywnego włączenia się w wolontariat i akcje wolontaryjne;
  - ukazać, że każdy może wiele zaoferować swojemu otoczeniu w ramach wolontariatu, a środowisko lokalne z otwartością czeka na pierwszy krok.
 3. Konkurs skierowany jest do wszystkich uczniów gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych z terenu miasta Nowego Targu oraz powiatu nowotarskiego. Prosimy Państwa o przekazanie informacji o konkursie uczniom. Atrakcyjne nagrody czekają!
 4. Każdy z uczniów może zgłosić jeden plakat.
 5. W Konkursie oceniane będą wyłącznie prace plastyczne spełniające następujące kryteria:
  - wykonane indywidualnie i samodzielnie
  - wykonane dowolną techniką plastyczną (rysowanie, malowanie, wyklejanie, wydzierania, fotografia itp.)
  - sporządzone w formacie A3 lub większym
 6. Plakaty należy wysłać na adres:
  - pocztowy: Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu, Al. Tysiąclecia 37, 34-400 Nowy Targ + dopisek „Konkurs plastyczny 2013”
  - lub dostarczyć osobiście do Sekretariatu Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu.
 7. Dostarczony plakat należy opatrzyć/podpisać godłem (pseudonimem) oraz dołączyć kopertę opatrzoną tymże godłem zawierającą następujące informacje: imię i nazwisko autora, klasę i nazwą szkoły, imię i nazwisko wychowawcy, telefonem/emilem kontaktowym do autora i do szkoły.
 8. Ostateczny termin zgłoszeń kandydatów upływa z dniem 8 listopada (piątek) 2013 r.
 9. Zgłoszenie plakatu na konkurs jest jednocześnie zgodą na jego wykorzystanie jako grafiki w ramach imprezy Nowotarski Dzień Wolontariusza.
 10. Zgłoszone plakaty oceni powołane Jury oraz wskaże laureata konkursu na plakat.
 11. Wszyscy uczestnicy zostaną zaproszeni na uroczystość Nowotarskiego Dnia Wolontariusza 2013 w dniu 5 grudnia (czwartek) 2013 roku. Tam też nastąpi oficjalne ogłoszenie wyników konkursu na plakat oraz uhonorowanie laureata.

 

Publikacja "Informator NGO 2013"

 

Finał Nowotarskiego Dnia Wolontariusza 2013

Zapraszamy na finał Nowotarskiego Dnia Wolontariusza 2013 w dniu 5 grudnia (czwartek) w godz. 10.00 – 12.00 wszystkich zainteresowanych wolontariatem, trzecim sektorem i organizacjami pozarządowymi.

Rozstrzygniemy konkursy „TAK Wolontariat!” na plakat promujący wolontariat oraz „Nowotarski Dobroczyńca 2013” na przedsiębiorcę, firmę szczególnie wspierającą sektor pozarządowy, a także plebiscyt „Aktywny 2013” na wolontariusza/grupę wolontariuszy roku 2013.

Zaprezentujemy „Informator NGO”, będą nasi specjalni goście, a muzycznie zadba o nas Zespół Cocoon Band ze Środowiskowego Domu Samopomocy „Radość Życia” z Rabki-Zdrój.

 

Podsumowanie NDW 2013

Bo warto być wolontariuszem

5 grudnia to Światowy Dzień Wolontariusza, więc nie mogliśmy zorganizować Finału Nowotarskiego Dnia Wolontariusza w inny dzień. Tradycyjnie Finał to czas rozstrzygnięć.

W konkursie „TAK, wolontariat! 2013” na plakat promujący wolontariat laureatem została Marta Książyńska z klasy III Publicznego Gimnazjum przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Nowym Targu; a wyróżnienia zdobyły Honorata Zając z klasy Ig Zespołu Szkół Zawodowych i Placówek w Krościenku nad Dunajcem, Ewa Bobak z klasy III Szkoły Przysposabiającej do Pracy przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Nowym Targu, a także Andżelika Filas z klasy I tejże szkoły.

Z kolei w konkursie „Nowotarski Dobroczyńca 2013” na przedsiębiorstwa, firmy wspierające organizacje pozarządowe, laureatem została firma „TRAK” Transport Drogowy Andrzej Klimek. Siedziba: Palenice 3A, 34-424 Szaflary. Firma „TRAK” działalność przewozową rozpoczęła w roku 1987, dysponując początkowo jednym wozem dostawczym. Dzięki systemowi zarządzania firmą, wprowadzeniu nowoczesnego modelu jej funkcjonowania oraz pracy, szybko zwiększyła stan ilościowy taboru, a także zasięg terytorialny przewozów, liczbę i wielkość przewożonych ładunków, oraz pozyskała znaczących kontrahentów krajowych i zagranicznych. W chwili obecnej jest jedną z najprężniej rozwijających się firm transportowych i obsługuje przewozy na wszystkich trasach europejskich z wiodącymi kierunkami na Włochy, Austrię, Niemcy i Szwajcarię. Firmę „TRAK” do konkursu zgłosił Polski Związek Niewidomych Okręg Małopolski Koło Powiatowe w Nowym Targu.

Drugim finalistą „Nowotarskiego Dobroczyńcy” był Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica Spółka Akcyjna.

W plebiscycie „Aktywny 2013” na wolontariusza, grupę wolontariuszy roku pierwsze miejsce przypadło Szkolnemu Młodzieżowemu Wolontariatowi przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu, który zdobył 463 głosy z 1721 głosów ważnych. Gratulujemy! Niemniej cała finałowa piątka tak naprawdę jest zwycięska i zasługuje na pochwałę: Aleksander Kozieł (309 głosów), Lilianna Koperniak (401 głosów), Szkolny Klub Wolontariatu przy Zespole Szkół Zawodowych i Placówek w Krościenku nad Dunajcem (232 głosy), Wolontariat młodzieżowy „Zobaczyć Świat” przy Szkole Specjalnej dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Rabce Zdroju (303 głosy). Było też 13 głosów nieważnych.

Polecamy także wydany specjalnie na Finał „Informator NGO. Organizacje pozarządowe z terenu Miasta Nowy Targ i powiatu nowotarskiego”. Przedstawia on ponad sto organizacji z naszego terenu. Warto poznać ich działania i…zostać ich wolontariuszami. Wersja papierowa dostępna jest w MOK, a elektroniczna na stronie www.mok.nowytarg.pl.

Gośćmi specjalnymi Finału NDW 2013 było Stowarzyszenie SIEMACHA oraz Zespół Cocoon Band ze Środowiskowego Domu Samopomocy "Radość Życia" w Rabce-Zdroju. Reprezentantem Siemachy był u nas Wojciech Łanda, który przedstawił działalność i świat wolontariuszy w organizacji (jest ich ponad 100, właściwie w każdym wieku i ogromną ilością pomysłów na działania – a oryginalne są na wagę złota, bo nie łatwo jest przekonać do działań zwłaszcza gimnazjalistów). Z kolei zespół Cocoon Band porwał publiczność do zabawy – już dawno nie było tylu tańców w MOK. Zespół wystąpił w składzie: Sabina Filas – klawisze, Artur Kożuchowski – perkusja, , Ignacy Kupczyk – gitara basowa, Dawid Mika – gitara, Judyta Rapacz – wokal, klawisze.

Na koniec przypominamy, że to już siódme obchody Nowotarskiego Dnia Wolontariusza, a już dziś zapraszamy na kolejną, ósmą edycję w przyszłym roku!

Organizator:
Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu

Współpraca:
Urząd Miasta Nowy Targ
Starostwo Powiatowe w Nowym Targu

Patronat medialny:
Tygodnik Podhalański – Niezależne pismo regionalne
PodhaleRegion – Podhale 24 godz/dobę najnowsze informacje
Nowotarska Telewizja Kablowa Sp. z o. o.
Podhale24.pl – Podhalański Portal Informacyjny
TVPodhale.info – Regionalna telewizja internetowa Podhala, Spisza i Orawy
Góral.info – Serwis Informacyjny Podhala, Orawy, Spisza i Pienin
Pulspodhala.pl – portal informacyjny