KSP na grudzień

Grudniowy program Kulturalnej Stolicy Podhala ,który w całości zamieszczamy poniżej do obejrzenia,  kieruje uwagę Czytelników na świąteczny charakter tego miesiąca. Od dekady scena dorosłych MOK przygotowuje spektakle w cyklu „Mikołajkowych spotkań z bajką”, tym razem 6 grudnia zapraszamy na premierę „Bajki kuchennej”. Ta cenna inicjatywa łączy wysiłek wielu znanych osób ,które przez kilka miesięcy na wspólnych próbach wcielają się w bajkowe postacie by w „Mikołaja” zagrać najlepiej jak potrafią, by dać z siebie wszystko ,bo na spektakle przychodzi publiczność bardzo wymagająca ale zarazem publiczność ,która aktorów potrafi najgoręcej docenić. Wszystkie te aspekty sprawiają, że grudniowe popołudnie pozostaje na długo w pamięci widzów i tych najmłodszych i tych starszych ,i zawsze trudno ocenić ,która z tych grup wiekowych ma lepszą zabawę ,bo przecież uważni docenią aluzje zawarte w tekście , w grze aktorów.

Stanisław Jaskułka wraz ze swoją żoną Krystyną będą gośćmi 64 salonu poezji, ten znany i ceniony aktor teatralny i filmowy zawsze podkreśla, że jest z Miasta.„…Ale teatr się w Jaskułce obudził gdzie indziej. - Miałem w swojej "łacinnej" klasie w liceum pierepałki z panią od polskiego - zanurza się w jeszcze dawniejsze niż kazimierskie wspomnienia. - Bazgrałem jak kura pazurem, nie uczyłem się, a ona mi powiedziała, że będę recytował wiersz Broniewskiego "Do Anki", na szczęście nie patriotyczny. Pomyślałem, że nie będę się wygłupiał, ale w końcu uległem. Widownia nawet się wzruszyła, pierwszy raz poczułem jaka jest siła wypowiadanego słowa i co robi ze mną i z widownią…” – tak zwierzał się aktor w rozmowie z Andrzejem Molikiem na łamach Magazynu Kuriera Lubelskiego. W nowotarskim ratuszu Aktor czytał będzie wiersze w programie „Źródła” w niedzielny poranek 7 grudnia.

Dla dorosłych na mikołajki Teatr Bagatela w MOK przygotował spektakl „Ławeczka” Aleksandra Gelmana. Widzowie poznają rozterki dwojga osób - Jej i Jego - szukających sensu życia. - "Ławeczka" to wzruszająca, ale i bolesna opowieść o miłości, o tym jak bardzo jej potrzebujemy, szukamy i nie zawsze możemy odnaleźć. Jeśli ją już spotkamy, to często okazuje się, że nie potrafimy sprostać jej wymaganiom, w rolach głównych wystąpią Magdalena Walach i Sławomir Maciejewski.

Grudniowy program obfituje również w koncerty kolęd, na które zaprasza Młoda Podhalańska Filharmonia pod dyrekcją Marty Łapczyńskiej a także  Miejski Nauczycielski Chór „Gorce”. Na Podhale zawita „Gwiazdka” w postaci koncertu dziecięcych zespołów artystycznych z Litwy, Ukrainy, Białorusi. Świąteczny charakter grudnia podkreślać będą warsztaty zdobienia ozdób choinkowych organizowane przez Muzeum Podhalańskie.

Serdecznie zapraszam Barbara Pachniowska
Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu