Kulturalna Stolica Podhala-listopad

Bardzo różnorodnie zapowiada się listopadowy program wydarzeń kulturalnych w Nowym Targu, sporo w nim spotkań, wykładów, koncertów. Oczywiście nie mogło zabraknąć odniesień do 96 rocznicy odzyskania niepodległości ,będą więc wspólne śpiewy pieśni niepodległościowych, zaprosimy na  spotkania z filmem polskim w kontekście patriotyzmu jutra pn. „Biało-czerwona filmowa” w dniach 11, 12 i 19 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu. Każdy z pokazów będzie poprzedzony filmoznawczym komentarzem, a po pokazie krótkie spotkanie/rozmowa z ciekawymi gośćmi skupiająca się na jednym z wątków, problemów poruszanych w filmie.Karpackim szlakiem II Brygady Legionów - z cyklu "Bohaterowie I i II Wojny światowej z nowotarskiego Gimnazjum" poprowadzi słuchaczy nauczyciel ILO w Nowym Targu pan Jacek Waksmundzki.

Najmłodszych Widzów w listopadzie zapraszamy na „Środy z rzemiosłem” czyli pokazy tradycyjnych technik rzemieślniczych. Po kilkumiesięcznej przerwie powracamy z pokazami rzemieślniczymi  dla dzieci szkół podstawowych/klasy III-VI/. Tym razem zaprezentujemy garncarstwo, pantoflarstwo i kowalstwo. Znakomici fachowcy ,mistrzowie w swoich zawodach przyjadą do Nowego Targu by podzielić się swoją wiedzą, warsztatem i umiejętnościami z najmłodszymi. Barwnie opowiedzą o zawodzie i uprawianych technikach rzemieślniczych. Uczniowie będą mogli zasiąść przy kole i spróbować wytoczyć naczynie na kole garncarskim, wziąć igłę w rękę i zdobić skórzane pantofle ,a także ująć młot w dłonie i kawałek surowej stali zamienić w dzieło.

Listopadowe wieczór warto będzie spędzić razem z ulubieńcami polskich seriali Arturem Barcisiem i Małgorzatą Ostrowską-Królikowską ,których zobaczymy w spektaklu „Old Love”. Mówiąc krótko  On jest Nią oczarowany od pierwszego spotkania, ona nim – trochę mniej. Ich ścieżki życiowe przez ćwierć wieku co jakiś czas się krzyżują. Kluczowym momentem dla tego specyficznego związku okazuje się pogrzeb jej męża…„Old Love” to sztuka stawiająca ważne życiowepytania, ale pełna ciepła, optymizmu i humoru.

Listopadowe wybory nie muszą się więc kojarzyć Państwu jedynie z wyborami samorządowymi, a do pełnej lektury wydarzeń zachęcam bardzo serdecznie.

Barbara Pachniowska
Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu