AcyMailing Module

Reklama

Patroni medialni

Reklama

Sponsorzy

Polecamy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Skansen na Jarmarku Podhalańskim

Podczas 14. Jarmarku Podhalańskiego zapraszamy do skansenu na rynku w okolice kapliczki św. Jana Kantego. Codziennie (piątek – niedziela) w godz. 12.00 – 18.00. Ekspozycja ze zbiorów MOK, Muzeum Podhalańskiego przygotowana będzie z rozmaitych zabytkowych sprzętów. Zwiedzający zobaczą jakimi narzędziami posługiwali się dawniej mieszkańcy Podhala pracując w gospodarstwie i na roli. Dodatkowo także występy zespołów Regionalnych.

Wśród nich osobliwe drewniane sprzęty: pług, grabie, łopaty i stępy wykonane z jednego kloca drewna. Przypomnimy o uprawie lnu (jeszcze na początku XX wieku zasiewano go prawie w każdym gospodarstwie) pokazując narzędzia do obróbki lnianych łodyg: międlice, kilofy, kołowrotki do przędzenia nici.

Galeria zdjęć

Będą też drewniane, gospodarcze wozy, którymi zwożono zboże z pola i skrzynia - sąsiek w której je przechowywano.

W skansenie można będzie się zaznajomić ze sposobem wytwarzania wyrobów rękodzielniczych i sztuki ludowej.   Jedną z atrakcji Jarmarku będą pokazy ginących zawodów: garncarza, świecownika, wytwórcy zabawek, kowala, plecionkarza. Obok skansenu rękodzielnicy będą mieć stoiska na których nie tylko będzie można podziwiać i kupić wyroby, ale podpatrzeć ich przy pracy i wziąć czynny udział w pokazie.

Edward Gacek, garncarz nie tylko zaoferuje swoje dzieła, ale  pokaże jak wytwarza się z gliny naczynia na kole garncarskim.

Władysława Korona, świecownik da cztery pokazy wyrobu świec metodą średniowieczną z prawdziwego pszczelego wosku.  Chętni będą mogli własnoręcznie odlać z wosku świece.

Łukasz Mentel kontynuuje XIX w. tradycje tworzenia drewnianych zabawek. Zademonstruje swoje umiejętności rzeźbienia i malowania drewnianych ptaszków, wózków, koników na kółkach.

Marek Mazur, kowal pokaże jak za pomocą prostych narzędzi: kowadła, młota, żelazo zamienić  w pożądany przedmiot.

Maria i Daniel Polańscy zajmują się rzemiosłem dawniej bardzo rozpowszechnionym czyli wyplataniem koszy i naczyń z wikliny. Pokażą różne techniki plecionkarskie.

Zwiedzanie skansenu i udział w pokazach da uczestnikom możliwość wzbogacenia wiedzy o codziennym życiu mieszkańców Podhala sprzed 100 lat.

Skansen w plenerze: 22-24 sierpnia (piątek – niedziela) godz. 12.00 – 18.00