Czerwiec pod znakiem wystaw

Na kolejne, kończące tegoroczny sezon salon poezji ,spotkanie zaprosiliśmy Andrzeja Roga i Agatę Bernard z poezją ks. Jana Jakuba Twardowskiego. Zmarły w 2006 r. poeta  uhonorowany został wieloma prestiżowymi nagrodami :w 1980 roku nagrodą PEN Clubu im. Roberta Gravesa za całokształt twórczości, w 1996 roku Orderem Uśmiechu, w 2000 roku nagrodą IKAR, a rok później TOTUS, która zwana jest również "Katolickim Noblem". W 1999 roku Katolicki Uniwersytet Lubelski przyznał mu tytuł doktora honoris causa.Twórczość ks. Twardowskiego cieszy się ogromną popularnością, jako niekonwencjonalny przejaw poezji religijnej, głoszącej radość godziwego życia i solidarność w cierpieniu.

Cykl imprez poświęconych   35. rocznicy wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II rozpocznie  podsumowanie konkursu fotografii z pielgrzymek papieskich do Polski ze szczególnym uwzględnieniem mszy na nowotarskim lotnisku. Konkurs trwał od 1.11.2013 r. do 1.05 2014 r. 176 fotografii z uczestnictwa w Papieskich Pielgrzymkach do Polski w latach 1979 do 2002 zgłosiło 12 osób i parafia Sanktuarium Wniebowzięcia NMP w Ludźmierzu. Jury w składzie: Danuta Marek, Marek Gotkiewicz, Gabriel Wolski postanowiło przyznać wyróżnienia wszystkim osobom biorącym udział w konkursie. Efekt konkursu zobaczyć będzie można na wystawie plenerowej na Rynku  Miasta. Kolejną wystawa poświęconą Świętemu będzie wystawa interdyscyplinarna w nowotarskich „Jatkach” pod tytułem „Barwy Małopolski dla Jana Pawła II”.

Na czwarte „Spotkania z Melpomeną” zapraszamy od 8-11 czerwca obejrzymy 3 spektakle przygotowane przez amatorskie grupy teatralne działające w MOK oraz przy parafii NSPJ oraz spektakl „Dwoje na huśtawce” w wyk. Julii Sobiesiak i Michała Wanio.

Czerwiec od ponad 30 lat kojarzy się w Nowym Targu z fotografią „Krajobrazu Górskiego”. Na tegorocznej wystawie obejrzymy prace ponad 100 fotografów z kilkunastu państw świata /w tym z Wietnamu, Indii, Turcji, Młodawii, Rumunii i in./.Magia gór , świeżość spojrzenia i dobrze dobrane techniki, nieodmiennie budują wizję sposobu obrazowania pejzażu, polegającą na ukazaniu  ducha pejzażu ,za każdym razem z innych elementów! W tym roku to prawdziwe święto fotografii bowiem w Galerii BWA „Jatki” tego samego dnia otworzona zostanie wystawa laureata poprzedniej edycji „Sunderlanda” swoje zdjęcia pokaże Krzysztof Strzoda. Serdecznie zapraszamy do udziału we wszystkich wydarzeniach, których pełną listę podaję poniżej.

Barbara Pachniowska
Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu