AcyMailing Module

Banner

Patroni medialni

Banner

Sponsorzy

Polecamy

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

Piątkowa Scena Muzyczna - XIII Jarmark Podhalański

There are no translations available.

Przedstawiamy gwiazdy pierwszego dnia sceny muzycznej 13 Jarmarku Podhalańskiego. Zagra Kapela ze Wsi Warszawa oraz Lachersi. Oba zespoły są znane z koncertów więc warto być. Więcej o zespołach poniżej. Zapraszamy. Wstęp wolny.

 

 

 

 

 

Kapela ze Wsi Warszawa

Grupa istnieje od 1997 roku. Na jej repertuar składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej, szeroko pojętego terenu Mazowsza, ukochanej krainy Chopina. Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu, pełne inwencji wykonania dawnych utworów brzmią zaskakująco awangardowo i są w pełni zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy. Choć w instrumentarium kapeli słyszymy tradycyjne instrumenty - skrzypce, cymbały, baraban, bęben obręczowy - brzmią one wyjątkowo nowocześnie a muzycy nie boją się zestawiać ich choćby z DJ'ami.

W początkach działalności, Kapela spotkała się ze znakomitym przyjęciem słuchaczy i zdobyła szereg nagród na polskich festiwalach folkowych, m.in. "Scena Otwarta" Mikołajki Folkowe 1997 oraz nagroda Orkiestry św. Mikołaja, Festiwal Polskiego Radia "Nowa tradycja" - 1998 r. - II nagroda i nagroda publiczności.

Debiutancki album, "Hop SaSa" został nagrany na żywo w Studio Polskiego Radia, a wyprodukował go Włodzimierz Kleszcz, pomysłodawca i producent epokowych mariaży kapeli Trebuniów-Tutków z TwinkleBrothers i Adrianem Sherwoodem. Słuchacze Trzeciego Programu Polskiego Radia uznali "Hop SaSa" za najlepsze wydawnictwo folkowe 1998 roku.

W 2001 roku zespół wydał album "Wiosna Ludu", wznowiony w 2003 roku w Niemczech przez prestiżowe wydawnictwo worldmusic - "JARO", a w 2004 przez amerykańskie "Harmonia Mundi/WorldVillage". "Wiosna Ludu" w 2003 roku otrzymała nagrodę Grand Prix na festiwalu International Competition of Folk Music Recordings za najlepsze nagranie muzyki folk przyznane przez Europejską Unię Radiową. W roku 2004 Radio BBC 3 wyróżniło grupę nagrodą Awards for World Music w kategorii "Newcomer".Zespół współpracował z Jackiem Wallem - kalifornijskim kompozytorem dla którego zrealizował muzykę do gry komputerowej "Myst IV" - światowego bestselleru. Obok Kapeli na soundtracku usłyszeć można utwory samego Petera Gabriela - mentora sceny world.

W styczniu 2005 roku ukazała się trzecia płyta formacji - "Wykorzenienie". Album miał swoją premierę we wszystkich państwach Unii Europejskiej, USA, Kanadzie i Japonii. W Niemczech płyta "Wykorzenienie" została uznana przez miesięcznik "Stereo" za jedną z 3 najlepszych płyt tego roku w kategorii "muzyka zagraniczna". W trakcie trasy koncertowej w Japonii, KzWW bierze udział w tworzeniu ścieżki dźwiękowej do jednej z popularnych mang.W 2006 KzWW otrzymała "Fryderyka" w kategorii najlepszy album folk/etno za "Wykorzenienie" oraz znalazła się w gronie 10 nominowanych albumów do nagród amerykańskiego przemysłu muzycznego - Grammy. Na zlecenie BBC powstaje dokument „Kapela ze Wsi Warszawa w podróży” (reż. J. Sosiński), będący częścią serii „Roots Of Europe”.W roku 2007 zespół otrzymuje, przyznawaną przez magazyn Machina, nagrodę "Machiner" w dwóch kategoriach: "najlepszy zespół" oraz "sukces na świecie".

W 2008 roku powstaje album z remiksami - "Wymiksowanie", zespół tworzy muzykę do spektaklu teatralnego z tekstami Tymona Tymańskiego, "Muzykanty Wielkiego Pola" (reż. C. Studniak) wystawionego w Teatrze Capitol we Wrocławiu. Zrealizowane przez Telewizję Polską nagranie spektaklu jest wielokrotnie transmitowane i ukazuje się na płycie DVD.

W kwietniu 2008 roku nagrany zostaje 4 studyjny album - "Infinity", którego światowa premiera miała miejsce w listopadzie, a polska w styczniu 2009 roku. Na początku tego roku grupa otrzymała po raz drugi w swej karierze nagrodę Fryderyka, tym razem za najlepszy album Folk 2008 - "Wymixowanie". KzWW po raz kolejny udaje się do USA promując "Infinity", i na początku 2010 roku, prestiżowy portal internetowy "Popmatters" uznaje płytę za najlepszy album 2009 roku w kategorii World Music, oraz przyznaje „Infinity” 36 miejsce na liście wszystkich produkcji muzycznych 2009 roku.W kwietniu 2010 album „Infinity” zdobywa tytuł Folkowego Fonogramu Roku, oraz zdobywa 3 w historii zespołu "Fryderyka" za najlepszy album Folk/World Music. Od lipca 2010 zespół opuszczają Maja Kleszcz i Wojtek Krzak, producenci „Infinity”, zastąpieni przez skrzypaczkę Ewę Wałecką i kontrabasistę Pawła Mazurczaka.

Kapela w nowym składzie przystępuje do pracy nad kolejnym albumem. 1 lipca 2011 w ramach koncertu "EUharmonia", dochodzi do wspólnego występu, poprzedzonego sesją nagraniową, z kultowym szwedzkim zespołem Hedningarna, legendą sceny worldmusic. Kolaboracja z weteranami sceny nordicroots prowadzi KzWW do konceptu nowej płyty "NORD", której nagranie następuje na jesieni 2011.W lutym 2012 roku Kapela ponownie gości w USA, gdzie na zaproszenie Andy'egoTeirsteina, wybitnego nowojorskiego dyrygenta i kompozytora, bierze udział w stworzeniu i wykonaniu muzyki do spektaklu "A blessing on the moon.(...)", którego oficjalna premiera ma miejsce na jednym z największych kanadyjskich festiwali "Chutzpah! Festival" w Vancouver.

W marcu 2012 nakładem KarrotKommando ukazuje się w Polsce 6 album Kapeli ze Wsi Warszawa - "NORD". Wydawnictwo zbiera znakomite recenzje krytyki i wzbudza entuzjazm słuchaczy. W czerwcu KzWW występuje na specjalnym koncercie w Białymstoku z Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej.W lipcu, w Cieszynie, w trakcie festiwalu "Kręgi Sztuki", zespół celebruje u boku weteranów Kapeli, przyjaciół i gości specjalnych, 15-te urodziny.We wrześniu "NORD" ukazuje się nakładem niemieckiego "JARO", zdobywając miano "Top Of The World Album" od prestiżowego brytyjskiego Songlines oraz 2 miejsce wrześniowego notowania World Music Charts Europe. W listopadzie „NORD” otrzymuje Kwartalną Nagrodę Niemieckiej Krytyki Fonograficznej w kategorii "Muzyka świata”, prestiżowe wyróżnienie przyznawane przez 150 osobowy panel najlepszych niemieckich dziennikarzy muzycznych (prasa, radio, Internet, telewizja), muzykologów i DJów. We wrześniu Kapela Ze Wsi Warszawa otrzymuje Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.W listopadzie zespół odbywa trasę koncertową z ikoną hiszpańskiej sceny worldmusic Mercedes Peón oraz dokonuje wspólnych nagrań.W grudniu, w trakcie uroczystego koncertu jubileuszowego „15,5”, zespół zostaje uhonorowany Medalem Pamiątkowym "Pro Masovia" "za wybitne zasługi oraz całokształt działalności” na rzecz Województwa Mazowieckiego. Kapela ze Wsi Warszawa inauguruje rok 2013 pierwszą trasą koncertową w Australii. W rocznym zestawieniu World Music Charts Europe 2012 „NORD” KzWW zajmuje 15 miejsce pośród 1009 nominowanych albumów, wyróżniony zostaje także przez Polskie Radio tytułem „Folkowego Fonogramu Roku”, a zespół otrzymuje nominację do prestiżowych nagród „Songlines Music Awards 2012” w kategorii „Best Group”.

Siłą Kapeli są koncerty, których zespół zagrał setki, głównie poza Polską. Blisko 40 krajów, 5 kontynentów. Od Osaki, Tokio i Tajpej poprzez Sydney, Moskwę, Paryż, Lizbonę, Stambuł, Algier po Nowy Jork, Chicago, Los Angeles, Toronto i Vancouver. Teatry, kluby, małe i wielkie (Glastonbury, Roskillde, WOMAD, Sziget, Rudolstadt) festiwale. Niewielkie grupki słuchaczy i tysięczne rzesze. I tak bez przerwy na przestrzeni lat 1997-2013.Członkowie zespołu aktywnie współtworzą scenę worldmusic w Polsce. Obecni i byli muzycy Kapeli uczestniczyli i udzielają się w takich zespołach i projektach jak: R.U.T.A., VillageKollektiv, Incarnations, Stilo, Zespół Polski, Żywiołak, Roberto DELIRA&Kompany, Etnofonie Kurpiowskie, Trebunie-Tutki.

Skład zespołu:

Magdalena Sobczak Kotnarowska - śpiew, cymbały

Sylwia Świątkowska - śpiew, skrzypce, fidel płocka

Ewa Wałecka - śpiew, skrzypce

Piotr Gliński - baraban, perkusjonalia

Paweł Mazurczak – kontrabas

Maciej Szajkowski - bębny obręczowe, perkusjonalia

Miłosz Gawryłkiewicz – trąbka

Mariusz Dziurawiec - soundmaster

 

 

LACHERSI

 

Zespół powstał w czerwcu 2012 roku. Tomek Jarosz oraz Maciek Nieć, rodowici mieszkańcy ziemi sądeckiej, postanowili stworzyć zespół który będzie promował muzykę Lachów Sądeckich, Limanowskich i Szczyrzyckich na dalsze regiony Polski, a z czasem wśród Polonii zamieszkałej za granicą. LACHERSI, bo taką nazwę wybrali dla siebie, grają tradycyjne melodie lachowskie ozdobione barwnymi dźwiękami trąbki i klarnetu we współcześnie brzmiących aranżacjach. Utwory te mają oczywiście oryginalne teksty śpiewane gwarą lachowską. Głównym celem zespołu jest propagowanie muzyki lachowskiej, gdyż Lachy to bardzo duża grupa etnograficzna o bogatych tradycjach ludowych, barwnych strojach i przede wszystkim pięknej muzyce regionalnej.

LACHERSI to także inicjatywa reaktywowania muzyki, którą nasi przodkowie grali, śpiewali, tańczyli, która była w każdym domu, nucono ją pod nosem, a dziś dającą wciąż mnóstwo radości tym, którzy mają okazje z nią obcować.

Skład zespołu:

Tomek Jarosz- wokal

Sylwester Groń- wokal, klarnet

Sławomir Bryniak- wokal, trąbka

Maciej Nieć- instrumenty klawiszowe

Kuba Nieć- gitara elektryczna

Paweł Stec- gitara basowa

Grzegorz Strączek- perkusja